W kobietach drzemie niesamowita siła — potrafimy godzić macierzyństwo z karierą, nie ustępując mężczyznom w dokonywaniu wielkich rzeczy. I chociaż wciąż często bywamy niedoceniane, nasza wyjątkowa rola w świecie nie ulega żadnym wątpliwościom.

9 RZECZY, KTÓRE MUSISZ ROBIĆ KAŻDEGO RANKA, JEŚLI CHCESZ ODNIEŚĆ SUKCES

Jeśli jednak kiedykolwiek zaczynasz w siebie wątpić, myśląc, że „nie ma nic gorszego niż urodzenie się kobietą” przypomnij sobie o tych kilku niezwykle silnych kobietach. Ich dokonania odmieniły kobiecą rzeczywistość, na zawsze wpisując się w karty historii. Niech będą dla ciebie inspiracją.

Coco Chanel to bez wątpienia ponadczasowa ikona mody, która zrewolucjonizowała sposób ubierania kobiet. Projektanta urodzona w 1883 roku, wychowywała się w sierocińcu. Jednak trudne dzieciństwo nie zatrzymało jej w drodze po marzenia.

Chanel karierę rozpoczęła od projektowania kapeluszy, a jej pierwszą kolekcją ubrań była odzież sportowa przeznaczona do pracy. Wkrótce jednak zyskała ogromną popularność, zmieniając oblicze kobiecej mody, poprzez połączenie wygody z elegancją. Jej projekty – tweedowy kostium, mała czarna, czy pikowane torebki stały się ponadczasowymi klasykami, które po dziś dzień znajdują się w garderobie niemal każdej kobiety.

Mimo trudnego dzieciństwa i dwóch wojen światowych, upór i pracowitość Chanel zapewniły jej miano najważniejszej ikony mody haute couture.

Może się zdarzyć, że urodziłaś się bez skrzydeł, ale najważniejsze, żebyś nie przeszkadzała im wyrosnąć.

-Coco Chanel

style="overflow:hidden;">

Maria Curie Skłodowska to jedna z czterech osób i jedyna na świecie kobieta, która jest dwukrotną laureatką Nagrody Nobla. Tym niezwykłym osiągnięciem otworzyła kobietom drzwi do zdominowanego przez mężczyzn świata nauki.

Urodziła się w 1891 roku w Warszawie. Jako młoda dziewczynka, po śmierci siostry i matki, zapadła na głęboką depresję. To jednak nie powstrzymało jej wielkich naukowych ambicji. Skłodowska już od dziecka przejawiała fascynację nauką. Nie mogła jej jednak rozwijać w Polsce, w której kobietom odmawiano dostępu do nauki, jednak i to nie było w stanie powstrzymać jej uporu.
By zarobić na studia we Francji, pracowała jako guwernantka. Po wyjeździe zaczęła prężnie rozwijać karierę naukową, a niezwykłych osiągnięć z fizyki i chemii zazdrościli jej sami mężczyźni.

Curie-Skłodowska dzięki odkryciu dwóch pierwiastków – polonu i radu – stała się prekursorką nowej gałęzi chemii, nazywanej radiochemią.

Trzeba mieć wytrwałość i wiarę w siebie. Trzeba wierzyć, że człowiek jest do czegoś zdolny i osiągnąć to za wszelką cenę.

-Maria Skłodowska-Curie

style="overflow:hidden;">
Eleanor Roosvelt

Eleanor Roosvelt — nazywana pierwszą damą świata, żona prezydenta Stanów Zjednoczonych Franklina D. Roosvelta. Na zawsze zmieniła postrzeganie kobiet, traktowanych wcześniej jako ozdobę mężczyzny. Kiedy zmarli jej rodzice, gdy była jeszcze małą dziewczynką, opiekę nad nią i dwójką jej braci przejęła babcia. Dramatyczne wydarzenie z dzieciństwa wpłynęło na całe jej życie i jako dorosła już kobieta słynęła z działań na rzecz sierot i ubogich.

Podczas pierwszej wojny światowej, już jako żona Roosvelta, działała na rzecz Czerwonego Krzyża, a także szyła ubrania dla żołnierzy. Wraz z rozwijającą się karierą polityczną męża, wzrastało jej zainteresowanie polityką.

Po zakończeniu wojny poświęciła się działalności na rzecz praw kobiet oraz społeczności Afroamerykanów. Wygranie wyborów prezydenckich przez Roosvelta poddało jej działania ostrej krytyce ze strony konserwatywnych Amerykanów. To jednak nie zniechęciło jej do podejmowania dalszych działań i wciąż z uporem podejmowała kolejne inicjatywy na rzecz kobiet i mniejszości rasowych, co uczyniło z niej symbol walki o prawa człowieka.

Nikt nie jest w stanie obudzić w nas poczucia niższości, bez naszej zgody.

-Eleanor Roosvelt

style="overflow:hidden;">
Simone de Beauvoir

Simone de Beauvoir stała się ikoną feminizmu, nieustannie podkreślając, jak ważna jest kobieca niezależność. Urodziła się w 1908 roku w Paryżu, w zamożnej arystokracko-mieszczańskiej rodzinie. Jednak i jej życie nie było usłane różami – brak akceptacji ze strony ojca, który nie doczekał się wymarzonego syna, odcisnął piętno na całym jej życiu.

De Beauvoir słynęła z niebywałej inteligencji i nonkonformistycznego myślenia. Otwarcie sprzeciwiała się roli kobiety, jako kury domowej, przez co zyskała miano prekursorki drugiej fali feminizmu, a jej książka „Druga płeć” do dzisiaj jest jedną z najważniejszych feministycznych pozycji. Zwróciła w niej uwagę na dyskryminację kobiet ze względu na płeć, obrzucanie ich ciężkimi obowiązkami, a małżeństwo wprost nazwała pułapką.

Mężczyzna jest definiowany jako istota ludzka, a kobieta jako istota kobieca – kiedykolwiek zaczyna zachowywać się jak człowiek, mówi się o niej, że imituje mężczyznę.

– Simone de Beauvoir

style="overflow:hidden;">