Liczenie kalorii - hit czy mit?

przejdź do komentarzy
liczenie kalorii liczenie kalorii/mat. prasowe

Poznajcie prawdę!

Każdy posiłek, który spożywamy, to energia dla naszego ciała. Nasz organizm działa na prostej matematycznej zasadzie: nadmiar kalorii powoduje otyłość, niedobór osłabienie. Wystarczy jednak dbać o prawidłowy bilans spożywanych kalorii, aby utrzymać odpowiednią masę ciała.

Zapotrzebowanie energetyczne

Przede wszystkim zanim zaczniesz liczyć kalorie, musisz wiedzieć, ile ich potrzebujesz. Dzienne zapotrzebowanie kaloryczne dla dorosłej kobiety to przeciętnie ok. 2000 kcal, a dla mężczyzny 2500 kcal. Musimy jednak pamiętać, że jest ono zależne także od innych czynników: poziomu aktywności fizycznej, wzrostu, masy ciała, trybu pracy i wielu innych.

Każdy organizm ma swoje własne, indywidualne dzienne zapotrzebowanie energetyczne. Korzystając ze specjalnego kalkulatora, może je łatwo wyliczyć. Pamiętajmy jednak, że jednego dnia zużyjemy więcej energii (na przykład myjąc okna lub ćwicząc), więc nie musimy obsesyjnie trzymać się wyliczonego wyniku! Ważne, aby mieścić się w swoim limicie kalorii i drastycznie go nie przekraczać w żadną stronę.

Bilans musi być zawsze taki sam?

Kiedy już znamy nasze indywidualne dzienne zapotrzebowanie energetyczne, starajmy się spożywać tyle kalorii, ile potrzebujemy. Nasz organizm opiera się na matematycznej zasadzie: nadmiar spożywanych kalorii prowadzi do otyłości, a niedobór do osłabienia/spadku masy ciała. Każdemu jednak zdarzają się czasem małe grzeszki dietetyczne – co wtedy? Jeśli sięgniemy po jedną kostkę czekolady za dużo – nie jest to powód do obaw. Kiedy jednego dnia zdarzy nam się zjeść za dużo, następnego możemy zmniejszyć posiłki. Jednak najlepszym i najzdrowszym rozwiązaniem na nadmiar spożytych kalorii jest aktywność fizyczna.

Jak liczyć kalorie?

Wszystko co zjadamy i pijemy (poza wodą, która nie ma żadnych kalorii), daje nam energię niezbędną do życia. Kaloryczność spożywanych produktów możemy sprawdzić w tabelach kalorii lub na opakowaniu, a dzięki temu ułożyć własną, zbilansowaną dietę.

Co do zasady, każdy gram poszczególnych składników pokarmowych ma swoją wartość: białko i węglowodany w każdym gramie zawierają po 4 kalorie, a tłuszcze 9. Warto wiedzieć, że alkohol to także kalorie i to aż 7 w każdym gramie. W zbilansowaniu naszej diety mogą czasem pomóc produkty typu light, które mają obniżoną zawartość kalorii.

Liczenie kalorii – hit czy mit?


Licz kalorie i słuchaj swojego ciała

Zdrowy tryb życia i prawidłowe przyswajanie energii nie obejdzie się bez picia sporej ilości wody i regularnego spożywania posiłków. Jeśli zachowamy pomiędzy nimi odstęp ok 3-4 godzin, uda nam się uniknąć napadów głodu (a tym samym podjadania), a ponadto energia będzie na bieżąco równomiernie zużywana.

Jeśli jesteś głodna, nie ma powodu, aby odmawiać sobie zdrowych kalorii – możesz schrupać np. marchewkę albo jabłko. Kiedy przypada pora posiłku, a nie czujesz głodu, podziel porcję na dwie mniejsze. Zarówno głodzenie się, jak i objadanie, nie pomaga w utrzymaniu zdrowego metabolizmu.

Kaloria kalorii nierówna

Pamiętajmy, że liczy się nie tylko ilość kalorii, ale także ich jakość. Spożycie 100 kalorii w postaci czerwonego mięsa zostanie inaczej przyswojone przez organizm niż 100 kalorii w warzywach. W naszej diecie nie powinno brakować takich elementów, jak wyroby zbożowe pełnoziarniste (np. makarony czy pieczywo), produkty oleiste (to tłuszcz pomaga nam przyswajać część witamin!) czy warzywa i owoce (przynajmniej 2-3 porcje dziennie).

Warto zaznaczyć, że zbilansowana dieta niczego nam nie zabrania. Każdy produkt może być jej elementem, ważne jest jednak, aby była to odpowiednia ilość. Jeśli na co dzień dbasz o dietę i odpowiednią ilość ruchu, słodki grzeszek od czasu do czasu nie wyrządzi ci krzywdy!

Dowiedz się więcej na ten temat na zarzadzaniekaloriami.plPolecane wideo


Skomentuj Staraj się pisać bez błędów

dodasz komentarz jako gość - jeżeli chcesz zarejestrować nicka - załóż konto z avatarami!

Jeszcze nikt tego nie skomentował. Bądź pierwsza!