Łupież to często powracająca choroba skóry, za której powstawanie w znacznej mierze odpowiadają mikroorganizmy, głównie drożdżaki z rodzaju Malassezia. Schorzenie może przybierać różne odmiany. Zwykle objawia się łuszczeniem skóry głowy, widocznym na włosach i na ubraniu, w postaci białych płatków martwego naskórka.

W przypadku gdy gruczoły łojowe wydzielają nadmierną ilość łoju, a odchodzące łuski mają żółtawe zabarwienie, mamy do czynienia z łupieżem tłustym. Jeśli nie występuje nadmierny łojotok skóry, łupież nazywamy suchym. Dodatkowym objawem towarzyszącym może być występujący świąd i zaczerwienienie, co znacząco zwiększa dyskomfort chorego. Grzybicze podłoże choroby sprzyja jej rozwojowi głównie w okresie zimowym, kiedy okrycia głowy tworzą idealne czyli ciepłe i wilgotne środowisko dla rozwoju chorobotwórczych drobnoustrojów. Ponadto łupież może powstawać w odpowiedzi na zaburzenia równowagi naszego organizmu. Należy więc wziąć pod uwagą występujące choroby układu nerwowego, zaburzenia hormonalne czy spadek odporności wywołany m.in. przewlekłym stresem i zmęczeniem.

Jak walczyć z łupieżem?

Walka z łupieżem zwykle bywa długa i trudna, jednak w większości przypadków nie ma potrzeby interwencji ze strony lekarza. Wizyta u dermatologa jest konieczna, gdy schorzenie ma charakter przewlekły lub nawracający. W pozostałych przypadkach jesteśmy w stanie sami sobie pomóc. Przede wszystkim należy zwracać uwagę na ogólny stan naszego zdrowia oraz prawidłową higienę skóry głowy. Jeśli zwykłe, drogeryjne szampony okażą się niewystarczające, warto sięgnąć po bardziej specjalistyczne preparaty dostępne w aptekach

Na początek dermokosmetyki

Dermokosmetyki np. marki Laroche Posay to profesjonalne preparaty, których zadaniem jest nie tylko pielęgnacja i codzienna higiena skóry, ale i łagodzenie różnego rodzaju dolegliwości dermatologicznych, w tym również łupieżu. Rynek farmaceutyczno-kosmetyczny dysponuje szeroką gamą tego typu środków. Ich szczegółowo opracowany skład pozwala na jednoczesną łagodną pielęgnację włosów i, co szczególnie ważne przy łupieżu, nie powoduje nadmiernego przesuszania skóry głowy. Istotną cechą dermokosmetyków o działaniu przeciwłupieżowym jest hamowanie wydzielania nadmiernych ilości sebum, m.in. za sprawą związków cynku. Dodatkowo preparaty te, dzięki dodatkowi substancji o działaniu mikro-złuszczającym, regulują proces rogowacenia naskórka głowy. Regularne stosowanie dermokosmetyków o działaniu przeciwłupieżowym na skórę głowy może stanowić uzupełnienie całościowego procesu leczenia łupieżu. Preparaty te eliminują uczucie świądu oraz pieczenia, zapewniając jednocześnie odpowiedni poziom nawilżenia. W wielu przypadkach zapobiegają też nawrotom schorzenia na tyle skutecznie, że nie ma konieczności dalszego stosowania silniejszych preparatów leczniczych. Wynika to z faktu, że bardzo często dermokosmetyki do pielęgnacji skóry z problemem łupieżu, obok substancji o działaniu keratolitycznym, zawierają także związki działające przeciwgrzybiczo (np. pirokton olaminy, ketokonazol). Dobierając odpowiedni szampon należy jednak zwrócić szczególną uwagę na rodzaj występującego schorzenia, ponieważ w zależności od odmiany łupieżu (np. łupież suchy, łupież tłusty) dostępne są odrębne preparaty o specjalnie skomponowanych formułach.

Co jeszcze?

Ponieważ chorobowe łuszczenie się skóry głowy jest zazwyczaj związane z występowaniem miejscowego stanu zapalnego, dla jego złagodzenia warto zastosować działające przeciwzapalnie oleje, zawierające nienasycone kwasy tłuszczowe. Szczególnie cenne są: olej z nasion wiesiołka (zawierający kwas γ-linolenowy) oraz olej lniany (zawierający kwas α-linolenowy), które należy przyjmować doustnie lub wcierać w skórę głowy. Przy stosowaniu zewnętrznym można do wspomnianych olejów dodać kilka kropel olejku z drzewa herbacianego, lawendowego czy geraniowego, które mają działanie przeciwgrzybicze. Należy jednak pamiętać aby czystych olejków nigdy nie stosować bezpośrednio na skórę, gdyż mogą wywołać reakcje alergiczne i zwiększać stan zapalny.

Kilka wskazówek na koniec

– prowadź zdrowy tryb życia – łupież jest częstą dolegliwością osób zmęczonych i zestresowanych;

– upewnij się, że w twojej diecie nie brakuje witamin z grupy B oraz kwasów omega;

– nie unikaj słońca – latem łupież występuje znacznie rzadziej;

– noś czapkę tylko wtedy, gdy to konieczne;

– zadbaj o prawidłową pielęgnację skóry głowy, wybierając specjalistyczne kosmetyki o działaniu przeciwłupieżowym – to podstawa!