Czym są przebarwienia?

Jedną z ważnych funkcji skóry jest zapewnienie jej odpowiedniej barwy, aby chronić ją przed promieniowaniem. Nasza karnacja jest zależna od melaniny-barwnika, który powstaje w melanocytach w warstwie podstawnej naskórka. Często dochodzi do zaburzeń i nadprodukcji działania melanocytów i pojawiają się przebarwienia.

Przebarwienia mogą występować pod różną postacią:

ostuda (chloasma) – ciemnobrązowe, dość symetryczne plamy występujące głównie na twarzy (czoło, policzki, górna warga) bez zmian zapalnych. Przebarwienia są uporczywe i utrzymują się latami. Nasilają się pod wpływem promieni słonecznych.

piegi – drobne ciemne plamy na skórze, uaktywniają się pod wpływem promieni słonecznych

plamy soczewicowate (lentigo) – niewielkie, wyróżniające się plamy koloru ciemnobrązowego, niezwiązane z działaniem słońca. Mogą być wrodzone lub nabyte.

Rozróżniamy następujące rodzaje plam soczewicowatych:

starcze (lentigo senilis) – powstają w wyniku starzenia się skóry
posłoneczne (lentigo solaris) – powstają na skutek uszkodzeń posłonecznych.
przebarwienia pozapalne

Przyczyny powstawania przebarwień:

nadmierne przebywanie na słońcu bez odpowiedniego zabezpieczenia,
ciąża,
menopauza,
zaburzenia miesiączkowania,
zażywanie leków hormonalnych,
zapalenie przydatków,
choroby wątroby,
niektóre kosmetyki,
nadczynność tarczycy,
niedoczynność tarczycy,
leki (np.fenytoina),
niedobór żelaza.

Przebarwienia są uciążliwym defektem kosmetycznym, który nie wymaga leczenia farmakologicznego. Powstaje coraz więcej zabiegów i terapii wspomagających leczenie zmian barwnikowych. Jedną z nich jest technologia silnych impulsów światła IPL. W przeciwieństwie do lasera IPL wysyła szerokie spektrum fali, dzięki temu działa ona na różnych głębokościach naszego naskórka . Energia jest lepiej absorbowana przez chromofory, które nas interesują (barwnik naskórka – melanina pochłania energię pochodzącą z promieniowania, która zamienia się w energię termiczną i tym samym uszkadza odpowiednie struktury skóry). W efekcie naświetleń minimalizujemy przebarwienia. Stają się one z każdym zabiegiem jaśniejsze, a skóra rozświetlona. Zabieg również przynosi inne korzyści, takie jak wygładzone drobne zmarszczki, poprawa stanu skóry oraz eliminacja drobnych „pajączków”.

Leczenie przebarwień intensywnym źródłem światła nie niesie ze sobą potencjalnych skutków ubocznych. Niektórzy mogą odczuwać niewielki dyskomfort podczas zabiegu, lekkie zaczerwienienie bądź obrzęk przez kilka godzin po zabiegu.
Należy wykonać serię zabiegów w krótkich odstępach czasowych aż do osiągnięcia pożądanych rezultatów.

Wskazania:

ostuda ( melasma),
plamy soczewicowate (starcze i posłoneczne),
piegi,
przebarwienia pozapalne.

Przeciwskazania do zabiegów

ciąża,
leki bądź zioła fotouczulające,
zażywanie retinoidów 6-12 miesięcy wcześniej,
głębokie peelingi,
schorzenia w obrębie miejsc poddanych zabiegowi (np. opryszczka),
cukrzyca,
epilepsja,
leczenie zewnętrzne antybiotykami, kwasami owocowymi,
kremy z retinolem,
nowotwór skóry,
bielactwo,
spożywanie alkoholu 24 h przed zabiegiem,
bliznowce.

Zalecenia pozabiegowe:

– należy unikać słońca i stosować kremy z wysokimi filtrami – jest to podstawowy warunek powodzenia skuteczności zabiegów,

– naturalnym objawem może być złuszczanie się naskórka po zabiegu,

– nie drażnić miejsc pozabiegowych i odpowiednio nawilżać skórę – zalecamy Ochronną Emulsję Nawilżającą no+vello, która oprócz działania łagodzącego stany zapalne naskórka, posiada właściwości silnie nawilżające oraz zabezpieczające przed działaniem słońca ( faktor 20).