Z zaniżonym poczuciem własnej wartości boryka się wiele Polek. Niestety. Niewykluczone, że wiele z was kojarzy ten niszczycielski głos, który codziennie generuje naprawdę okropne myśli dotyczące postrzegania siebie samej. A prawda jest taka, że to nie opinia innych na nasz temat ma największe znaczenie.

Początek pracy nad zaniżonym poczuciem własnej wartości zaczyna się od zrozumienia, jakie cechy i zachowania mu towarzyszą. To smutek, ból, poczucie dyskomfortu, brak pewności siebie, zawstydzenie, codzienna krytyka, poczucie bezwartościowości, samoodtrącenie, niesprawiedliwe porównywanie się do innych, generowanie w stosunku do siebie zawyżonych wymagań.

ZOBACZ TEŻ: LUBISZ KAWĘ? WYNIKI TYCH BADAŃ POBUDZĄ CIĘ BARDZIEJ. A TWOJA SKÓRA TO DOCENI

Chciałabyś, aby bliska ci osoba nie lubiła siebie, czuła się bezwartościowa, niepewna, dawała się wykorzystywać, rezygnowała ze szczęścia i każdego dnia utwierdzała się w poczuciu własnej beznadziejności? A teraz odwróć sytuację. Pomyśl o sobie jak o bliskiej ci osobie. Zadaj sobie pytanie, co możesz zrobić, aby ograniczyć działania autodestrukcyjne. Wyciągnij do siebie pomocną dłoń.

Znajdziesz tu garść praktycznych wskazówek, które mogą być przydatne w pracy nad poprawą samooceny. Pomyśl o tym w ten sposób: zbliżają się święta, to najlepszy prezent, który możesz podarować sobie samej, aby wejść w nowy rok z podniesioną głową.

ZOBACZ TEŻ: BANALNY TRIK, PO KTÓRYM SKÓRA PROMIENIEJE FAJNYM, ZDROWYM BLASKIEM!

Jednym z podstawowych filarów poczucia własnej wartości, które wyróżnia psychoterapeuta Nathaniel Branden, jest świadome życie. Aktywuj się do działania, poznawaj świat, rób rzeczy, których do tej pory nigdy nie robiłaś, a których zawsze chciałaś spróbować. „Skontaktuj” się ze swoimi potrzebami, zastanów się, co daje ci największą radość w życiu. Nie zaczynaj od gigantycznych planów. Zacznij od podstaw. Napisz wiersz, przejdź metamorfozę, skocz ze spadochronem, kolekcjonuj przeżycia, nie przedmioty. Wciąż nic nie przychodzi ci do głowy? Ponownie pomyśl o sobie jak o swojej najlepszej przyjaciółce.

Przejmij kontrolę nad własnym życiem. Przejmij kontrolę nad nieustanną krytyką samej siebie. Zastanów się, co powinnaś zmienić, aby być szczęśliwą. Nakreśl mały plan priorytetów, który jesteś w stanie zrealizować. Niech będzie on zgodny z twoimi potrzebami i marzeniami. Przyznaj, kiedy ostatnio raz myślałaś o tym, co sprawiłoby ci radość? Kiedy podejmowałaś ważne dla siebie decyzje? Kiedy nakreślisz już wstępny szkic planu (zrób to na kartce), możesz przejść do praktykowania samoakceptacji.

Troszcz się o siebie, współczuj sobie, daj sobie wsparcie. Nie możesz, bo w twojej głowie nieustannie wybrzmiewa ten sam utwór złożony ze sformułowań: „jestem brzydka, gorsza, za gruba, za chuda, nie mam w sobie nic ciekawego”?! Zatrzymaj się na chwilę, weź głęboki oddech i pomyśl „TO MYŚLI, NIE FAKTY”. Pamiętaj, że jedyną osobą, która może zmienić twoją historię, jesteś ty sama!

Chcemy, abyś czuła się wspaniale we własnej skórze, dlatego razem z Katalogiem Marzeń szykujemy dla Ciebie wyjątkowy projekt. Wkrótce powrócimy ze szczegółami.