Przyczyny pojawiania się przebarwień skóry mogą być różne. Część z nich ma podłoże genetyczne, inne są wynikiem zmian hormonalnych, jakie zachodzą w naszym organizmie. U niektórych osób charakterystyczne plamki pojawiają się wraz z wiekiem. Bez względu na ich pochodzenie przebarwienia skóry, zwłaszcza te widoczne, mogą stanowić problem natury estetycznej. Na szczęście istnieje skuteczny sposób, aby pozbyć się szpecących plam. Trzeba jednak pamiętać, że tylko odpowiednia diagnoza dermatologiczna pozwoli przeprowadzić zabieg skuteczny, a przy tym bezpieczny dla pacjenta.

Pojawienie się zaczerwienień, popękanych naczynek czy charakterystycznych brązowych plam zwykle budzi obawy. I słusznie. Zmiana na skórze może wskazywać na to, że w Twoim organizmie dzieje się coś niedobrego. A co, jeśli po konsultacji z lekarzem dowiesz się, że przebarwienie nie stanowi zagrożenia, ale nie ma żadnej maści czy leków, które mogłaby pozwolić, aby się go pozbyć? Nie jest to tak problematyczne, jeśli plama znajduje się w miejscu, w którym łatwo ją ukryć. Gorzej, jeśli przebarwienie pojawia się na twarzy, szyi lub dekolcie. Czy nie ma sposobu, aby usunąć taką zmianę na dobre?

Geneza zmian

Gabinety medycyny estetycznej oferują dzisiaj szereg specjalistycznych zabiegów, które pozwalają na usunięcie różnych przebarwień. Najistotniejszy etap, który determinuje całą procedurę, to diagnoza problemu i określenie przyczyny pojawienia się znamion i plam na skórze.

„– Kluczowe znaczenie ma wskazanie pochodzenia przebarwień. Inaczej podchodzimy do leczenia w przypadku znamion o charakterze naczyniopochodnym, jak np. rumień czy rozszerzone naczynka, a inaczej, gdy przyczyną ich powstawania są zmiany hormonalne” – tłumaczy specjalista dermatolog, dr n. med. Maciej Krajewski z Kliniki Krajewski w Warszawie.

Czynniki prowadzące do powstania przebarwień mogą być bardzo złożone. Częstą przyczyną pojawiania się plam na skórze jest nadmierne działanie promieni ultrafioletowych. Jeśli często odwiedzasz solarium lub opalasz się, nie stosując profesjonalnych filtrów, na Twojej skórze mogą pojawić się charakterystyczne plamy o nieregularnym kształcie. Za ich powstawanie odpowiedzialna jest melanina – jej produkcja jest stymulowana m.in. przez działanie promieni UV. Do powstawania plam przyczyniają się również wszelkie zmiany hormonalne, które zachodzą w organizmie, choćby z wiekiem. Przyjmowanie leków hormonalnych czy antybiotyków (zwłaszcza połączone z nadmierną ekspozycją na promienie słoneczne), a także ciąża czy menopauza mogą sprzyjać powstawaniu przebarwień, które najczęściej występują niestety w miejscach widocznych: na twarzy, dekolcie i dłoniach.

„– Przed wskazaniem najlepszej metody usunięcia przebarwień należy udać się do dobrego specjalisty dermatologii. Przyczyny powstawania charakterystycznych plam nie są do końca jasne, dlatego każdy przypadek musi zostać odpowiednio rozpoznany. Tylko takie podejście pozwala dobrać odpowiednią metodę usunięcia zmiany na skórze” – wyjaśnia dr Krajewski.

Precyzja i bezpieczeństwo – laseroterapia w usuwaniu przebarwień

Choć problem powstawania przebarwień jest niezwykle złożony, specjalista w dziedzinie dermatologii znajdzie dziś na rynku technologię, która pozwoli na dobre pozbyć się nieestetycznych plam. W ostatnim czasie chętnie wybieranym rozwiązaniem są lasery frakcyjne, tj. Fraxel Dual® i Fraxel Re:Pair®. Te lasery operują falami na różnych długościach. Pozwala to na ich działanie zarówno w głębi tkanki skórnej, jak i na jej powierzchni, dlatego z powodzeniem stosuje się je w przypadku zmian skórnych, np. przy uszkodzeniach słonecznych czy zmianach naczyniowych.

Innym przykładem technologii, która bez problemów poradzi sobie z usunięciem przebarwień, jest laser RevLite® Q-Switch emitujący aż cztery długości fal świetlnych. Na czym polega jego skuteczność? Działa on precyzyjnie na źródło powstawania plam na skórze, czyli na melaninę. Wiązki lasera są przez nią pochłaniane, skutkiem czego dochodzi do rozbicia barwnika – energia fal doprowadza do eksplozji pigmentu i rozdrobnienia go na mikrocząsteczki, które opuszczają tkanki skóry w sposób naturalny w procesach metabolicznych.

Na podobnej zasadzie działa laser pikosekundowy PicoSure, który rewolucjonizuje obecnie rynek medycyny estetycznej. Dlaczego? Przede wszystkim ze względu na skrócenie czasu trwania impulsu świetlnego lasera do absolutnego minimum- pikosekundy – zwiększa się zarówno bezpieczeństwo pacjenta, jak i skuteczność zabiegu.

„– Z mojego doświadczenia wynika, że zabiegi z wykorzystaniem technologii PicoSure pozwalają na osiągnięcie doskonałych efektów przy znacznie mniejszej liczbie powtórzeń. Niektóre przebarwienia można usunąć już w trakcie jednej wizyty w Klinice Krajewski, często jest to terapia łączona” – podkreśla nasz ekspert.

W usuwaniu zmian skórnych (zarówno naczyniowych, jak i pigmentacyjnych) doskonale sprawdza się platforma laserowa Palomar Icon® wyposażona w głowicę MAX G. Wiązka lasera działa precyzyjnie na źródło zmiany. W przypadku przebarwień wynikających z nagromadzenia się melaniny, działanie fal emitowanych przez laser prowadzi do procesu koagulacji – zniszczenia barwnika na skutek podwyższonej temperatury. W następnym etapie dochodzi do zwłóknienia przebarwionych struktur, które później usuwane są z powierzchni skóry wraz z łuszczeniem się naskórka.

Innym rozwiązaniem jest technologia ClearLift, która nie działa na zmiany skórne termicznie, tylko w sposób mechaniczny – melasma, plamy starcze i inne zmiany skórne usuwane są na skutek działania fali fotoakustycznej. Znacznie podnosi to komfort pacjenta w trakcie zabiegu. Nie występuje również proces gojenia i pacjent bezpośrednio po usunięciu zmiany może wrócić do codziennych aktywności. A jak wygląda rekonwalescencja w przypadku pozostałych zabiegów?

„– Trudno tutaj uogólniać. Wykorzystywane dziś technologie zaprojektowane są tak, by ograniczyć dyskomfort pacjenta w trakcie zabiegu. Nowoczesne lasery działają precyzyjnie na zawarty w skórze barwnik i nie naruszają przy tym sąsiednich tkanek skóry. Sam proces gojenia uzależniony jest natomiast od zastosowanej technologii, umiejscowienia pigmentu czy właściwości skóry pacjenta. U każdej osoby proces ten będzie przebiegał nieco inaczej” – wyjaśnia dr Krajewski.

Omówione tu technologie to oczywiście nie wszystkie, które wykorzystuje się w celu usunięcia przebarwień i innych zmian skórnych. Ważne jest, aby spojrzeć na tego typu zabieg jak na problem przede wszystkim medyczny. Doświadczony specjalista w dziedzinie dermatologii znajdzie najlepszy sposób na pozbycie się zmian i wybierze taką technologię, która pozwoli przeprowadzić zabieg dostosowany do struktury naszej skóry, a przez to – bardziej skuteczny.

Materiał partnera