Spuchnięte kostki w 20 tygodniu ciąży? Zobacz, jak radzić sobie z problemem

przejdź do komentarzy
ciąża ciąża/mat. prasowe

Spuchnięte kostki i nabrzmiałe łydki sprawiają, że nogi zdają się być wypełnione ołowiem. Jeśli jest to dla Ciebie uciążliwe, sprawdź jak wyeliminować obrzęki.

Szacuje się, że ok. 75% kobiet w ciąży zmaga się z obrzękami nóg. Chociaż objawiają się one przede wszystkim spuchniętymi kostkami, nabrzmiewać mogą też łydki. Często towarzyszy im drętwienie i mrowienie kończyn oraz pojawia się uczucie ciężkich nóg.

Obrzęki w ciąży – skąd się biorą?


Występowanie obrzęków nóg w ciąży nie ma jednej przyczyny. Dolegliwość tę powoduje kilka czynników, wśród których należy wymienić m.in.:

- zwiększoną ilość krążącej krwi, a co za tym idzie – zatrzymywanie wody w organizmie
- zbyt długie pozostawanie w jednej pozycji, np. stojącej lub siedzącej
- zbyt duży wysiłek w ciągu dnia
- zawirowania hormonalne – rosnące stężenie estrogenów i progesteronu wpływa na - zwiększenie przepuszczalności naczyń krwionośnych
- ucisk macicy na żyły biodrowe – prowadzi to do zatrzymywania krwi w naczyniach kończyn, utrudniając jej powrót do serca.

Obrzęki, które dotyczą stóp, palców rąk czy stawu skokowego, są całkowicie naturalną przypadłością. Niemniej jednak warto sięgnąć po sprawdzone sposoby, dzięki którym uda się całkowicie wyeliminować ich występowanie.

Jak zmniejszyć obrzęki w ciąży?


Spuchnięte kostki wcale nie muszą być Twoim problemem. Możesz pozbyć się tej przypadłości, korzystając z kilku sprawdzonych sposobów. O czym warto pamiętać?

Zadbaj o prawidłową dietę

Odpowiednio skomponowany jadłospis pozwoli zmniejszyć ilość nagromadzonej wody w organizmie. Zwróć uwagę, aby w Twojej diecie znalazła się spora ilość warzyw oraz owoców. Postaw na produkty spożywcze zawierające rutynę – jest to substancja, która wzmacnia i uszczelnia naczynia krwionośne. Pij też sporą ilość płynów i sięgaj często po herbatę z pokrzywy, dzięki której pozbędziesz się nadmiaru wody z organizmu. Ogranicz jednocześnie spożycie soli – przyczynia się bowiem do zatrzymywania wody.

Zrezygnuj z gorących kąpieli

Długa kąpiel w wodzie o temperaturze wyższej niż 37oC nie jest wskazana kobietom w ciąży. Z jednej strony gorąca woda zwiększa ryzyko krwotoków, a z drugiej – zwiększa prawdopodobieństwo powstawania obrzęków z uwagi na osłabienie naczyń krwionośnych.

Postaw na relaksującą kąpiel w chłodnej wodzie

Jeżeli pod koniec dnia Twoje kostki są spuchnięte, zafunduj im relaksującą kąpiel. Wlej do miski chłodną wodę, dodaj 2 łyżki soli mineralnej i zanurz stopy choćby na 10 minut. Taka kąpiel nie tylko przyniesie odprężenie i wyeliminuje obrzęki, ale pobudzi krwioobieg oraz przyczyni się do poprawy przemiany materii w komórkach.

Noś odpowiednie ubrania

Aby wyeliminować obrzęki, zacznij nosić odpowiednią odzież. Koniecznie zrezygnuj z noszenia mocno ściągających rajstop i skarpetek z obciskającym ściągaczem. W miarę możliwości ogranicz zakładanie obcisłych spodni.

Zakładaj odpowiednie obuwie

Jeżeli zmagasz się z obrzękami kończyn, zwróć uwagę na swoje buty. Bezwzględnie zrezygnuj z obuwia na wysokim obcasie. Znacznie lepszym rozwiązaniem będą buty na płaskiej podeszwie albo na niskim obcasie.

Unikaj pozostawania w jednej pozycji przez długi czas

Opuchlizna na kostkach może pojawić się wówczas, gdy przez wiele godzin nie zmieniasz pozycji. Dlatego staraj się zmieniać pozycję, np. ze stojącej na siedzącą i odwrotnie.

Odpoczywaj w prawidłowej pozycji

Chcąc pozbyć się obrzęków, musisz sporo odpoczywać. Połóż się wygodnie, unosząc nogi pod delikatnym kątem. Wesprzyj kończyny na poduszce, zwiniętym kocu, itp. Ułatwi to odpływ krwi i zmniejszy uczucie nacisku.

Kiedy obrzęki w ciąży powinny zaniepokoić?


Chociaż obrzęki w ciąży są typową dolegliwością, nie można ich bagatelizować. Należy zwrócić na nie szczególną uwagę wówczas, gdy minął właśnie 20 tydzień ciąży. Jest to bowiem okres, w którym zwiększa się ryzyko występowania tzw. zatrucia ciążowego.

Jeżeli obrzęki utrzymują się nawet po długim odpoczynku i towarzyszy im nadciśnienie tętnicze (powyżej 140/90) oraz obecność białka w moczu, należy niezwłocznie skontaktować się z ginekologiem. Są to bowiem objawy typowe dla zatrucia ciążowego (znanego również jako gestoza).

Do czynników zwiększających ryzyko zatrucia ciążowego zalicza się:

- ciążę mnogą
- wiek matki powyżej 40 lat
- wcześniejsze zaburzenia ze strony układu krzepnięcia
- zaburzenia immunologiczne
- problemy z ciśnieniem.

Warto jednak pamiętać, że zatrucie ciążowe występuje bardzo rzadko – zdarza się zaledwie 5-10% kobiet w ciąży. Niemniej jednak nie należy bagatelizować tej przypadłości – nieleczone zatrucie ciążowe może doprowadzić do tzw. stanu przedrzucawkowego, który stanowi poważne zagrożenie dla życia.

Polecane wideo


Skomentuj Staraj się pisać bez błędów

dodasz komentarz jako gość - jeżeli chcesz zarejestrować nicka - załóż konto z avatarami!

Wasze komentarze (1): sortuj
  • gość: matkapolka 12-06-18, 09:37 cytuj
    Też miałam ten problem, nikomu nie życzę bo to jest bardzo uciążliwe. Ja podczas ciąży używałam kremu z serii mamas na spuchnięte nogi, który zaraz po aplikacji przynosił mi szybko ulgę
    Nie masz konta? Zarejestruj się!