Jak stosować filtry przeciwsłoneczne?

przejdź do komentarzy
filtry przeciwsłoneczne filtry przeciwsłoneczne/kolaż zeberka.pl

Czy jesteś na nie skazana? Przeczytaj, jeśli masz wątpliwości.

Niemal zewsząd słyszymy nawoływanie, by skórę chronić przed promieniowaniem słonecznym filtrami. Roztacza się przed nami wizje raka skóry, przedwczesnego starzenia i przebarwień.

Co gorsza, zalecana ilość kremu ochronnego jest dużo większa, niż ta rekomendowana w przypadku innych kosmetyków do pielęgnacji.

Niektóre z nas odpuszczają sobie dodatkowy kosmetyk w postaci kremu ochronnego, inne nie nałożą na skórę nic, co na opakowaniu nie ma oznaczenia z pożądaną liczbą "SPF" .

Czy jesteśmy skazane na filtry?

W ciągu dnia i w słoneczne dni - tak.


- Krem  nawilżające, odżywcze lub na naczynka  z dodatkiem filtrów stosujemy tylko na dzień. Pozwalają nam zabezpieczyć skórę przed wpływem czynników zewnętrznych . Najczęściej jest to krem z dodatkiem SPF 15. Trzeba pamiętać że taki krem z filtrem trzeba zmyć a na wieczór zaaplikować krem na noc - mówi kosmetolog Anna Didiuk z krakowskiego salonu Odrodzenie. - Osoby z cera mieszaną i tłustą mogą stosować kremy z filtrami ale muszą pamiętać, że taki krem może dodatkowo zaczopować ujścia gruczołów łojowych, co w rezultacie może prowadzić do powstania zaskórników, a nawet stanów zapalnych.
 
Brzmi mimo wszystko nieciekawie. Dobra wiadomość jest taka, że nie trzeba być nadgorliwą w ochronie przeciwsłonecznej. Jeśli w ciągu dnia spędzamy większość czasu w pomieszczeniach, nie ma potrzeby aplikowania filtrów, szczególnie w okresie od jesieni do wczesnej wiosny.

- Jeżeli wiesz że w ciągu dnia będziesz narażona na ekspozycję na słońce, wówczas używaj kremów z filtrem lub samych flitów - radzi nasza ekspertka. - Najlepsza porą do stosowania kremów z filtrem i filtrów jest okres wiosny i lata, dodatkowo musimy pamiętać pod czas wyjazdów zimowych w góry.

Większość kosmetyków na dzień charakteryzuje stopień ochrony przed promieniowaniem słonecznym mieszczącym się w przedziale 15-25 SPF. SPF 50 stosuje się po peelingach chemicznych, zabiegach kosmetologicznych i medycyny estetycznej oraz podczas długiej ekspozycji na słońcu.

Czytaj więcej: Ostrożnie: kremy z filtrem nie chronią przed czerniakiem!

Brytyjska gwiazda pokazała zniszczoną opalaniem skórę

Czy promienie UVA i UVB szkodą jednakowo?

Polecane wideo


Skomentuj Staraj się pisać bez błędów

dodasz komentarz jako gość - jeżeli chcesz zarejestrować nicka - załóż konto z avatarami!

Jeszcze nikt tego nie skomentował. Bądź pierwsza!