Najlepsze solaria są na Podkarpaciu

przejdź do komentarzy
solaria solaria/Cover

Kontrola łóżek do opalania przyniosła nieciekawe wyniki.

Kilka dni temu Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów opublikował wyniki kontroli, jaką w tym roku przeprowadzono w polskich solariach. Dane nie są zbyt optymistyczne.

Według raportu UOKiK zaledwie 17 procent spośród 157 urządzeń poddanych badaniu zapewniało bezpieczny poziom promieniowania UV. Pozostałe 83 procent urządzeń emitowało promieniowanie zagrażające bezpieczeństwu opalających się. W skrajnym przypadku przekroczenie normy było aż sześciokrotne.

W dziewięciu na 16 województw wszystkie urządzenia, które poddano kontroli, przekroczyły dopuszczalny poziom promieniowania. Tylko w województwie podkarpackim wszystkie urządzenia były w pełni bezpieczne.

Kontrola zwróciła też uwagę na inne uchybienia. Często przy łóżkach do opalania nie było wymaganych prawem informacji o niekorzystnych skutkach korzystania z solarium. Brakowało okularów chroniących oczy w czasie seansu, wiele z łóżek nie posiadało znaku CE.

W większości przypadków właściciele solariów od razu dokonywali koniecznych zmian, kilka salonów zamknięto do czasu usunięcia nieprawidłowości.

UOKiK oprócz oprócz solariów skontrolował także salony fryzjerskie, salony fitness i kosmetyczne.

Na swojej stronie Urząd zamieścił ważne rady dotyczące korzystania z solarium. Oto one:

- nie należy korzystać z solarium częściej niż raz na 48 godzin, a opalanie nie powinno trwać dłużej niż 10 min;

- dla każdego bezpieczna dawka promieniowania UV jest inna. Zależy od typu skóry oraz częstotliwości kontaktów ze słońcem. Istnieje sześć fototypów skóry. Szczególnie na oparzenia narażone są osoby z pierwszych grup – o jasnej karnacji z występującymi często piegami, niebieskimi, zielonymi oczami o włosach koloru blond. Te osoby powinny szczególnie ostrożnie się opalać;

- stwierdzenie „nowe lampy”, „turbo solarium” powinno być traktowane jako ostrzeżenie a nie reklama, ponieważ często mają większą moc promieniowania, a także świecą nierównomiernie co może być przyczyną poparzeń;

- należy zadbać, by przed opalaniem skóra była czysta, bez makijażu, kosmetyków, kremów i perfum, ponieważ mogą one zwiększyć wrażliwość skóry na światło. Wskazane jest stosowanie kremów chroniących i pielęgnujących skórę, specjalnie przeznaczonych do opalania w solarium. Warto również pamiętać o ochronie oczu;

- przed skorzystaniem należy sprawdzić, czy urządzenie opalające zostało zdezynfekowane.

Źródło: www.uokik.gov.pl

Polecane wideo


Skomentuj Staraj się pisać bez błędów

dodasz komentarz jako gość - jeżeli chcesz zarejestrować nicka - załóż konto z avatarami!

Jeszcze nikt tego nie skomentował. Bądź pierwsza!