Pleśń na kosmetykach nie zawsze jest zielona! Lepiej zobacz jak ją wykryć

przejdź do komentarzy
pleśń pleśń/iStock

Lepiej przejrzyj swoje kosmetyki. Konsekwencje są naprawdę groźne...

Podobnie jak produkty żywnościowe, Twoje kosmetyki również mogą zostać zaatakowane przez pleśń. Dzięki dodatkom konserwującym, nasze produkty do pielęgnacji nie psują się aż tak szybko, ale nie oznacza to, że pleśń nie pojawi się nigdy…

I chociaż staramy się unikać konserwantów w naszym jedzeniu, to w przypadku kosmetyków są one potrzebne. Specjalista od badań klinicznych i kosmetycznych Joshua Zeichner wyjaśnia Powodem, dla którego produkty do pielęgnacji skóry zawierają konserwanty, jest zapobieganie zanieczyszczeniu i wzrostowi drobnoustrojów w produktach.

ZOBACZ TEŻ: RAŻĄCE BŁĘDY, KTÓRA NA PEWNO POPEŁNIASZ PRZY DEMAKIJAŻU!

Podobnie jak bakterie i drożdże również pleśń może prowadzić do poważnych podrażnień skóry. Może to być nawet powód, przez który Twoje ulubione mleczko do oczyszczania nagle powoduje pieczenie i zaczerwienienie skóry.

Najbardziej oczywistą przyczyną gromadzenia się pleśni jest po porostu przeterminowanie się produktu. Konserwanty nie zawsze są w stu procentach skuteczne, jeśli chodzi o zwalczanie grzybów, również samo miejsce przechowywania kosmetyków ma ogromne znaczenie.


Wilgotne i ciepłe miejsca są idealne do wzrostu pleśni. Jeśli więc trzymasz swoje produkty do pielęgnacji w takim miejscu, zwiększasz szanse na ich zepsucie.

ZOBACZ TEŻ: KREMY W SŁOICZKACH PSUJĄ SKŁAD NASZYCH KOSMETYKÓW? LEPIEJ TO PRZECZYTAJ...

Najgorszą informacją jest to, że nie zawsze możemy rozpoznać, że w naszym kosmetyku znajduje się pleśń, ponieważ nie zawsze ma ona kolor zielony. Może przybierać ona postać kamuflażu i przekształcać się w ten sam kolor, co produkt. Zmiana zapachu może okazać się najlepsza formą sprawdzenia stanu naszych kosmetyków.

Sposób, w jaki Twoja skóra reaguje na pleśń zależy od jej stanu i układu odpornościowego – w najgorszym z wypadków pleśń może wywołać infekcję. Do mniej groźnych działań zalicza się także: wysypkę, swędzenie lub opuchnięcie oczu.

Najprostszym sposobem łagodzenia ryzyka występowania pleśni jest szczelne zakręcanie pokrywek od produktów, ponieważ uchroni to przed przedostawaniem się wilgoci do wnętrza opakowania. Ważne jest również przechowywanie kosmetyków w suchych miejscach, a jeśli istnieje taka możliwość dobrze jest poszukać zaciemnionego miejsca. I oczywiście, wystrzegać się używania przeterminowanych produktów.

Co Wy na to?

Polecane wideo


Skomentuj Staraj się pisać bez błędów

dodasz komentarz jako gość - jeżeli chcesz zarejestrować nicka - załóż konto z avatarami!

Jeszcze nikt tego nie skomentował. Bądź pierwsza!