Kiedy zaczynamy tracić więcej kosmyków, a nasz koński ogon robi się coraz cieńszy, jest to sygnał, że coś dzieje się w naszym organizmie. Może to wina nadmiernego stresu? A może do głosu doszły geny? Jak powstrzymać wypadanie włosów i przywrócić im dawną gęstość.

Dlaczego włosy wypadają?

Nadmierne wypadanie włosów i łysienie to nie tylko typowo męski problem. Kobiety wraz z wiekiem również tracą duże ilości pukli. Jednak schemat łysienia u kobiet wygląda nieco inaczej niż u płci przeciwnej i zaczyna się zazwyczaj później. Problem jest przez to mniej zauważalny.

Zwiększona i nietypowa utrata włosów może być jedynie objawem krótkotrwałej sytuacji – stresu, ciąży czy okresu karmienia, choroby i przyjmowania leków, które upośledzają normalne rośnięcie włosów. W tych okolicznościach (po zakończeniu ciąży i karmienia, odstawieniu leków czy rozwiązaniu problemu, który powodował stres) włosy zaczną odrastać, a nasz problem z łysieniem się skończy.

Jeśli jednak do głosu dojdą geny i hormony (a stanie się to nawet u połowy kobiet) rozpocznie się tzw. łysienie androgenowe. I choć będziemy wyjątkowo dobrze dbać o naszą fryzurę, nakładać odżywki i stosować szampony wzmacniające oraz przyjmować suplementy, włosy wciąż będą wypadać w większych ilościach. Dopóki nie zastosujemy odpowiedniego leczenia.

Czym jest łysienie androgenowe?

Prawie każda kobieta w pewnym momencie swojego życia zacznie doświadczać nadmiernej utraty włosów. U jednych proces rozpocznie się już w okresie dojrzewania, jednak większość płci pięknej zauważy go dopiero w okresie menopauzy. Ryzyko androgenowego wypadania włosów rośnie wraz z wiekiem i częściej dotyczy kobiet, które w rodzinie miały przypadki łysienia hormonalnego.

Łysienie androgenowe spowodowane jest działaniem androgenów – hormonów odpowiedzialnych za prawidłowy rozwój seksualny mężczyzn, ale obecnych również i u kobiet. Androgeny pełnią ważne funkcje u obu płci, wpływając m.in. na popęd seksualny i regulując rośnięcie włosów. Łysienie androgenowe to dziedziczna jednostka chorobowa, którą warunkuje kilka różnych genów. Przyczyną łysienia mogą być jednak nie tylko geny, ale również zaburzenia układu hormonalnego, jak np. nadprodukcja androgenów. Nadmierne wypadanie włosów może pojawić się przy okazji guza jajników, przysadki mózgowej lub nadnerczy, kiedy również wzrasta poziom androgenów.

Przy łysieniu androgenowym zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn skraca się faza anagenu, czyli okres wzrostu włosa (uwarunkowany genetycznie) oraz wydłuża się czas między cyklem wypadania, a nową fazą anagenu. Oznacza to, że po wypadnięciu starych włosów, znacznie wolniej odrastają nowe. Zmienia się również mieszek włosowy, kurcząc się i produkując przez to krótszy i cieńszy trzon włosa. Grubsze i ciemniej zabarwione kosmyki zastępowane są krótkimi, cienkimi i niezabarwionymi włosami nazywanymi włosami pierwotnymi.

Łysienie androgenowe u kobiet stwierdza się na podstawie wywiadu rodzinnego oraz na podstawie wyglądu skóry głowy. Jeśli zaobserwujemy u siebie nadmierne wypadanie włosów http://stopwypadaniuwlosow.pl/#sprawdz-czy-wlosy-nadmiernie-ci-wypadaja, wykonajmy najpierw podstawowe badanie krwi, badanie wykluczające niedoczynność lub nadczynność tarczycy i poziom żelaza. Oznaczenie poziomu androgenów jest jedynie konieczne, jeśli utracie włosów towarzyszą też zaburzenia miesiączkowania, trądzik czy owłosienie pojawiające się w niechcianych miejscach.

Łysienie androgenowe i leki

Przy łysieniu androgenowym konieczne jest stosowanie leków, żeby powstrzymać proces nadmiernego wypadania włosów. Szampony wzmacniające bez odpowiedniej substancji czynnej nie przyniosą żadnego efektu i nie wpłyną na poprawę gęstości fryzury.

Do skutecznych leków działających na łysienie androgenowe należą te zawierające minoksydyl np. preparat Loxon. Minoksydyl wprowadzono na rynek jako substancję leczniczą na nadciśnienie. Osoby, które ją zażywały jako efekt uboczny zaobserwowały u siebie odrastanie włosów w miejscach skąd wcześniej wypadły. I tak przypadkiem powstał lek na wypadanie włosów. Badania potwierdzają, że 2% roztwór substancji nakładany bezpośrednio na skórę głowy stymuluje odrastanie włosów http://stopwypadaniuwlosow.pl/.

Oczywiście minoksydyl to nie cudowna substancja. Leki na łysienie androgenowe mogą przyczynić się do rośnięcia nowych włosów u niektórych kobiet i przywrócić gęstość pozostałym kosmykom. Jednak nie u każdej z nas substancja zadziała. Leczenie to dłuższy proces, a pierwsze efekty zobaczymy po przynajmniej 2 miesiącach regularnego stosowania preparatu. Jeśli lek przyniesie oczekiwane rezultaty, dla podtrzymania efektu będziemy musiały stosować go nieprzerwanie.

Kobietom, u których minoksydyl nie działa, lekarze zalecają stosowanie leków blokujących receptory androgenowe (substancja czynna spironolakton). Powodują one jednak nieprzyjemne skutki uboczne takie jak wzrost wagi, utratę libido, depresję i zmęczenie.

Kiedy zauważymy na szczotce większe ilości włosów, a fryzura stanie się trudna do układania, sprawdźmy, czy nie rozpoczęło się u nas hormonalne łysienie. Możemy je powstrzymać, stosując odpowiednie leki, takie jak np. Loxon na wypadanie włosów.

Źródła:

l https://www.health.harvard.edu/staying-healthy/treating-female-pattern-hair-loss

l https://www.webmd.com/skin-problems-and-treatments/hair-loss/hair-loss-types#1