Jesteście fankami oleju kokosowego? Trudno się dziwić – biorąc pod uwagę powszechnie panującą, bardzo pozytywną opinię na jego temat. Chyba każda z Was słyszała o jego dobroczynnym wpływie zarówno na skórę, włosy, jak i dietę. Najnowsze badania mogą jednak całkowicie zmienić ten obraz.

ZOBACZ TEŻ: Sposób na idealnie gładką skórę – Peeling z soli himalajskiej i oleju kokosowego

Przeprowadzone przez Amerykańskie Towarzystwo Kardiologiczne (AHA) pokazują, że olej kokosowy ciężko będzie nadal traktować jako istne dobrodziejstwo dla zdrowia. Jak to możliwie?

Czy olej kokosowy jest zdrowy?

Badania AHA każą odpowiedzieć na to pytanie na nowo. Do tej pory większość korzystających z oleju kokosowego zwracała uwagę na jego pozytywny wpływ na cerę – zapobiega jej odwadnianiu, wspomaga walkę z trądzikiem, oczyszcza skórę, uelastycznia ją i wspomaga jej regenerację – a także dobroczynne działanie wspomagające utratę kilogramów, przez co traktowany był jako dobry zamiennik innych tłuszczy w diecie, ale też zdrowa żywność.

ZOBACZ TEŻ: Jak zrobić własny krem pod oczy? To proste! Wystarczy olej kokosowy i…

Teraz w grę zaczęło wchodzić nie tylko pytanie o to, czy olej kokosowy rafinowany jest zdrowy, ale o to, czy nawet jego nierafinowana wersja może zaliczyć się do tej kategorii.

Czy olej kokosowy jest szkodliwy?

Jak się okazuje, badania przeprowadzone przez AHA nie pozostawiają wątpliwości. Ich wyniki zostały potwierdzone siedmioma próbami. Naukowcy porównywali jego wpływ na zdrowie z działaniem olejów o wysokiej zawartości tłuszczów nasyconych, zwierzęcych.

Olej kokosowy a cholesterol

Porównanie to nie wypadło najlepiej dla tak popularnego ostatnio oleju kokosowego. Jawiący się jako idealna alternatywa dla tłuszczów zwierzęcych, w zasadzie nie różni się od nich działaniem. Naukowcy nie zauważyli między nimi różnicy – wszystkie zwiększył poziom złego cholesterolu we krwi. Z badań wynika, że uchodzące za tak niezdrowe masło zawiera 63% tłuszczów nasyconych, tłuszcz wołowy 50%, a smalec wieprzowy zaledwie 39%. Na tym tle olej kokosowy wypada wyjątkowo kiepsko – zawiera on aż 82% tłuszczów nasyconych!

ZOBACZ TEŻ: Olejek rycynowy na trądzik – naprawdę działa!

Nie brzmi to zbyt optymistycznie…

Frank Sacks, jeden z naukowców badających właściwości oleju kokosowego, nie krył swojego zaskoczenia po publikacji wyników porównania. Zastanawiał się skąd wzięło się przekonanie o dobroczynnym wpływie oleju na zdrowie. Zwrócił uwagę na to, że przecież składa się on prawie w 100% z tłuszczu, co przekłada się na zwiększanie stężenia cholesterolu LDL we krwi po jego spożyciu. A to z kolei przyczynia się do powstawania chorób sercowo-naczyniowych. Tzw zły cholesterol odkłada się na ściankach naczyń krwionośnych, co może prowadzić do miażdżycy.

Olej kokosowy – właściwości zdrowotne

Wygląda na to, że Annę Lewandowską czeka niemała rewolucja w podejściu do zdrowego żywienia opartego częściowo na oleju kokosowym… O ile może nie mieć on najlepszego wpływu na zdrowie, nadal może zdziałać cuda w pielęgnacji włosów i skóry. Może warto z kuchni na stałe przenieść go do łazienki i skupić się na jego dobroczynnych właściwościach właśnie dla urody! W końcu może być bazą zarówno peelingów do ciała, maseczek na włosy, własnej roboty kremów czy idealnym środkiem do demakijażu.

Jesteście zaskoczone?

Używasz oleju kokosowego, bo jest zdrowy? Uważaj! Jest równie szkodliwy...