Odpowiednio stosowany kwas salicylowy może być skutecznym narzędziem w walce z wieloma trudnościami naszej skóry. Złuszcza skórę, rozjaśnia cerę i potrafi zdziałać cuda przy każdym rodzaju wyprysków. Ale może być też dla Ciebie niebezpieczny, szczególnie jeśli używasz go nierozważnie. Oto, jak działa kwas salicylowy i jak używać go bezpiecznie.

ZOBACZ TEŻ: TEGO NAWILŻAJĄCEGO KREMU DO TWARZY UŻYWAJĄ WSZYSTKIE FRANCUSKIE DZIEWCZYNY!

Kwas salicylowy to beta-hydrokwas, który doskonale radzi sobie z trądzikiem. Łatwo rozpuszcza się w oleju, dzięki czemu łatwiej wnika w skórę. Jak zapewniają eksperci, po przeniknięciu w skórę, kwas utrzymuje komórki skóry razem, działając od wewnątrz. Co jeszcze może zrobić dla Twojej skóry?

Profesjonalnie ją złuszczy

Eksperci od skóry twierdzą, że kwas idealnie złuszcza nawet najtrudniejszą skórę. Zmiękczając i obluzowując górne części skóry, rozkłada desmosomy i odblokowuje pory, uwalniając tym samym “źle działający” naskórek.

Głęboko oczyści

Jak napisaliśmy wyżej, rozluźnienie i rozbicie desmosomów powoduje otwieranie porów. Tym samym pozwala oczyszczać łój, który zatyka skórę i zmniejsza jego wydzielanie.

Pozbędzie się trądziku

Nieprawidłowe odkładanie się komórek skóry, nadmierne wydzielanie się łoju oraz działanie złych bakterii na skórze, to 3 najczęściej spotykane powody występowania trądziku. Kwas salicylowy rozpuszcza zrogowaciałą skórę i oczyszcza pory, pozbywając się tego, co powoduje infekcję.

ZOBACZ TEŻ: Bezlitosne zbliżenia przed i po. Tak celebrytki majstrują przy twarzach

Pomoże Ci pozbyć się… łupieżu

W niskim stężeniu, kwas salicylowy może przyspieszać proces złuszczania naskórka i pomaga w infekcjach skóry głowy takich jak łupież czy łojotokowe zapalenie skóry, które są spowodowane przez powolne wydzielanie się komórek skóry.

Kiedy nie stosować kwasu salicylowego?

Dermatolodzy odradzają używanie kwasu przy suchej skórze, podczas ciąży oraz przy mocnych lekarstwach od lekarza. Nie zaleca się też stosowania go w zbyt dużej ilości na raz – może on wtedy podrażnić bądź długotrwale wysuszyć skórę, szczególnie gdy jest ona wrażliwa. W wielu przypadkach może też powodować łuszczenie się, zaczerwienienie oraz podrażnienie. Znane są też przypadki zatrucia salicylanami, przy nieodpowiednim stosowaniu na skórę.

Co Wy na to?