Trądzik u dorosłych - jak się go pozbyć

przejdź do komentarzy
pryszcze pryszcze/iStock

Nie lekceważ tego problemu

Trądzik to jeden z niezbyt przyjemnych etapów dorastania. Pojawia się na skutek wahań hormonalnych, ale dotyczy on również wielu dorosłych kobiet. Podczas gdy u nastolatków obszar jego występowania rozciąga się wzdłuż strefy T, wypryski w późniejszym wieku zazwyczaj pojawiają się na dolnej części twarzy – tuż przy linii szczęki, na szyi oraz wokół ust.

Zazwyczaj jego występowanie jest spowodowane nadmierną dawką stresu, złą dietą, zanieczyszczeniami powietrza i stosowaniem nieodpowiednich kosmetyków. Co więcej, jego pojawianie się w późniejszym wieku wcale nie wiąże się ze słabą kondycją skóry w okresie dorastania – wypryski mogą przytrafić się kobietom, które jako nastolatki nie miały z nimi poważnych problemów.

ZOBACZ TEŻ: JAK PORADZIĆ SOBIE Z PRYSZCZEM, GDY POJAWIA SIĘ W NAJMNIEJ OCZEKIWANYM MOMENCIE?

Bardzo często, mówiąc o trądziku u dorosłych, pojawia się słowo klucz: tabletki antykoncepcyjne. Nie jest to jednak stuprocentowo dobre rozwiązanie. Często ich działanie jest skuteczne tylko w momencie ich przyjmowania, a po ich odstawieniu problem znowu się pojawia.

Trądzik u dorosłych wymaga specjalistycznej konsultacji z dermatologiem, który zdecyduje o metodzie leczenia. Może okazać się, że jego występowanie jest związane z reakcją alergiczną na składnik spożywczy – wówczas wystarczy zastosować odpowiednią dietę, by pozbyć się kłopotu.

ZOBACZ TEŻ: ZDJĘCIA "PRZED I PO" TEJ KOBIETY WSTRZĄSNĘŁY INTERNETEM! ZOBACZCIE DLACZEGO!

Przyjmowanie doustnych lekarstw zawsze powinno odbywać się pod ścisłą kontrolą lekarza. Podawane antybiotyki to zazwyczaj retinoidy, które przyjmuje się jedynie przez określony, krótki okres czasu, ponieważ ich działanie jest bardzo silne i może doprowadzić do nieprzyjemnych skutków ubocznych.

Podczas leczenia trądziku u dorosłych istotne jest również unikanie kosmetyków, które mogą zbyt mocno obciążyć skórę. Ważne jest również wykonywanie peeling, przynajmniej dwa razy w tygodniu – jego stosowanie pomoże oczyścić pory i usunąć zrogowaciały naskórek.

Co Wy na to?

Polecane wideo


Skomentuj Staraj się pisać bez błędów

dodasz komentarz jako gość - jeżeli chcesz zarejestrować nicka - załóż konto z avatarami!

Jeszcze nikt tego nie skomentował. Bądź pierwsza!