Jak pić z głową? Sposób na kaca przed...

przejdź do komentarzy
sposób na kaca sposób na kaca/Shutterstock

Czyli zanim dopadnie Cię kara za imprezę z procentami.

To zdarzyło się niemal każdemu - zabalowałaś, a następnego dnia nie możesz podnieść głowy znad poduszki, choć teoretycznie odespałaś już tę zarwaną noc. Mimo to boli Cię głowa, jest Ci niedobrze, czujesz się, jakbyś zamiast imprezy miała za sobą najcięższy dzień fizycznej pracy. Jak się z tym uporać?

Czytaj więcej: Ocalony w 60 minut - jak uporać się z kacem?

Co to jest kac?

Alkohol etylowy wzmaga produkcję moczu i częstotliwość jego wydalania, powodując zwiększenie ubytku wody z organizmu. Jednocześnie w wyniku rozkładu etanolu powstaje aldehyd octowy – trucizna, która metabolizowana jest przez wątrobę. Jest ona przeciążona, więc spowolnieniu ulegają inne procesy, m.in. proces wytwarzania glukozy, odpowiedzialnej za dostarczenie organizmowi energii. To stąd nasza ociężałość!

Ile możesz wypić?

To oczywiście kwestia indywidualna i zależna od wielu czynników: płci, masy ciała, budowy, objętości krwi, wieku, stanu zdrowia, wreszcie – ilości spożytego alkoholu.

Ja pić?


Przede wszystkim: nie spożywaj alkoholu na pusty żołądek! Przed imprezą zjedz niewielką porcję tłustych wędlin lub ryb, np. śledzie w oleju. Spowoduje to opóźnienie wchłaniania alkoholu. Warte polecenia jest wypicie szklanki mleka przed planowanym wyjściem. Mleko oprócz białek i tłuszczy ma dużą zawartość wapnia, który także pomoże opóźnić wchłanianie alkoholu. Poza tym spożywanie alkoholu powoduje wypłukiwanie wapnia z organizmu, a zatem zmniejszysz też straty spowodowane piciem.

W trakcie imprezy nieśmiertelne grzybki marynowane czy ogórki konserwowe też są dobre.

Nie mieszaj alkoholi - jeśli decydujesz się na wino, pij tylko ten rodzaj alkoholu (oczywiście "rozcieńczać", czyli popijać między kolejnymi kieliszkami możesz praktycznie każdym napojem niealkoholowym). Dobrą zasadą jest szklanka wody pomiędzy każdą porcją alkoholu. Nie tylko rozłożymy jego spożycie w czasie, ale i nawodnimy organizm, a następnego dnia nie będziemy opuchnięte.

Co ciekawe, na wystąpienie kaca wpływ ma nie tylko spożycie alkoholu, ale także jego skład, w który wchodzi szereg toksycznych związków. Najważniejszymi są środki koloryzujące. Najlepiej będzie więc, jeśli wybierać będziesz alkohole jasne, jak: czysta wódka, gin, białe wino. Im więcej substancji barwiących, tym bardziej uciążliwe objawy kaca, a więc piwo, whisky, rum, porter, czy czerwone wino będą w efekcie dawały silniejsze objawy.

Dobrze zadziała połknięcie na początku imprezy kilku drażetek witaminy C, a…

PRZED SNEM

warto wpić dużą ilość czystej wody. Dzięki temu poranne wstawanie nie będzie już takie koszmarne. Podziękuje nam też nasza cera.

Jeżeli dasz radę, napij się mleka, najlepiej ciepłego. To ułatwi zaśnięcie. Alkohol także powoduje ułatwienie zaśnięcia, ale zakłóca fazę snu REM, a więc fazę snu głębokiego. Przez to Twój organizm nie będzie mógł w pełni wypocząć.

Jak pić z głową? Sposób na kaca przed…Co następnego dnia?

Idealny zestaw na kaca: coś, co szybko dostarczy Twojemu organizmowi glukozy i białka. To właśnie obniżony poziom glukozy powoduje, że czujesz się zmęczona i rozdrażniona. Przykładowe menu: po letnim prysznicu jemy jajecznicę popijaną sokiem pomarańczowym lub pomidorowym. W ciągu dnia dobrze wypić jest więcej tego drugiego napoju - pomoże uzupełnić niedobory potasu. Jeśli nie możesz nic przełknąć, wypij chociaż szklankę soku lub herbatę z miodem i cytryną.

Polecane wideo


Skomentuj Staraj się pisać bez błędów

dodasz komentarz jako gość - jeżeli chcesz zarejestrować nicka - załóż konto z avatarami!

Jeszcze nikt tego nie skomentował. Bądź pierwsza!