Zapytałam dermatologa, czy osoby z trądzikiem różowatym powinny się malować

przejdź do komentarzy
trądzik różowaty trądzik różowaty/© iStock

Czy to dobre wiadomości? Sama oceń.

Osoby z trądzikiem różowatym spotykają się z dużą stygmatyzacją ze strony społeczeństwa. Według badań przeprowadzonych przez instytut badawczy Kantar Millward Brown, w ramach kampanii „Róż się do lekarza” 71% Polaków zdecydowanie unikałoby kontaktu z osobą chorą na trądzik różowaty w przypadku zaostrzonej fazy choroby. Z drugiej zaś strony 63% nie spotkało się z informacjami dotyczącymi trądziku różowatego!

Pacjenci chorujący na trądzik różowaty zaczynają się izolować, wycofywać, trudniej wchodzą w relacje, mogą czuć się mniej ważni, mniej kochani, czy w mniejszym stopniu akceptowani społecznie, a to z kolei może wpływać na ich samoocenę i poczucie własnej wartości– tłumaczy Monika Ruckgaber – Jurewicz, ekspert Instytut Komunikacji Zdrowotnej.

ZOBACZ TEŻ: DZIEWCZYNA ZMYŁA MAKIJAŻ I POKAZAŁA TRĄDZIK. TAKIEJ REAKCJI SIĘ NIE SPODZIEWAŁA...

Z tak negatywnymi emocjami trudno jest mierzyć się z życiowymi wyzwaniami. Pierwszym krokiem, który należy podjąć, jest wizyta u specjalisty dermatologa, który rozpocznie proces leczenia. Warto skonsultować się również z psychologiem, który pomoże przyspieszyć proces budowania adekwatnej samooceny i poczucia wartości.

Kobiety chorujące na trądzik różowaty chętnie sięgają po kosmetyki do makijażu. Wiele z nich w kamuflażu osiągnęło mistrzostwo. Makijaż może ukryć zaczerwienienia, ale czy osoby cierpiące na trądzik różowaty w ogóle powinny się malować? Nie ma żadnych przeciwwskazań, ale należy obserwować skórę.


W okresie zaostrzeń może być wskazane zaprzestanie stosowania kosmetyków do makijażu, które mogą podrażniać skórę i zaostrzać chorobę.- tłumaczy dermatolog dr hab. Aleksandra Batycka-Baran.

Po jakie kosmetyki do makijażu należy sięgać, aby nie pogorszyć sytuacji?

Należy stosować kosmetyki łagodne, do skóry wrażliwej i delikatnej, pozbawione substancji drażniących i w miarę możliwości konserwantów np. parabenów, barwników, substancji zapachowych . Takie kosmetyki dostępne są np. w aptekach.– dodaje dermatolog.

ZOBACZ TEŻ: PIĘKNA BEAUTY BLOGERKA POKAZAŁA SWÓJ MAKIJAŻ! INTERNAUCI NIE MOGĄ W TO UWIERZYĆ!

Nie należy zapominać o odpowiedniej pielęgnacji. Specjalne preparaty pielęgnacyjne należy stosować stale, nawet jeśli skóra wygląda zdrowo. Do codziennej pielęgnacji i mycia twarzy wybieraj tylko specjalne preparaty do skóry wrażliwej, zawierające substancje nawilżające.

Stosuj kosmetyki utrzymujące fizjologiczne pH skóry, aby nie niszczyć ochronnej warstwy lipidowej.Gdy sięgasz po nowy kosmetyk, korzystaj z rekomendacji lekarza dermatologa oraz sprawdź na małym fragmencie skóry, czy nie wywołuje podrażnień. Unikaj stosowania zbyt dużej ilości kosmetyków.

Polecane wideo

Skomentuj Staraj się pisać bez błędów

dodasz komentarz jako gość

Wasze komentarze (1): sortuj
  • gość: Patka 23-10-18, 09:42 cytuj
    Maluję się, czasem mi wyskoczy jakaś krosta to trzeba ją zakryć. Najpierw zawsze Dermatoxinem smaruje kroste ona trochę się wchłania. żel łagodzi to miejsce a potem zakrywam to makijażem ale delikatnym nie taką skorupą że jak maska wygląda.