Sezon na opalanie trwa w najlepsze! Kochamy słońce i beztroskie przebywanie na plaży, jednak korzystanie z kąpieli słonecznych musi iść w parze ze zdrowym rozsądkiem. Jak zabezpieczyć się przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych? Zapytałyśmy dermatologa.

ZOBACZ: REAGUJ SZYBKO! ZOBACZ, JAK ROZPOZNAĆ OBJAWY ZATRUCIA SŁONECZNEGO!

Zalety słońca możemy wymienić jednym tchem! Oprócz cudownej opalenizny przebywanie na słońcu sprawia, że organizm produkuje witaminę D3 niezbędną m.in. dla utrzymania zdrowych kości i zębów. Ale może także powodować wiele zagrożeń takich jak rak skóry (czerniak), fotostarzenie i różne fotodermatozy.

Ochraniaj!

Aby zabezpieczać skórę przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym należy przede wszystkim unikać wielogodzinnego przebywania na słońcu. Między godziną 11 a 14 promieniowanie jest najsilniejsze, a przez to też najniebezpieczniejsze. Kremy z wysokim filtrem SPF 30 lub 50 nakładane co dwie godziny to absolutna podstawa. Osobom czynnie uprawiającym sporty wodne (żeglarstwo, windsurfing, kite, wake) dodatkowo rekomendowane są specjalne ubrania UV-protection.

Lato w pełni! Na co zwrócić uwagę korzystając ze słońca? (FOTO)

Bądź czujna!

Kiedy odsłaniamy więcej ciała, powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na znamiona, które się nagle pojawiają lub zmieniają – powiększają, mają nieregularne brzegi, nierówny koloryt oraz swędzą. – Powinno się je kontrolować przez cały rok. W szczególności musimy zwrócić uwagę czy się nie powiększają oraz czy nie wyglądają podejrzanie. Jeżeli cokolwiek wzbudzi nasz niepokój – najlepiej od razu udać się do specjalisty. Nie ma na co czekać, bo wczesne wykrycie czerniaka znacznie zwiększa szanse na całkowite wyleczenie – tłumaczy dr hab. n. med. Irena Walecka, konsultant Kliniki La Perla.

Wizyta u dermatologa

Jeśli cokolwiek wzbudzi nasz niepokój należy skorzystać z pomocy dermatooga. Badanie dermatoskopowe lub wideodermatoskopowe to pierwszy krok do wykrycia groźnych zmian na ciele. Im wcześniej uda się wykryć czerniaka, tym szanse na wyleczenie są większe. – Dermatoskop to swego rodzaju mikroskop do skóry, który pozwoli przyjrzeć się jej w dziesięciokrotnym powiększeniu. Badanie jest całkowicie bezbolesne, nieinwazyjne, bezpieczne i trwa zaledwie kilka minut. Dzięki dermatoskopii lekarze mogą wychwycić zmiany nowotworowe nawet w tych zmianach, które na pierwszy rzut oka nie wyglądają na podejrzane – dodaje dermatolog.

ZOBACZ: ZATRZYMAJ OPALENIZNĘ ZA POMOCĄ KOSMETYKÓW!

Lato w pełni! Na co zwrócić uwagę korzystając ze słońca? (FOTO)

Skóra części z nas jest wyjątkowo wrażliwa na słońce, a tymczasem jest ono ważnym źródłem witaminy D. Nie możemy zapominać, aby codziennie dostarczać jej do organizmu. Doskonałym sposobem na uzupełnienie braku witaminy D jest suplementacja. My polecamy D-Vitum – linię preparatów dostępną w wersji forte z zawartością 1000, 2000 lub 4000 j.m. witaminy D.

Lato w pełni! Na co zwrócić uwagę korzystając ze słońca? (FOTO)