Jak stres wpływa na naszą urodę?

przejdź do komentarzy
uroda uroda/Schutterstock

Wypadające włosy to tylko wierzchołek góry lodowej!

Stres towarzyszy nam na co dzień. Łatwo zauważyć, że kiedy jesteśmy od niego wolne, na przykład podczas wakacji, wyglądamy kwitnąco nawet bez makijażu.

Kiepski wygląd po stresującym dniu to jednak tylko wierzchołek góry lodowej.

Zmarszczki, wypadające włosy, problemy skórne to tylko niektóre skutki długotrwałego stresu.

Poznajcie te, które odbijają się na naszej urodzie:

Zmarszczki i drobne linie

Kortyzol, hormon, który organizm produkuje gdy jesteśmy zestresowani, ma wiele nieprzyjemnych skutków ubocznych. Jego produkcja wiążę się z wysokim ciśnieniem krwi, które odbija się na prawidłowym metabolizmie i prowadzi do nadwagi. Najgorszym jednak jego skutkiem jest rozkład kolagenu. Krótko mówiąc, jeśli jesteś zestresowana szybciej się starzejesz.

Trądzik

Wśród osób dorosłych to właśnie stres jest głównym powodem występowania trądziku. Jest on najlepszym przyjacielem bakterii, które powodują niekończące się zmiany trądzikowe.

Wypadanie włosów

Niejedna z nas przekonała się, że stres powoduje nadmierne wypadanie włosów. Zwykle skutki widoczne są tylko około trzech miesięcy od stresującego okresu, jednak jeśli często znajdujesz się w takim stanie pamiętaj o odpowiedniej suplementacji.


Poważne problemy skórne

Osoby cierpiące na choroby skóry wiedzą doskonale, że stres pogarsza stan chorobowy. Egzemę, łuszczycę i trądzik różowaty dużo trudniej jest wyleczyć u osób podatnych na stres.

Podrażnienie skóry

Wysoki poziom kortyzolu może powodować podrażnienia na skórze i zwiększenie objawów alergicznych. Kontaktowe zapalenie skóry można przechodzić znacznie gorzej, gdy jesteśmy narażeni na stres.

Bezsenność

Stres sprawia, że nie możemy spać i częściej mamy ochotę na nocne spacery po mieszkaniu i podjadanie. Gonitwa myśli i roztrząsanie problemów w nocy u wielu osób powoduje stałe problemy ze snem i wycieńczenie organizmu. Ten z kolei nie ma kiedy się zregenerować, a my wyglądamy na zmęczone i szybciej się starzejemy.

Tycie

Kiedy walczysz ze stresem, jesteś bardziej podatna na podjadanie, częściej wybierasz fast foody i inne niezdrowe przekąski. Jedzenie zdaje się na chwilę odrywać nas od problemów.

Zaburzenia w funkcjonowania organizmu

Bardzo stresujący okres może również wpływać na poziom estrogenu. Spóźniony okres, zaburzenia libido, w końcu zbyt wczesna menopauza to tylko niektóre skutki długotrwałego stresu występujące u kobiet.

Cienie pod oczami

Ciemne kręgi pod oczami mogą pojawić się z różnych powodów, jednak badania udowodniły, że najczęstszą ich przyczyną jest właśnie stres.
 


Jak stres wpływa na naszą urodę?

Polecane wideo


Skomentuj Staraj się pisać bez błędów

dodasz komentarz jako gość - jeżeli chcesz zarejestrować nicka - załóż konto z avatarami!

Jeszcze nikt tego nie skomentował. Bądź pierwsza!