Najpiękniejsze miejsca Mauritiusa!

przejdź do komentarzy
mauritius mauritius/mat. prasowe

Poznaj idealne miejsce na wakacje!

Mauritius to położony na Oceanie Indyjskim wyspiarski kraj, który przyciąga turystów przede wszystkim piaszczystymi plażami i przezroczyście czystą wodą z błękitnymi lagunami, a także egzotyczną roślinnością i tropikalnym klimatem. Nic zatem dziwnego, że podróżnicy mogą poczuć się na wyspie jak w raju. Ale jakie dodatkowe atrakcje skrywa w sobie ta odległa, bajkowa wyspa?

Jedną z najczęściej wybieranych pokus na terenie całej wyspy jest nurkowanie i snorkeling. Głębinowy świat tętniący życiem wielobarwnych ryb, koralowców i ogromnych żółwi przyprawia bowiem o zachwyt każdego śmiałka podwodnych wycieczek. Dla wszystkich tych, którzy wolą jednak pozostać ponad powierzchnią wody idealnym rozwiązaniem są natomiast rejsy katamaranem i wyprawy łowieckie zwane na wyspie Big Game Fishing.

Najpiękniejsze miejsca Mauritiusa!


Mauritius słynie z kilku kurortów nazywanych Flic en Flac, Grand Baie i Le Morne. To głównie w nich na turystów czeka najwięcej niespodzianek. Rozrywka na lądzie może okazać się zatem równie interesująca, jak ta spędzana na krystalicznie czystych wodach oceanicznych. Dzięki temu wyspa jawi się jako interesująca nie tylko dla podróżników, którzy preferują wodne wycieczki, ale również dla tych, którzy wolą jednak pozostać na lądzie. Górskie wędrówki i zwiedzanie parków przyrodniczych, w których znaleźć można setki egzotycznych roślin i zwierząt, a także spacer z lwami i wodne parki usytuowane w luksusowych kompleksach wypoczynkowych zaspokoją gusta każdego podróżnika.

Tropikalny klimat, egzotyczna flora i fauna – przede wszystkim palmy, koralowce, flamingi i gekony, które podziwiać można między innymi w parku narodowym Black River Georges i kilku małych rezerwatach, stanowią dodatkową atrakcję. Nie spotkamy tam już, niestety, słynnego ptaka dodo, który wyginął z winy interwencji człowieka i zmian klimatycznych (do dziś pozostaje symbolem wysp), za to na turystów czekają inne rzadkie gatunki jak gołąb różowy i maurytyjska pustułka. Na wyspie podziwiać można również niezwykłe pejzaże: rzeki są krótkie, często zwieńczone zapierającymi dech w piersi wodospadami jak Rochester i Tamarind. Mauritius to także raj dla profesjonalnych nurków, którzy w okolicach przylądka Cap Malhereux eksplorować mogą wraki zatopionych dawno statków.

Najpiękniejsze miejsca Mauritiusa!


Największe miasto Mauritiusa to stolica Port Louis. Nowoczesne centrum kusi mnogością restauracji, kawiarni i targów, na których poznać można wibrującą atmosferę wyspy. Warto zwiedzić kilka interesujących muzeów: Muzeum Poczty Blue Penny, Muzeum Fotografii czy Muzeum Krajoznawcze. Na głównym placu świętego Bissoondayala powita nas pomnik królowej Wiktorii – pamiątka po angielskim okresie w historii wyspy. Nieopodal Port Louis znajduje się pochodząca z połowy XIX wieku Willa Eureka, w której mieści się obecnie siedziba Muzeum Architektury Kolonialnej. Drugim co do wielkości miastem jest Mahebourg, położony w niezwykłej okolicy, której największymi atrakcjami są rezerwat przyrody DomainduChasseur i zatoka Anse Colas.

Najpiękniejsze miejsca Mauritiusa!


Wyjątkowymi pejzażami kusi ziemia Chamarel, położona na południowym zachodzie wyspy, która, zależnie od pory dnia, nasłonecznienia i wilgotności mieni się na żółto, niebiesko, czerwono, zielono czy bursztynowo. Z kolei Jezioro Grand Bassin przyciąga nie tylko pięknem pejzażu, ale również możliwością bliższego poznania religijnej tradycji: na brzegu jeziora stoi hinduistyczna świątynia, do której przyjeżdżają pielgrzymi z całego kraju, wierząc, że woda w jeziorze pozostaje w kontakcie z tą ze świętej rzeki Ganges. Szczególnie interesujące będzie odwiedzenie tego miejsca w czasie hinduskiego święta MahaShivahatree.

Kultura Mauritiusu jest właśnie odzwierciedleniem zmiennej, bogatej przeszłości kolonialnej. Wpływy francuskie, holenderskie, brytyjskie i portugalskie widoczne są choćby w pejzażu kulinarnym: spotkamy tu klasyczne dania kuchni francuskiej jak coq au vin czy sałatkę z tuńczykiem, wykonane jednak przy użyciu lokalnych składników. Hinduscy emigranci przywieźli tu curry i chutneye, chińscy – ryż i sos ostrygowy.

Na wyspie zachwycają również plantacje trzciny cukrowej i herbaty (np. w okolicy BoisChéri), dające produkty najczęściej eksportowane przez wyspę Mauritius. Wakacje na wyspie będą też niepełne, jeśli nie spróbujemy lokalnego rumu i nie zwiedzimy cukrowni L'Aventuredu Sucre. Kolejnym filarem gospodarki Mauritiusu jest przemysł włókienniczy: ten poznamy lepiej w Muzeum Floreal.

Mauritius fascynuje ze względu na przepiękne pejzaże i egzotyczną przyrodę, ale także z uwagi na różnorodność kultur obecnych w tym kraju. Znajdą tam coś dla siebie zarówno miłośnicy sportów wodnych jak i podróżnicy zafascynowani światem religijnych obyczajów, zarówno wielbiciele przyrody, jak i spragnieni odpoczynku turyści, którzy chcą spędzić wakacje, po prostu wpatrując się w krystaliczną, morską toń.

Mauritius i Meksyk z bezpośrednim przelotem znajdziesz tutaj.


Polecane wideo


Skomentuj Staraj się pisać bez błędów

dodasz komentarz jako gość - jeżeli chcesz zarejestrować nicka - załóż konto z avatarami!

Jeszcze nikt tego nie skomentował. Bądź pierwsza!