Problemy związane z zespołem jelita drażliwego stają się powoli cywilizacyjną plagą. Skłoniło to wielu badaczy do opracowania diety, która pozwoli na złagodzenie objawów żołądkowo-jelitowych towarzyszących schorzeniu. Jedną z nich jest właśnie dieta FODMAP.

Przy zespole jelita drażliwego  (ang. irritable bowel syndrome, – IBS) występują objawy takie jak przewlekłe bóle brzucha, wzdęcia czy zaparcia. Czynniki powodujące nasilenie się tych objawów to przed wszystkich nieprawidłowo skomponowana dieta, brak aktywności fizycznej oraz używki. Główną, a tym samym najbardziej skuteczna metoda łagodzenia objawów IBS jest zastosowanie odpowiedniej diety, która eliminuje z codziennego jadłospisu wybrane grupy produktów. Schemat żywieniowy, który znalazł szerokie zastosowanie w dietoterpaii IBS jest dieta L-FODMAP z (ang. low Fermentable, Oligo-, Di-, Mono- saccharides And Polyols).

Podstawowe założenia

Jak wynika z samej nazwy  podczas diety L- FODMAP wykluczenia bądź ograniczenia w codziennej diecie odnoszą się do szybko fermentujących związków jakimi są: oligo-, di-, monosacharydy oraz poliole. W skład tych grup wchodzą takie związki jak: laktoza, fruktany, fruktoza, galaktooligosacharydy oraz alkohole polihydroksylowe (mannitol, sorbitol, ksylitol). Procesy fermentacji zachodzące w jelicie przyczyniają się do wzrostu ciśnienia osmotycznego co skutkuje między innymi nasileniem objawów przy schorzeniu IBS. Podczas dalszej fermentacji wyżej wymienionych związków przy udziale bakterii jelitowych dochodzi do produkcji nadmiernej ilości gazów (w tym wodoru i dwutlenku węgla) co również wpływa negatywnie na przebieg choroby.

Zastosowanie diety FODMAP

Podstawowy zaleceniem przy wprowadzeniu diety FODMAP u osoby cierpiącej na zespół jelita drażliwego jest wprowadzenie diety w dwóch fazach. Pierwszy etap trawiący kilka tygodni ( średnio od 6-8) zakłada maksymalne wykluczenie produktów z grupy o wysokiej zawartości związków FODMAP tj. rośliny strączkowe, produkty mleczne, słodziki i inne.

Po typ etapie zaleca się stopniowe wprowadzanie produktów o niskiej zawartości FODMAP. Należy wówczas wziąć pod uwagę indywidualne odczucia po spożyciu danych produktów, a następnie stopniowo wprowadzać poszczególne produkty do codziennego jadłospisu. W przypadku ciągłych objawów po wprowadzeniu danego produktu zaleca się jego całkowite wykluczenie. Produkty zaś tolerowane mogą powrócić do jadłospisu. Należy zaznaczyć, iż nie wszystkie produkty z grupy FODMAP muszą zostać wykluczone z codziennej diety. Pierwszy etap zakłada wykluczenie produktów takich jak:

  • – rośliny strączkowe w tym (fasola, bób, soja, groch)
  • – warzywa takie jak: szparagi, karczochy, buraki, groszek zielony, kapusta, grzyby, kalafior, brokuł, koper włoski, cebula, czosnek
  • – owoce: śliwki, jabłko, morele, wiśnie, daktyle, gruszki, ananas, brzoskwinie, mango, nektarynki
  • – produkty mleczne: mleko, kefiry, maślanki, jogurty, sery
  • – produkty zbożowe: żyto, pszenica
  • – produkty do słodzenia: miód , syrop glukozowo- fruktozowy, mannitol, ksylitol, sorbitol.

Niską zawartość słabo wchłanianych węglowodanów i innych związków z grupy FODMAP, które należy włączyć do 2 etapu wykazują produkty spożywcze takie jak: ryby, mięso, tofu, ser żółty, marchew, ogórki, seler, papryka, dynia, szczypior, jagody, truskawki. Do produktów zbożowych, który wykazują stosunkowo niską zawartość FODMAP zaliczamy zboża bezglutenowe tj.: komosa, gryka, amarantus, ryż.

Dieta FODMAP: co kryje się za tajemniczym skrótem?

Podsumowanie

Dieta oparta o zastosowanie zasad schematu L- FODMAP znalazła zastosowanie w leczeniu niefarmakologicznym wielu schorzeń układu pokarmowego w tym zespołu jelita drażliwego. Z racji małej skuteczności terapii farmakologicznej, osoby cierpiące na to schorzenie decydują się na zastosowanie diety L – FODMAP. Wiele badań naukowych potwierdza skuteczność tej diety, jednak z racji licznych restrykcyjnych ograniczeń należy ją zastosować pod okiem specjalisty. Można skorzystać też z gotowych cateringów dietetycznych spełniających wytyczne diety. W diecie ograniczaniu podlegają zwłaszcza owoce i warzywa, które są bogatym źródłem wielu cennych i niezbędnych witamin, składników mineralnych oraz odżywczych. Dietetycy dzięki nowoczesnemu narzędziu pracy jakim jest aplikacja do tworzenia diety Kcalmar.pro stworzą prawidłowo zbilansowany jadłospis pod względem wszystkich składników odżywczych i mineralnych.

Materiał partnera