Coraz więcej magazynów, nie tylko tych traktujących o modzie i urodzie, przenosi się do Internetu. Niemal każde czasopismo ma swój własny portal, często bardzo rozbudowany i posiadający większość treści zawartych w papierowym wydaniu. Już jakiś czas temu zrodziło się pytanie: Czy nadchodzi powolny koniec tradycyjnych gazet? Czy teraz będziemy je czytać tylko w wersji elektronicznej?

Chris Anderson, redaktor Wired, został spytany o to, jak jego zdaniem będzie wyglądała sytuacja czasopism za 10 lat.

„Chociaż technologia pędzi do przodu jak szalona, to ludzie przyzwyczajają się do tych nowinek powoli. Nie sądzę więc, żeby nadchodziła śmierć magazynów w ich dotychczasowej formie. Wydaje mi się jednak, że w ciągu najbliższych kilku lat wszystkie czasopisma przejdą niesamowite zmiany, aby sukcesywnie móc konkurować z portalami internetowymi. Ale za 10 lat wciąż będą to znane nam dobrze papierowe gazety” – mówi.

Na Zachodzie ogromną konkurencję dla magazynów stanowią nie tylko portale internetowe, ale także rozbudowane i regularnie prowadzone blogi tematyczne.

„Kobiety na Zachodzie uwielbiają czytać recenzje kosmetyków na blogach poświęconych urodzie. Takie recenzje wydają im się bardziej wiarygodne, a osoba prowadząca bloga często zamieszcza zdjęcia próbek kosmetyku bez obróbki graficznej wszechobecnej w czasopismach” – pisze Isabelle O’Carroll, redaktorka brytyjskiego portalu dla kobiet. „Nie wydaje mi się, żeby spora część naszych czytelniczek zechciała powrócić tylko do papieru. Papier jest dobry – możesz czytać taki magazyn w metrze czy w autobusie, wsadzisz go do torebki i czytasz praktycznie gdzie chcesz i kiedy chcesz. Ale wciąż portale i blogi wygrywają. Są bardziej aktualne. Ja ze swojej strony cenię kontakt z czytelnikami, kontakt, którego nie miałabym pisząc dla tradycyjnej gazety” – dodaje.

Czasopisma pracują coraz ciężej, aby utrzymać się na rynku i nie stracić zainteresowania ze strony czytelników. Amelia’s Magazine na przykład używa holograficznego papieru, okładka pisma świeci w ciemności.

Powieściopisarz Kurt Andersen nie daje im jednak szansy. „Poczytność elektronicznych magazynów ciągle wzrasta i następną fazą będzie śmierć papierowych czasopism. Za 10 lat każdy będzie posiadał kawałek plastiku, który będzie można zabrać ze sobą wszędzie i w każdej chwili mieć dostęp do wszystkich możliwych magazynów online” – mówi.

Ten problem jest bardzo aktualny. Jakie jest Wasze zdanie na ten temat? Czy tradycyjne pisma przegrają z tymi, które można znaleźć w sieci?

Zapraszamy do dyskusji.