Okresowy problem? Jak astronautki radzą sobie z miesiączką w kosmosie...

przejdź do komentarzy
viral viral/© StarStock

Okazuje się, że to niemały problem...

Miesiączka potrafi być problemem dla niejednej z Was. Dyskomfort i bóle to mało przyjemna, comiesięczna norma. A co gdyby pojawiło się tu dodatkowe utrudnienie - np. podróż na stację kosmiczną?

ZOBACZ TEŻ: KUBECZEK MENSTRUACYJNY - HIT CZY KIT?

Brzmi abstrakcyjnie? Podobny problem staje się faktem dla astronautek, które od lat odbywają podobne "wycieczki". Po raz pierwszy naukowcy z NASA musieli zmierzyć się z nim w 1983 roku, gdy Sally Ride jako pierwsza Amerykanka została wysłana na misję.

Nurtowało ich nie tylko to, czy kobieta dostanie miesiączki, ale też jej przebieg... Okazało się, że w tych kwestiach - podczas krótkich misji - nie ma niespodzianek.

ZOBACZ TEŻ: Masz dołeczki nad pupą? Jesteś szczęściarą - sprawdź dlaczego


Powstał jednak inny problem... Utylizacja odpadów higienicznych i higiena - nie tylko osobista, ale także związana z "obsługą krwi". Jest on związany ze specyficzną budową systemów usuwania odpadów, które funkcjonują na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, gdzie niejednokrotnie stacjonowały astronautki. Nie zostały one przystosowane do radzenia sobie z krwią menstruacyjną. Nie są wstanie odzyskać z niej wody, jak ma to miejsce w przypadku moczu.

ZOBACZ TEŻ: Niezgodność produktu z opisem? W przypadku tej sukienki to mało powiedziane!

Jak zatem rozwiązany został ten problem? Z pomocą przyszły tu metody antykoncepcji wstrzymujące miesiączkowanie. W przypadku astronautek - jak podaje portal Science Alert - najlepiej sprawdzają się wkładki domaciczne IUD i implanty podskórne. Są one lepszym rozwiązaniem niż tabletki - ze względu na konieczność przechowywania pigułek... - a także hormonalne zastrzyki Depo-Provera, które wpływają niekorzystnie na gęstość kości kobiet.

Zatem - podróż w kosmos na razie równoznaczna jest z wstrzymaniem miesiączki...


Okresowy problem? Jak astronautki radzą sobie z miesiaczką w kosmosie...

Sally Ride - pierwsza Amerykanka wysłana na misję w 1983 roku


Polecane wideo


Skomentuj Staraj się pisać bez błędów

dodasz komentarz jako gość - jeżeli chcesz zarejestrować nicka - załóż konto z avatarami!

Jeszcze nikt tego nie skomentował. Bądź pierwsza!