Czym jest trądzik?

Trądzik jest przewlekłą zapalną chorobą zapalenia gruczołów łojowych. Przyczyną trądziku jest nadmierne wytwarzanie łoju, jak i zmiany w jego składzie. Następuje wzmożone rogowacenie ujść mieszków włosowych (hiperkeratoza). Powoduje to zatykanie przewodów wyprowadzających łój z gruczołu i dochodzi do zaczopowania ujść mieszków i powstania mikrozaskórników. Jest to pierwszy etap zmian trądzikowych, kolejnym jest tworzenie się zaskórników. Za przyczynę trądziku odpowiedzialne są bakterie beztlenowe Propionibacterium acnes. Bakterie należą do mikroflory skóry, ale przy załamaniu układu odpornościowego i nadmiernym rozwoju stają się pasożytami infekującymi skórę. Nadmierne namnażanie się drobnoustrojów prowadzi do powstania stanu zapalnego skóry.

Umiejscowienie

twarz
górna część pleców
dekolt

Rodzaje trądziku

Trądzik młodzieńczy

Pojawiają się zaskórniki i wykwity grudkowe (mogą pojawić się na twarzy i plecach). Pojawia się w okresie pokwitania.
Trądzik grudkowo-krostkowy

Trądzik ropny-pojawiają się zmiany trądzikowe – grudki, krostki oraz torbiele ropne (pojawia się na twarzy, plecach).

Trądzik skupiony

Pojawiają się torbiele ropne, cysty oraz nacieki. Może prowadzić do powstania bliznowców.

Trądzik piorunujący

Jest odmianą trądziku ropnego. Towarzyszy mu podwyższona temperatura ciała, podwyższone OB, jak i bóle stawowe. Występuje głównie u młodych mężczyzn.

Trądzik różowaty

Występuje zarówno na twarzy, jak i ciele. Jest zbliżony do trądziku pospolitego, lecz różni się późniejszym okresem występowania (30-50 lat) oraz jego umiejscowieniem. Główną oznaką jest sino-czerwone zabarwienie nosa i przyległych części policzków oraz rozszerzone naczynia włosowate. W ujściu mieszków włosowych tworzą się krosty i grudki.

Przyczyny powstawiania trądziku

Dokładne przyczyny powstawania trądziku nie są znane, za główne powody lekarze uważają:

zmiany hormonalne (zwłaszcza androgenny),
hormony (testosteron),
łojotok,
dieta,
styl życia,
stres,
alkohol, narkotyki,
nadmierna ilość wit. B12,
słońce (tylko chwilowo poprawia stan skóry, a później następuje nasilenie zmian),
ciąża, karmienie piersią
tabletki hormonalne,
zażywane leki (sterydy, kortykosteroidy, fenytoiny),
trądzik może być dziedziczny, zatem jest informacją zapisaną w naszych genach.

Trądzik może dotykać aż 80% populacji w pewnym momencie życia w grupie wiekowej od 12 do 25 lat. Czasem schorzenie może pojawiać się również u osób ze starszej grupie wiekowej.
Wiele zabiegów kosmetycznych może wspomóc redukcję trądziku. Jednym z nich jest fototerapia IPL. Zabiegi polegają na naświetlaniu silnymi impulsami światła powierzchni naznaczonej zmianami. Zabiegi przeprowadza się w krótkich odstępach czasowych do momentu poprawy stanu skóry. Ilość zabiegów jest zależna zarówno od stopnia nasilenia zmian, jak i od kondycji skóry. Eliminowanie zmian trądzikowych z wykorzystaniem urządzeń IPL no+vello jest skuteczne, bezbolesne , szybkie i bezinwazyjne.
Zabiegi mają działanie przeciwzapalne, odkażające, pomagają w gojeniu się zmian trądzikowych. Redukują bakterie beztlenowe odpowiedzialne za przyczynę trądziku oraz mają wpływ na obkurczenie porów. Podczas zabiegu możemy również minimalizować blizny potrądzikowe.

Przeciwwskazania do zabiegów

leki fotouczulające,
leczenie isotretinoiną,
leczenie zewnętrzne antybiotykami, kwasem salicylowym, retinoidami,
kwasy owocowe,
na 2 tygodnie przed zabiegiem należy unikać opalania,
ciąża, karmienie piersią,
cukrzyca,
epilepsja,
opryszczka,
nowotwory skóry

Uwaga! Od 16.04. do 27.04. na Zeberce do zgarnięcia karnety na zabiegi kosmetyczne w salonach Nomasvello (m.in. na zabieg fotoomdładzania!). Nie trzeba odpowiadać na pytania, ani udzielać odpowiedzi konkursowych. Wystarczy mieć pod ręką internet i telefon, a później już szybko działać! Promocja ma miejsce na zeberkowym Facebooku, więc śledźcie nasz profil.

Obowiązuje zasada „kto pierwszy, ten lepszy”.