Te kobiety znają brutalną prawdę. Wiedzą, że pracę zawdzięczają urodzie

przejdź do komentarzy
samoocena samoocena/instagram@Andrew Neel

Ostatnio opublikowane badania dowodzą jednak, że kobiety o atrakcyjnym wyglądzie są postrzegane jako niegodne zaufania. Istnieje też większe ryzyko ich zwolnienia.

Mogłoby się wydawać, że atrakcyjny wygląd niesie za sobą same zalety, jednak nie zawsze jest to takie oczywiste. O ile w sferze prywatnej może ułatwić pewne kwestie, to niekoniecznie przekłada się to również na rozwój zawodowy.

Najnowsze badania wskazują na to, że w przypadku kobiet atrakcyjny wygląd może bardziej zaszkodzić, niż pomóc. Wyniki dowodzą, że kobiety te są postrzegane jako mniej uczciwe. Obdarza się je mniejszym zaufaniem, co z kolei buduje barierę w drodze do awansu. Historia tych kobiet udowadnia, że atrakcyjny wygląd nie zawsze pociąga za sobą korzyści.


Zostałam zatrudniona bo jestem ładna. Teraz wiem, że chodziło tylko o to, abym była ozdobą dla firmy i przyciągała uwagę klientów. Szczególnie przeciwnej płci.
tłumaczy Anita, która pracowała w branży IT. Kobieta miała jednak dosyć przedmiotowego traktowania, dlatego po kolejnej podobnej sytuacji postanowiła zwolnić się z pracy. Anita dodaje, że był też drugi aspekt, który pomógł jej podjąć decyzję.
Moi koledzy z pracy, którzy zostali zatrudnieni w tym samym czasie co ja, szybko dostali awans i lepsze zarobki.

Kolejną kobietą, która zdecydowała się opowiedzieć swoją historię jest Irena. Dziewczyna skorzystała z usług doradcy ds. rekrutacji, który powiedział jej, że nie znajdzie pracy jeśli nie przefarbuje włosów. Irena posłuchała tej rady, która okazała się skuteczna.
Nie czuję się z tym dobrze. Ta sytuacja tylko potwierdziła fakt, że na rozmowach liczy się nie Twoje cv, ale to jak wyglądasz.

Historie tych kobiet dowodzą, że atrakcyjny wygląd w wielu sytuacjach może bardziej szkodzić, niż być pretekstem do szybkiego awansu.

Wiele osób wciąż nie rozumie tego, że kobiety mogą dbać o swój wygląd, jednocześnie nie rezygnując z prawa do wyrażania własnych poglądów. Wykorzystywanie zdobytej wiedzy i umiejętności wciąż jest bagatelizowane przez pracodawców, którzy widzą jedynie ładną dziewczynę. Spotkałyście się kiedyś z tak krzywdzącymi stereotypami?

Polecane wideo


Skomentuj Staraj się pisać bez błędów

dodasz komentarz jako gość - jeżeli chcesz zarejestrować nicka - załóż konto z avatarami!

Jeszcze nikt tego nie skomentował. Bądź pierwsza!