Wakacje na własną rękę we Włoszech

przejdź do komentarzy
pomysł na wakacje pomysł na wakacje/mat. prasowe

Gdzie zamieszkać?

XXI wiek to czas ludzi mobilnych, którzy docierają na własną rękę w najdalsze zakątki świata. Zorganizowane w ten sposób wyjazdy są życiową przygodą, którą zapamięta się na zawsze. Gdzie warto więc pojechać tegorocznego lata we własnym zakresie i na jakie zdecydować się zakwaterowanie?

Wieloletnie badania psychologiczne pokazują, że ludzie mają swoje ulubione miejsca, z którymi czują się związani, ale i do których lubią wyjeżdżać, by jak najlepiej odpocząć. Stąd tak ważne jest, byśmy decydując się na spędzenie gdzieś urlopu, odpowiednio wybrali miejsce pobytu (źródło: Maria Lewicka, Psychologia miejsca, Wydawnictwo Naukowe Scholar, Warszawa 2012). A czy wśród Polaków da się zaobserwować szczególne zamiłowanie do jakiegoś konkretnego kraju?

Polacy najlepiej czują się we Włoszech

Wieloletnia obserwacja głównych kierunków zagranicznych wyjazdów Polaków wskazuje, że jest takie miejsce. To Włochy. Właśnie Italia jest jednym z dwóch państw, do których udają się regularnie zimą polscy narciarze oraz trzecim najczęściej odwiedzanym krajem w ciągu roku. Jest też miejscem docelowym największej liczby polskich pielgrzymek. Tę tendencję potwierdziły również badania zlecone przez Ministerstwo Sportu i Turystyki. Zrealizował je Instytut Turystyki w 2008 roku. Obecnie trend ów kształtuje się bardzo podobnie. Liczby te nie są przypadkowe. Polacy cenią Włochów za gościnność, rodzinność i serdeczność. Lubią z nimi spędzać czas, popijając aromatyczne espresso. Chętnie wynajmują u nich mieszkania podczas pobytów we włoskich miasteczkach. Czują się tu więc jak w domu. Podczas każdej wizyty zachwycają się na nowo urokami Wiecznego Miasta i romantycznej Wenecji. To pozytywne nastawienie w opinii ekspertów wynika również z tego, że Polacy od zawsze kochali to, co włoskie. Jak pokazują to wyniki ankiet, od dawna marzeniem przeciętnego Polaka jest zasiąść za kierownicą Lamborghini czy Ferrari. Dla polskich kobiet Italia to natomiast kraina mody. Ubrania włoskich projektantów: Valentino, Giorgio Armaniego czy Miuccia Prady pragnie mieć w swojej szafie każda Polka. Zastanawiając się więc nad wyborem miejsca na wakacje, które zagwarantuje nam udany wypoczynek, zdecydowanie warto rozważyć wynajem domku czy mieszkania właśnie we Włoszech.

Na własną rękę odkryjesz wiele nieznanych miejsc i smaków
Wyjeżdżając do Włoch, warto odwiedzić mało znane miejsca. Niestety biura podróży oferują wyjazdy tylko do czołowych miast. Znacznie więcej można natomiast zobaczyć i przeżyć, wynajmując domek letniskowy i organizując tu pobyt na własną rękę. Jednym z malowniczych regionów, a wciąż mało znanym, jest obszar Półwyspu Apenińskiego, który nie sąsiaduje bezpośrednio z morzem, a więc Umbria. To bardzo nastrojowa okolica zamieszkiwana pierwotnie (w VI wieku przed Chrystusem) przez historyczny lud Umbrów wypędzony z tych terenów przez Etrusków (źródło: Eleonora Sandrelli, Etruskowie. Dzieje tajemniczego ludu, Wydawnictwo Belona, Warszawa 2009). Bywa też nazywana włoską Ziemią Świętą albo Mistyczną Umbrią. To właśnie tu narodziło się i żyło wielu świętych. Znajduje się tu Jezioro Trazymeńskie znane z II wojny punickiej (217 rok p.n.e.). To świadek historycznego zwycięstwa wojsk rzymskich nad Hannibalem. Jest tu także cały pas urokliwych ruin pozostałych po dawnych zamkach. Znajdziemy również małe miasteczka szczególnie związane z kulturą etruską. Warto odwiedzić więc chociażby Orvieto, z zachwycającą Katedrą Duomo z XV wieku, ale i Spoleto. Jest to bardzo barwna miejscowość, nie tylko posiadająca wiele zabytków (kościoły S. Domenico, S. Ponziano i S. Pietro). Odbywają się tu również liczne wydarzenia kulturowe. Turyści chętnie przybywają do Umbrii w sezonie letnim na Festival dei Due Mondi. To tutejsze święto tańca, przedstawień teatralnych i poezji. Na zwiedzających bardzo otwarta jest również Toskania. Można tu z powodzeniem wynająć ekskluzywne kwatery. Szeroki wybór takich tanich domków i apartamentów letniskowych we Włoszech znajduje się np. na stronie edom.pl. Z wyszukaniem idealnego noclegu na własną rękę nie będzie więc najmniejszego problemu. Warto tu zostać na co najmniej kilka dni. To gwarancja relaksu i posmakowania choć przez parę chwil włoskiego życia w pełnym wymiarze. Region ten znany jest głównie z Krzywej Wieży w Pizie, ale innych atrakcji też nie brakuje. Jest to również okolica słynąca z wielu uzdrowisk z wodami termalnymi (Saturnia Montecatini lub San Casciano dei Bagni, Chianciano Terme). Ostatnie z nich odkrył sam rzymski poeta Horacy w czasach augustowskich. Przybył tu za radą swojego medyka i zaraz potem całkowicie wyzdrowiał. Lokalna kuchnia zachwyca natomiast nawet najwybredniejszych smakoszy swoimi regionalnymi zupami (ribollita), pastami (pappardelle) oraz najlepszymi toskańskimi winami czerwonymi (Chianti, Brunello).

Sezon trwa tu zasadniczo od czerwca do końca sierpnia. Specjaliści bacznie obserwujący rozwój ruchu turystycznego we Włoszech przekonują jednak, że jest to miejsce, do którego warto przybyć także wczesną wiosną czy późną jesienią. Podróżując natomiast samodzielnie miejscowymi środkami transportu lub też własnym samochodem, można zobaczyć zdecydowanie więcej i dotrzeć w najpiękniejsze zakątki Italii.

Polecane wideo


Skomentuj Staraj się pisać bez błędów

dodasz komentarz jako gość - jeżeli chcesz zarejestrować nicka - załóż konto z avatarami!

Jeszcze nikt tego nie skomentował. Bądź pierwsza!