Jelito drażliwe - jak sobie z nim radzić?

przejdź do komentarzy
zdrowie zdrowie/

Problemy trawienne dokuczają czasem każdemu z nas. Jednak niektórzy uskarżają się na nie wyjątkowo często...

Silne bóle brzucha, wzdęcia i biegunki lub zaparcia mogą być oznaką zespołu jelita drażliwego. Jak sobie z nim radzić?


Jelito drażliwe – garść statystyk


Zespół jelita drażliwego należy do najczęstszych powodów, dla których pacjenci decydują się na wizytę u specjalisty – gastrologa. Choć po raz pierwszy podobne zmiany w jelitach zostały opisane przez Williama Oslera dosyć późno, bo dopiero w 1892 r., w XXI w. są powszechnie diagnozowane. Szacuje się, że aż 20 proc. społeczeństwa może cierpieć na tego typu zaburzenia pracy jelit, choć jedynie jedna czwarta z nich decyduje się na wizytę u specjalisty (za: Nehring i in., 2011). Podłożem zespołu jelita drażliwego (IBS) są morfologiczne zmiany w jelitach. Dwukrotnie częściej dotyka on kobiety; statystyki mogą jednak nie odpowiadać prawdzie, gdyż to kobiety z reguły częściej szukają pomocy u gastrologa. Niesłusznie: samo leczenie zespołu jelita drażliwego jest z reguły efektywne na tyle, że do stanu sprzed diagnozy wraca jedynie 40 proc. chorych.


Jak się objawia zespół jelita drażliwego?


Choć jelito drażliwe jest powszechnym schorzeniem, często specjalista nie jest w stanie na pierwszy rzut oka ocenić czy na pewno ma do czynienia z IBS. Przyczyną tego są objawy choroby, występujące także w wielu innych chorobach. Kryteria Rzymskie z 2006 r. określają główny objaw jako „nawracający ból lub dyskomfort w obrębie jamy brzusznej, trwający przynajmniej 3 dni w miesiącu przez ostatni kwartał”. Oprócz tego, spełnione muszą być co najmniej dwa z trzech objawów dodatkowych, czyli: poprawa po wypróżnieniu, początek objawów skojarzony ze zmianą rytmu wypróżnień, a także zmiana wyglądu stolca. Bardzo często na zmianę występują biegunki i zaparcia.


Jelito drażliwe występuje w trzech głównych postaciach:


- z dominacją zaparć,


- dominacją biegunek


- lub w postaci mieszanej.


Najczęstszą postacią jest zespół jelita drażliwego z dominacją biegunek. Występuje u 40 proc. chorych, przy czym biegunkom często towarzyszy ból umiejscowiony w lewym podbrzuszu. W przypadku postaci z dominacją zaparć, jelito drażliwe częściej występuje u kobiet. Niestety, IBS często towarzyszą dodatkowe nieprzyjemne objawy. Są to: wzdęcia, zbyt wczesne uczucie sytości i przepełnienia żołądka w trakcie spożywania posiłków, pieczenie w nadbrzuszu i sporadyczne wymioty.


Skąd się bierze jelito drażliwe?


Specjaliści sądzą, że zespół jelita drażliwego jest chorobą psychosomatyczną. Oznacza to, że choć objawy są fizyczne, podłoże choroby jest psychoemocjonalne. Lekarze i psychologowie zwracają uwagę na wysoki związek współwystępowania IBS z depresją. Osoby cierpiące na depresję są w grupie ryzyka zespołu jelita drażliwego. I odwrotnie – pojawienie się IBS zwiększa ryzyko pojawienia się depresji, zaburzeń snu czy zaburzeń seksualnych. Przyczyną jest również stres, wynikający na przykład z problemów rodzinnych (przemoc fizyczna czy wykorzystywanie seksualne). Również u osób bezrobotnych i samotnych, zespół jelita drażliwego występuje częściej. Wśród przyczyn wymieniane jest także podłoże genetyczne. Bezpośrednim fizjologicznym podłożem rozwinięcia się zespołu jelita drażliwego, jest z kolei duże stężenie serotoniny w śluzówce układu pokarmowego; zmniejsza to jej wychwyt zwrotny i zwiększa motorykę przewodu pokarmowego, co sprzyja opisywanym wcześniej objawom.


Życie z IBS – dieta na jelito drażliwe


Po rozpoznaniu zespołu jelita drażliwego, wdrażane jest postępowanie lecznicze, które ma pomóc choremu złagodzić codzienne dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Leczenie obejmuje zarówno pomoc farmakologiczną, jak i psychologiczną. W przypadku farmakologii, najczęściej stosowane są środki z użyciem ziół – zioła na jelito drażliwe to popularny czynnik łagodzący objawy wzmożonej perystaltyki jelit. Pomocne są między innymi kminek, rumianek, melisa lekarska, lukrecja czy mięta pieprzowa. W przypadku wyjątkowo dokuczliwych objawów, lekarz zleca mocniejsze środki, dostępne na receptę. Pomocą psychologiczną, zwłaszcza dla osób z zaburzeniami depresyjnymi, jest odpowiednio dobrana psychoterapia, pomagająca zlikwidować stres, przyczyniający się do zaostrzenia objawów. Niekiedy potrzebna jest również pomoc psychiatry i odpowiednie dobranie leków antydepresyjnych.


Poradnik: Zespół Jelita Drażliwego oraz Dyspepsja Czynnościowa


Bardzo ważnym elementem leczniczo-profilaktycznym jest dieta na jelito drażliwe. Zaleca się przede wszystkim ograniczenie spożycia tłuszczów, surowych warzyw oraz owoców, a także napojów z kofeiną. Objawy zaostrzyć mogą także gumy do życia, jogurty czy słodziki – zawierają bowiem sorbitol i mannitol, które mogą sprzyjać natężeniu biegunki. Ważne jest, aby w procesie diagnozowania zespołu jelita drażliwego wykluczyć najpierw nietolerancję laktozy, która często daje niemal identyczne objawy. Kolejnym zalecanym przez specjalistów środkiem łagodzącym objawy są probiotyki – szczególnie te z żywymi koloniami bakterii Lactobacillus, Bifidobacterium i Streptococcus. Warto także zwiększyć aktywność fizyczną i spożywać dużo płynów – to kolejne czynniki, wspomagające nasz organizm i chroniące go przed nawrotem choroby.


Czytaj także: Ból brzucha i gazy. Jak sobie z nimi poradzić? - Zeberka.pl


Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!


 


 


Źródła:


 Nehring, Piotr, et al. "Zespół jelita drażliwego–nowe spojrzenie na etiopatogenezę." Prz Gastroenterol 6.1 (2011): 17-22.


 Baczuk L. Zespół jelita drażliwego w praktyce chirurgicznej. MWM Gastroenterologia 2006;


 https://adamed.expert/zespol-jelita-drazliwego/?gclid=CjwKCAjwrqnYBRB-EiwAthnBFlb6H4Pu4L55j8vNGlD1-plNIvTDRYTVdnGsAQs_in2gufrTT_hjxhoCgvQQAvD_BwE

Polecane wideo


Skomentuj Staraj się pisać bez błędów

dodasz komentarz jako gość - jeżeli chcesz zarejestrować nicka - załóż konto z avatarami!

Wasze komentarze (11): sortuj
 • gość: karolanka 27-12-18, 20:40 cytuj
  maślan sodu jest niezastąpiony jeśli chodzi o drażliwe jelita. Gdybym nie brała debutiru, to trudno byłoby mi funkcjonować
  Nie masz konta? Zarejestruj się!
 • gość: oli 21-12-18, 18:26 cytuj
  Debutir ma szerokie działanie. To jest mój wielki sprzymierzeńca. Już niejednokrotnie wyciszył moje jelita. Bywają chwile, że zjem coś dziwnego i potrafi dopaść mnie biegunka. Wtedy wiem, że potrzeba leku. Wszystkiemu winien jest oczywiście stres, który spowodował wszystkie dolegliwości. Tylko jak dziś żyć bez stresu?
  Nie masz konta? Zarejestruj się!
 • gość: less 27-11-18, 19:49 cytuj
  Herbaya jest super, moje kłopoty z wzdęciami minęły i czuję się dużo lepiej. Nie brałam nic specjalnego, oprócz niego i powiem szczerze, że w zupełności wystarczyło.
  Nie masz konta? Zarejestruj się!
 • gość: kisia 26-10-18, 10:22 cytuj
  No ja to już kilkukrotnie zmieniałam swoją dietę, ale w końcu udało mi się tak dobrać wszelkie posiłki i produkty, że jelita mi nie dokuczają. Ale też nie dałabym sobie rady gdyby nie Intesta z maślanem sodu :)
  Nie masz konta? Zarejestruj się!
 • gość: Beata 30-09-18, 13:59 cytuj
  Też mam ten sam lek. Byłam nawet u gastrologa i robiłam badania. Doktor twierdzi, że debutir w zupełności mi wystarczy i wyleczy nadwrażliwość.
  Nie masz konta? Zarejestruj się!
 • gość: zofia 28-09-18, 20:27 cytuj
  mi natomiast wystarczy Debutir i odpowiednio reguluje moje jelita i ich pracę. dzięki niemu nie mam problemow z ich praca. po prostu działają dobrze i wypróżniam się regularnie.
  Nie masz konta? Zarejestruj się!
 • gość: Mirabelka 27-08-18, 11:08 cytuj
  To dlatego, że herbaya ma skoncentrowaną dawkę i może faktycznie mieć wpływ na zdrowie. Dokładnie wiesz, ile wzięłaś produktu. Nie zastanawiasz się, czy zaparzyłaś odpowiednią ilość naparu. Zdrowe jelita, to zdrowy organizm.
  Nie masz konta? Zarejestruj się!
 • gość: reszka 29-07-18, 14:43 cytuj
  Powiem ci, że mi również herbaya pomogło. Chciałam zainwestować w roślinny produkt, bez dziwnych proszków, które podrażniają mój żołądek. Popracować nad odpornością i układem pokarmowym. Jest dużo lepiej, i inaczej się czuję. Zresztą widać to w ostatnich badaniach krwi.
  Nie masz konta? Zarejestruj się!
 • gość: Lilka 02-07-18, 12:14 cytuj
  Debutir brałam przez dwa miesiące, w efekcie nie mam już skurczy jelit. Biegunki też ustąpiły, a to był mój największy kłopot. Zawsze mnie złapało w jak najmniej odpowiednim momencie.
  Nie masz konta? Zarejestruj się!
 • gość: Klon 28-06-18, 11:47 cytuj
  Mi pomogło wprowadzenie diety lekkostrawnej oraz ziołowego ekstraktu z herbaya. Jelita lepiej pracuję, nie mam wzdęć i skurczy.
  Nie masz konta? Zarejestruj się!
 • gość: Bea 22-06-18, 15:28 cytuj
  Podstawa to dieta i unikanie produktów, które nam szkodzą i podrażniają jelita. Do tego dochodzi leczenie debutirem, który zawiera maślan sodu. Jelita się wyciszają i stają się mniej drażliwe na posiłki i napięcie. Znikają biegunki i skurcze.
  Nie masz konta? Zarejestruj się!