Zdrowie mamy tylko jedno, dlatego należy o nie dbać. Każdego roku ponad 3 tysiące kobiet w Polsce dowiaduje się, że ma raka jajnika. Nie jest to choroba diagnozowana wyłącznie u osób starszych. Z danych Krajowego Rejestru Nowotworów wynika, że około 15 procent rozpoznań dotyczy kobiet poniżej 40 roku życia.

ZOBACZ KONIECZNIE: JEŚLI ZOBACZYSZ TO NA SWOIM PAZNOKCIU, MASZ PRAWO SIĘ BAĆ

Dziennikarze agencji informacyjnej Newseria Lifestyle rozmawiali ostatnio z dr hab. n. med. Lubomirem Bodnarem, zastępcą kierownika Kliniki Onkologii w Wojskowym Instytucie Medycznym.

Kto może zachorować na nowotwór jajnika?

– Rak jajnika może być zdiagnozowany w każdym wieku, natomiast tych zachorowań jest zdecydowanie więcej u kobiet po pięćdziesiątce. Szczyt zachorowań przypada między 50 a 65 rokiem życia i wtedy odnotowuje się najwięcej przypadków – tłumaczy doktor.

style="overflow:hidden;">O raku jajnika mówi się, że jest „cichym zabójcą kobiet”. Wszystko przez to, że w początkowym stadium nie daje żadnych charakterystycznych objawów. Aż do momentu, gdy zaczyna rozprzestrzeniać się do okolicznych narządów.

Rak jajnika – objawy

– Objawy raka jajnika są dosyć skryte, podstępne i następują w momencie zachorowania ze strony układu rozrodczego u kobiet. Często przypominają objawy gastryczne, czyli uczucie wzdęcia, niestrawności, pełności po posiłkach i to są główne objawy, które niekoniecznie sugerują wprost, że to może być rak jajnika – mówi dr hab. n. med. Lubomir Bodnar.

style="overflow:hidden;">Z takimi objawami kobiety częściej zwracają się do do gastrologa zamiast do ginekologa. Póki co nie istnieją testy przesiewowe w kierunku raka jajnika czy inne profilaktyczne badania, które pozwoliłyby wcześnie wykryć nowotwór. Dlatego bardzo często zdarza się tak, że zostaje rozpoznany np. podczas operacji, która odbywa się z zupełnie innego powodu.

– Obecnie, niestety, nie dysponujemy skuteczną profilaktyką, czyli taką, która by pozwoliła u bezobjawowych kobiet wykrywać raka jajnika w sposób prosty, łatwy i skuteczny. Na świecie podejmuje się wiele prób określenia wartości takich testów jak CA-125 – markera nowotworowego pobieranego z krwi, badania ginekologicznego lub badania USG – podkreśla dr hab. n. med. Lubomir Bodnar.

style="overflow:hidden;">Posiadanie niekorzystnych mutacji genetycznych BRCA1 lub BRCA2 znacznie zwiększa ryzyko zachorowania, ale nie oznacza, że obarczona nią kobieta na pewno zachoruje.

– Mutacje BRCA1 lub BRCA2 zdarzają się u około 13 proc. pacjentek, które chorują na raka jajnika. Natomiast pozostałe pacjentki, czyli ponad osiemdziesiąt kilka procent, niestety, choruje w sposób tzw. sporadyczny, natomiast faktycznie nie wiemy, jakie jest tło tych pozostałych przypadków wystąpienia raka jajnika u kobiet – mówi.

style="overflow:hidden;">Wśród czynników podwyższonego ryzyka zachorowania znajdują się również wczesna pierwsza miesiączka i późna menopauza, bezdzietność, nieskuteczne stymulowanie owulacji u kobiet, które mają problemy z zajściem w ciążę oraz niekarmienie piersią.

Rak jajnika – leczenie

– Podstawą leczenia jest chirurgia, dosyć rozległy zabieg operacyjny. Natomiast dodatkowo stosuje się chemioterapię opartą na pochodnych platyny w skojarzeniu z taksanami. To jest zasadnicze leczenie pierwszej linii. Są też cytostatyki, dodatkowo w ostatnim okresie czasu doszły nam możliwości leczenia ukierunkowanego molekularnie, pojawiają się leki o działaniu antyandiogennym oraz leki, które są zarezerwowane dla kobiet, u których rak rozwinął się na podłożu mutacji genów BRCA1 i 2 – dodał lekarz.

style="overflow:hidden;">

Rak jajnika - co powinnyście o nim wiedzieć? [VIDEO]

Rak jajnika - co powinnyście o nim wiedzieć? [VIDEO]