Nie jest żadną tajemnicą, że zła jakość powietrza wpływa na zdrowie ludzi, ale również nie sprzyja środowisku. Naukowcy alarmuję, że… depresja może być pokłosiem gorszego funkcjonowania mózgu, który narażony jest na zanieczyszczone powietrze.

W wyniku ostatnich badań naukowcy odkryli, że zanieczyszczone powietrze odbija się na pracy mózgu i może przyczynić się do… depresji. Publikacja ukazała się na łamach magazynu „Proceedings of the National Academies of Sciences”.

Naukowcy nie mają wątpliwości. Smog może mieć wpływ na bolesne miesiączki u kobiet

Jakość powietrza a depresja

Depresja to jedna z najczęściej występujących chorób psychicznych, z którą zmaga się duża część ludzkości. Tymczasem zaskakujące odkrycie dotyczące brudnego powietrza i genetycznych predyspozycji do jej rozwoju przedstawił Dr Daniel R. Weinberger z Instytutu Rozwoju Mózgu Liebera.

– Główny wniosek z naszego badania jest taki, że zanieczyszczenia powietrza nie tylko zmieniają klimat, ale wpływają na to, jak działają nasze mózgi […] Skutki dla podatności na depresję mogą stanowić tylko czubek góry lodowej, jeśli chodzi o mózg. Jedno z głównych wyzwań dzisiejszej medycyny polega na głębszym zrozumieniu tego, jak geny i środowisko współdziałają ze sobą – przyznał ekspert.

Naukowcy biją na alarm

Wnioski naukowców zostały oparte na badaniu, które zostało przeprowadzone na 350 mieszkańcach Pekinu. Stolica Chin to jedna z największych światowych aglomeracji z mocno zanieczyszczonym powietrzem.

Na początku u uczestników skupiono się na genetycznych predyspozycjach do rozwoju depresji, z kolei później przez pół roku badano ich styl życia. Wykonano również serię testów poznawczych podczas funkcjonalnego obrazowania metodą rezonansu magnetycznego (fMRI). Zbadano także możliwości intelektualne oraz odporność na stres.

Naukowcy nie mają wątpliwości, że depresja może być wynikiem zanieczyszczonego powietrza, jak również genetycznych predyspozycji, które zwiększają ryzyko rozwoju choroby.

– Nasze wyniki jako pierwsze pokazują bezpośredni, neurologiczny związek między zanieczyszczeniem powietrza a sposobem, w jaki mózg przetwarza informacje emocjonalne i poznawcze oraz ryzyko wystąpienia depresji – podkreślił główny autor badania dr Zhi Li z Instytutu Rozwoju Mózgu Liebera.

Specjaliści apelują o częstsze kontrole jakości powietrza, które mogą się przyczynić do poprawy zdrowia mieszkańców miast. Naukowcy wskazują również na duże nakłady finansowe dotyczące badań neurologicznych czy psychiatrycznych. Zmniejszenie zanieczyszczeń mogłoby zredukować wskaźniki depresji.