Makijaż permanentny to po prostu trwały makijaż, który polega na wprowadzeniu pod skórę naturalnego pigmentu, w celu skorygowania niedoskonałości skóry i uwydatnienie pewnych elementów poprzez zaznaczenie ich konturu. Sam zabieg nie jest nowością. W salonach kosmetycznych jest to jedna z podstawowych usług wykonywanych przez linergistki , ale temat permanentnego makijażu wciąż budzi wiele kontrowersji.

ZOBACZ TEŻ: KRESKA PERFEKCYJNA – CZYLI CO MUSISZ WIEDZIEĆ O PERMANENTNYM MAKIJAŻU OCZU

Dobrze wykonany makijaż permanentny odwraca uwagę od pewnych niedoskonałości i pomaga w naturalny sposób podkreślić kontury – np. kreska permanentna daje efekt optycznego powiększenia oka oraz pomaga w skorygowaniu ich asymetrii czy problemu opadających powiek. Tak samo jest, jeśli chodzi o permanentne usta. Kobiety często decydują się na zabieg, kiedy chcą je lekko powiększyć lub rozjaśnić albo nadać im widoczny kształt i ukryć lekkie ubytki.

Trwały makijaż to również wygodna opcja dla osób, których męczy codzienne nakładanie makijażu albo są uczulone na kolorowe kosmetyki. Ta metoda sprawdza się także w przypadku całkowitego pozbawienia brwi, np. po chemioterapii. Makijaż brwi wykonany permanentnie może dać efekt bardzo naturalny. W tym przypadku dobrze sprawdza się metoda cieniowania, dzięki której można uzyskać ładny kształt i trójwymiarowość, która daje efekt zbliżony do naturalnych włosków.

Niestety o nieudany makijaż permanentny nie jest trudno. W internecie jest wiele zdjęć, które pokazują skutki złego wyboru. Zawsze kiedy chodzi o skórę nie powinniśmy oszczędzać. Za atrakcyjną ceną może kryć się zupełny brak umiejętności i dobór niskiej jakości pigmentów – a to połączenie nigdy nie wróży niczego dobrego. Nic więc dziwnego, że makijaż permanentny czasem nie cieszy się dobrą opinią. Przeglądając w sieci kolejne zdjęcia klientek, które padły ofiarą pseudoprofesjonalistek można się przestraszyć.

Na szczęście nie brak też ekspertów, którzy posiadają wiedzę, umiejętności i dobrej jakości produkty – a ten zestaw to klucz do sukcesu i osiągnięcie oczekiwanego, naturalnego efektu. Warto więc poświęcić nieco więcej czasu na poszukiwanie odpowiedniej linergistki. Najlepiej sprawdzą się opinie innych kobiet, które już korzystały z zabiegu w danym salonie, wtedy możemy skonfrontować nasze wyobrażenia z rzeczywistym wyglądem po zabiegu.

ZOBACZ TEŻ: MAKIJAŻ PERMANENTNY BRWI WRACA DO ŁASK. CO MUSISZ O NIM WIEDZIEĆ? (FOTO)

Pigmenty makijaż permanentny

Barwniki do makijażu permanentnego są pochodzenia naturalnego i powinny być tak dobrane, by nie różniły się od naturalnego kolorytu skóry. Sam proces tworzenia trwałego makijażu jest przeprowadzany etapowo – każdy zabieg niezależnie od wybranej partii ciała składa się co najmniej z dwóch wizyt. Linergistka korzysta z jednorazowych igieł wprowadzając barwnik pod skórę, ale wyłącznie na głębokość od 0,3 do 0,8 mm czyli przenika on do warstwy podstawowej naskórka, która z czasem ulega złuszczeniu. Dlatego też makijaż permanentny z biegiem czasu zanika – pigment blaknie i staje się coraz mniej widoczny. Jeśli chodzi o makijaż permanentny oczu i ust to jest on przeprowadzany ze znieczuleniem .

Linergiska korzysta ze specjalistycznej maści, która ma złagodzić uczucie dyskomfortu. W przypadku powiek można zdecydować się na stworzenie delikatnej, cienkiej kreski dolnej i górnej lub skorzystać z tzw. kreski dekoracyjnej . Tak samo jest w przypadku ust – istnieje kilka opcji. Makijaż permanentny może dać nam zaznaczenie konturu ust z wypełnieniem. Inne rozwiązania to: makijaż permanentny ust 3d oraz lip light czyli rozjaśnienie ust.

Makijaż permanentny brwi

Rodzaje makijażu permanentnego brwi – w tym przypadku jest wiele możliwości. Kobiety, które chcą najbardziej naturalnego efektu mogą zdecydować się na brwi permanentne metodą piórkową . Polega to na wyrysowaniu pojedynczych włosków pod odpowiednio dobranym kątem. Wykorzystuje się w tym celu specjalne urządzenie do makijażu permanentnego, tzw. piórko, które układa włoski tak, by efekt był maksymalnie zbliżony do ich naturalnego wyglądu.

ZOBACZ TEŻ: WSZYSTKO, CO POWINNAŚ WIEDZIEĆ O MAKIJAŻU PERMANENTNYM BRWI, ZANIM GO ZROBISZ

Innym rozwiązaniem jest makijaż permanentny brwi metodą cienia – to klasyczna technika. Chodzi tu o zabarwienie łuku brwiowego, by dać efekt zagęszczenia i nadać pożądany kształt. Można też zdecydować się na metodę włoskową , która jest podobna do metody piórkowej. Naturalny wygląd brwi jest odwzorowany poprzez rysowanie włosków na skórze. Makijaż permanentny to też microblading – czyli najnowsza technika, która cieszy się sporym zainteresowaniem wśród kobiet. Polega to na rysowaniu brwi włos po włosku, by w ten sposób odzwierciedlić ich naturalny układ.

Makijaż permanentny gojenie

Niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na makijaż permanentny oczu, ust czy brwi, aby efekt utrzymał się przez długi czas, po około 2 tygodniach od pierwszej wizyty wykonuje się korektę. Na początku intensywny kolor po kilku dniach zaczyna blednąć (nawet do 50 %), dlatego, by wzmocnić efekt i skorygować ewentualne niedoskonałości należy zgłosić się ponownie do linergistki. Druga wizyta jest zawsze wliczona w cenę całego zabiegu.

Efekt po makijażu permanentnym utrzymuje się średnio 3 do 5 lat, ale aby utrzymać odpowiedni stopień intensywności koloru, zaleca się powtarzanie zabiegu co około 1,5 roku.

Makijaż permanentny to wygodne rozwiązanie, które pozwala na zaoszczędzeniu czasu na codziennym wykonywaniu makijażu, samo gojenie nie trwa długo. Co prawda na początku pojawi się zaczerwienienie, opuchlizna i drobne strupki, ale przy odpowiedniej pielęgnacji objawy szybko ustępują. Przez około tydzień od wykonania zabiegu trzeba unikać sauny, basenu i solarium i zrezygnować z makijażu. Twarz przemywa się wyłącznie wodą, a miejsce poddane zabiegowi smaruje się specjalną maścią przepisaną przez linergistkę.

ZOBACZ TEŻ: PERMANENTNY KREM BB SPEŁNI MARZENIA KOBIET ZE SKÓRĄ NIEDOSKONAŁĄ?

Dziewczyny robiłyście makijaż permanentny? Podzielcie się swoimi odczuciami w komentarzach.