Rodzaje biustonoszy – podział ze względu na krój miseczki

Większość kobiet, wybierając biustonosze, kieruje się kształtem i poziomem zabudowania miseczek. Choć niezbyt pełne miseczki z pewnością wyglądają seksowniej, te bardziej zabudowane są przez większość kobiet uważane za wygodniejsze. W dużej mierze jest to jednak kwestia preferencji, a przede wszystkim – wymagań naszych piersi. Jakie opcje proponuje nam rynek? Możesz wybierać spośród wielu modeli:

  • Pełny – miseczki w tym staniku są zupełnie zabudowane, dzięki czemu są bardzo wygodne do noszenia na co dzień. Niestety nie nadaje się do noszenia pod bluzki z dekoltami, jednak świetnie sprawdza się, jeśli na co dzień mamy sporo zajęć wymagających aktywności fizycznej, ponieważ bardzo dobrze trzyma piersi.
  • Balkonetka – tego typu stanik ma miseczki średniozabudowane, a ich górna krawędź jest zbliżona do linii prostej. Model nie zakrywa piersi w całości, nadaje się więc do niewielkich dekoltów. Większość kobiet preferuje balkonetki ze względu na wygodę noszenia i ładny wygląd.
  • Niskozabudowany – ten typ stanika najbardziej odsłania piersi i bardzo mocno je modeluje, zbierając do góry i tworząc kształt kulki. Linia miseczek jest najbliższa linii prostej. Idealnie nadaje się do bluzek z dużym dekoltem, nie sprawdza się natomiast przy uprawianiu sportu.
  • Plunge – to typ stanika zakładany do dekoltów w szpic, ponieważ mają bardzo nisko wyciętą przestrzeń pomiędzy piersiami, czyli tzw. mostek. Zwykle są pełniejsze z boków i mają dodatkowe wkładki, które powiększają biust i ściskają piersi do środka, co daje efekt pełnych piersi.
  • Bardotka– – niskozabudowany stanik o miseczkach w linii prostej, z odpinanymi ramiączkami. Cechą charakterystyczną bardotki jest możliwość noszenia go bez ramiączek. Aby stanik utrzymał się na miejscu, często posiada po wewnętrznej stronie silikonowe paski. Ten model jest idealny do seksownych dekoltów i sukni bez ramiączek, ale większość kobiet nie lubi nosić go na co dzień.
  • Przeczytaj to koniecznie zanim kupisz kolejny biustonosz!

    Stanik typu plunge, idealny do głębokich dekoltów

    Rodzaje biustonoszy – podział ze względu na materiał

    Poza głębokością miseczek, staniki możemy podzielić również ze względu na sztywność miseczek. Wyróżniamy tutaj modele usztywniane, półusztywniane i miękkie. Jeśli źle się czujesz w modelu usztywnianym, które są najczęściej dostępne w sieciówkach, zdecyduj się na model miękki. Pamiętaj, że liczy się twój komfort, a nie aktualnie panujące trendy.

    • Usztywniany – miseczki stanika wykonane są ze specjalnej pianki, obszytej materiałem, która zapewnia sztywność materiału. Dzięki temu biustonosz dobrze modeluje piersi i zapewnia ich właściwe ułożenie. Wbrew pozorom jego celem nie jest jednak powiększenie biustu.
    • Półusztywniany – dolna część miseczki wykonana jest z tej samej pianki jak w staniku usztywnianym, jednak górna część jest miękka. Taki stanik dobrze wygląda na dużych i średnich rozmiarach piersi, sprawdzi się też, jeśli piersi są mało pełne od dołu i wymagają wymodelowania.
    • Miękki – uszyty z miękkich materiałów, jak koronka, mikrofibra czy bawełna, jest szczególnie lubiany podczas upałów oraz jako tzw. model po domu. Kształt biustu jest utrzymywany zwykle przez fiszbiny oraz – w przypadku większych modeli – boczny panel zbierający. Występują również modele miękkie bez fiszbin, chętnie wybierane jako staniki do spania. Specjalnym rodzajem miękkich staników jest braletka, czyli biustonosz składający się z dwóch trójkątów, bez fiszbin, często przypominający koronkowy top.

    Przeczytaj to koniecznie zanim kupisz kolejny biustonosz!Braletki są chętnie wybierane ze względu na komfort noszenia

    Staniki do zadań specjalnych

    Dodatkowo wyróżniamy kilka typów biustonoszy, które nie są osobnym rodzajem, a raczej posiadają dodatkową funkcję – tutaj znajdziemy modele na wielkie wyjście lub dla kobiet, które krępuje odcinający się pasek na plecach.

    • Fason przedłużony – ten typ stanika charakteryzuje się przedłużonym pasem dolnym, co przypomina gorset i nadaje temu modelowi look retro. Jego największym plusem, poza wyglądem, jest zapewnienie prostej linii pleców, bez wyraźnych odcięć stanika – dlatego chętnie sięgają po niego kobiety, które mają problem z tkanką tłuszczową na plecach, a zależy im na eleganckim wyglądzie, np. w sukience.
    • Z bocznym panelem zbierającym – ten podtyp stanika pojawia się w wielu fasonach. Jest to dodatkowy pasek boczny wszyty w miseczki, który zbiera piersi do środka – w ten sposób piersi wydają się także większe. Polecany dla pań z biustem naturalnie układającym się na boki.
    • Z odpinanymi ramiączkami – podtyp stanika, w którym ramiączka można odpinać oraz dowolnie układać, np. krzyżując na plecach lub zakładając na boczne ramię. Możemy również wymienić klasyczne ramiączka na silikonowe lub ozdobne.
    • Push up – model stanika charakteryzujący się dodatkowymi wkładkami powiększającymi piersi, umieszczonymi w specjalnych kieszonkach w dolnej części miseczek. Najczęściej są one wyjmowane, dlatego można zdecydować, w jakim stopniu chcemy powiększyć i wymodelować biust. Biustonosz push up wypycha piersi do góry i do przodu, przez co wydają się pełniejsze.
    • Silikonowy – ten model, który składa się tylko z miseczek z mostkiem, jest wykonany w całości z silikonu. Zbiera i podtrzymuje biust, nadaje się na wielkie wyjścia do seksownych sukienek bez pleców.

    Jak prawidłowo dobrać stanik

    Jeśli masz większy biust i regularnie narzekasz na bóle głowy i barków, prawdopodobnie masz źle dobrany stanik. W przypadku piersi o rozmiarze D w górę musisz pamiętać, by ramiączka stanika były grubsze – im szersze ramiączko, tym lepiej dla twojego kręgosłupa i barków, ponieważ ciężar rozkłada się na większej powierzchni materiału. Jeśli tylko zauważysz, że stanik po kilku godzinach noszenia zostawia czerwone ślady po ramiączkach – to znak, że powinnaś zrezygnować z chodzenia w nim. Taki długotrwały nacisk w jednym miejscu powoduje bóle barków i głowy, których przyczyny często nie umiemy zlokalizować i tylko zagłuszamy ból tabletkami przeciwbólowymi. Tymczasem prosta zmiana biustonosza mogłaby nam pomóc o wiele skuteczniej. Pamiętajmy, że stanik ma nam zapewniać komfort, a nie przeszkadzać i uwierać, dlatego jeśli coś jest nie tak, nie wahaj się wymienić modelu na inny – na zdrowiu naprawdę nie warto oszczędzać. A jeśli nie wiesz, jak prawidłowo dobrać stanik, przeczytasz o tym tutaj: https://www.zeberka.pl/art/stanik-idealny-jak-go-dobrac-6042.

    Przeczytaj to koniecznie zanim kupisz kolejny biustonosz!

    Biustonosz silikonowy sprawdzi się przy sukienkach i bluzkach bez pleców 

    Biustonosz do chodzenia po domu – czy naprawdę jest konieczny?

    Wiele kobiet nie lubi chodzić w stanikach do tego stopnia, że pierwszą czynnością po przyjściu do domu jest jego ściągnięcie. Niestety nie jest to dobre dla naszych piersi. Co zatem zrobić, jeśli biustonosz naprawdę nam przeszkadza i czujemy się w nim niekomfortowo? Zalecamy wypróbowanie dwóch rodzajów staników:

    • Stanik sportowy. Taki rodzaj biustonosza bardziej przypomina koszulkę niż tradycyjny stanik, dobrze podtrzymuje biust i nie krępuje ruchów. Jeśli zaraz po przyjściu do domu zmieniamy tradycyjny model na sportowy, pamiętajmy, by był on wykonany z oddychającej tkaniny.
    • Tradycyjny stanik bawełniany, bez usztywnienia i fiszbin, na grubych ramiączkach. Być może takie biustonosze nosiła twoja mama w latach 80. i 90. i wydają ci się reliktem przeszłości. Ale, wbrew pozorom, ten rodzaj stanika jest bardzo wygodny i dobrze podtrzymuje biust. Niestety wiele tradycyjnych sklepów nie posiada ich w swojej ofercie, a tam, gdzie oferują takie staniki, często posiadają w asortymencie tylko modele ze sztucznych materiałów, ozdabianych koronką. Warto jednak poszukać takich modeli, np. online – wiele kobiet, które nienawidziło chodzenia w biustonoszu w domu, polubiło się właśnie z takim stanikiem. Pamiętajmy jednak, by był on koniecznie bawełniany (niektóre sklepy online oferują modele z organicznej bawełny) i z grubszymi ramiączkami, zwłaszcza, jeśli masz większe piersi.

    Prawidłowa garderoba – ile biustonoszy powinnam mieć w swojej szafie?

    Zastanawiasz się, ile staników w swojej szafie powinnaś mieć, by nadawały się na każdą okazję, a jednocześnie nie mieć ich za dużo? Po pierwsze, pamiętaj, że zbyt często noszony biustonosz szybciej traci elastyczność, a co za tym idzie – musimy go wyrzucić. Dlatego optymalnie jest nosić stanik dwa razy w tygodniu, co oznacza, że powinnyśmy posiadać minimum 4 sztuki tej bielizny na co dzień, najlepiej w dwóch ulubionych fasonach, w kolorach czerni, bieli i beżu. Jeśli preferujemy kolorowe biustonosze, pamiętajmy, by mimo wszystko mieć też modele ciemne i jasne, które będą odpowiednie pod prześwitujące tkaniny bluzek.

    Przeczytaj to koniecznie zanim kupisz kolejny biustonosz!

    Dodatkowo w naszej garderobie powinny się znaleźć biustonosze dopasowane do naszych wyjściowych kreacji, a więc bardotka czy silikonowy. Warto również zadbać o posiadanie dwóch sztuk stanika sportowego, a jeśli uprawiamy jakiś sport wyczynowo – trzy lub cztery sztuki. Pamiętaj również, by swoje staniki prać ręcznie, po dwóch założeniach, z dodatkiem delikatnego detergentu. To zagwarantuje nam dłuższe życie naszych biustonoszy.

    Materiał partnera