Surfuj bezpiecznie i nie daj się złapać!

przejdź do komentarzy
bezpieczny komputer bezpieczny komputer/mat. prasowe/ shutterstock

Jak chronić się przed włamaniem do komputera?

Zakupy przez Internet należą już do naszej codzienności. Robiąc zakupy online możemy cieszyć się wygodą, często dużo większą ofertą niż w sklepach stacjonarnych oraz licznymi rabatami. Jednak tak jak i w rzeczywistym świecie, również i w sieci grasują oszuści, którzy tylko czyhają na chwilę naszej nieuwagi lub przesadną ufność, aby zainkasować nasze pieniądze i zaginąć bez słuchu lub włamać się do kont. Stosowane przez nich metody bywają coraz bardziej perfidne – uzyskanie dostępu do naszego komputera może mieć opłakane skutki. Jak więc chronić się, aby nie dać się oszukać?

Najważniejszą zasadą jest zachowanie ostrożności we wszystkim, co robimy w sieci. Dotyczy to unikania nieznanych nam podejrzanych stron internetowych oraz wiadomości, nawet jeśli często do złudzenia przypominają one standardowe e-maile wysyłane przez różnych usługodawców takich jak firmy kurierskie.

Jedno kliknięcie w pechowy przycisk lub otworzenie załącznika może skończyć się nie tylko zainfekowaniem całego komputera, ale również instalacją oprogramowania, za pomocą którego hakerzy są w stanie uzyskać dostęp do naszego konta bankowego. Pamiętaj również, że żaden bank nie wysyła e-maili z prośbą o podanie osobistych danych – tego typu wiadomość zawsze powinna być dla nas sygnałem alarmowym.

Ponadto warto dbać o regularne aktualizacje antywirusa oraz oprogramowania typu spyware, jak również instalować dostępne aktualizacje przeglądarek – pamiętaj, że nowe wirusy i trojany pojawiają się cały czas. Unikaj również logowania się do konta bankowego na komputerze innym niż swój własny, a także wtedy, gdy korzystasz z publicznych sieci wi-fi.


Płacąc przez Internet warto zwrócić uwagę na wszystkie dostępne informacje na temat sprzedawcy, szczególnie jeśli np. jest to osoba prywatna na aukcji internetowej. Jednym z rozwiązań jest stosowanie kart typu pre-paid (przedpłaconych), dzięki którym można dokonywać zakupów bez konieczności podawania swoich danych i które działają na podobnej zasadzie, jak doładowania do telefonów komórkowych.

Surfuj bezpiecznie i nie daj się złapać!


I na koniec według wielu dość oczywista, ale wciąż uparcie ignorowana rada dotycząca haseł w Internecie: staraj się wybierać kombinacje składające się z liter i cyfr, które są trudne do odgadnięcia dla osób z zewnątrz, a także regularnie je aktualizuj. W ten sposób minimalizujesz ryzyko włamania się do kont!


Polecane wideo


Skomentuj Staraj się pisać bez błędów

dodasz komentarz jako gość - jeżeli chcesz zarejestrować nicka - załóż konto z avatarami!

Jeszcze nikt tego nie skomentował. Bądź pierwsza!