Prawdopodobnie całe życie myłaś dłonie w niewłaściwy sposób!

przejdź do komentarzy
jak myć ręce jak myć ręce/© StarStock

Szok! Na mokrych dłoniach jest nieporównywalnie więcej bakterii, niż na suchych!

Jest coś w stwierdzeniu, że "częste mycie skraca życie - dermatolodzy radzą, by nie szorować się przesadnie i nieustannie, ale zupełnie nie przystaje to do higieny rąk. To dłonie przenoszą najwięcej zarazków i są domem dla bakterii wywołujących drobne i większe infekcje. Teraz jesteśmy na nie narażeni tym bardziej, że właśnie zaczyna się sezon przeziębień i zachorowań.

Prawdopodobnie całe życie myłaś dłonie w niewłaściwy sposób!

Teraz ohydna część: jeden gram ludzkich fekaliów może zawierać aż trylion różnych wirusów, bakterii i zarazków.


Niedawno przeprowadzone badania dowodzą, że zaledwie 5% z nas myje dłonie odpowiednio długo i w odpowiednich miejscach, 23% w ogóle nie używa mydła, a 10% w ogóle nie myje swoich rąk wcale. Brrr. Jak więc robić to prawidłowo?

Czy wiesz jak poprawnie myć dłonie?


No ba! - Odpowie większość z nas. To czynność wręcz mechaniczna. Tymczasem okazuje się, że wielu z nas myje dłonie tak, jakby ich wcale nie było, zupełnie nie zdając sobie sprawy z tego, że np. na mokrych dłoniach jest o wiele więcej szkodliwych drobnoustrojów, niż na suchych (dlatego tak ważne jest wycieranie rąk po każdym myciu!).


Przede wszystkim, powinniśmy myć dłonie co najmniej 20 sekund (policz w myślach, jak długo myjesz dłonie!). Rzecz druga: większość ludzi myje dłonie raczej na ich "wierzchu", czyli po prostu po zewnętrznej stronie, tymczasem najważniejszymi częściami do mycia są nasze palce oraz wewnętrzna część dłoni. W końcu to palce mają pierwszy kontakt ze wszystkim.

Jeśli możesz, nie używaj suszarki do rąk, a ręczników papierowych. Mokre lub wilgotne dłonie przenoszą kilkaset razy więcej zarazków niż suche. Dmuchawy zazwyczaj są tak słabe, że nie doszuszają rąk do końca (chyba że tkwimy przy nich dobre 5 albo i 10 minut). Noś przy sobie parę opakowań chusteczek higienicznych, po które możesz szybko sięgnąć w razie braku ręczników. Najlepiej przygotować je sobie jeszcze zanim zabierzemy się za mycie dłoni, by mokrymi rękami nie szukać potrzebnych chusteczek.

Prawdopodobnie całe życie myłaś dłonie w niewłaściwy sposób!

Prawdopodobnie całe życie myłaś dłonie w niewłaściwy sposób!

Prawdopodobnie całe życie myłaś dłonie w niewłaściwy sposób!

Przy sobie warto mieć też antybakteryjne żele do rąk. Popularne są np. te marki Carex. Oczywiście nie zastąpią one regularnego mycia rąk, ale pomagają utrzymać właściwą higienę nawet w miejscach i momentach, kiedy nie mamy dostępu do wody.

Polecane wideo


Skomentuj Staraj się pisać bez błędów

dodasz komentarz jako gość - jeżeli chcesz zarejestrować nicka - załóż konto z avatarami!

Jeszcze nikt tego nie skomentował. Bądź pierwsza!