Nawilżanie jest podstawą dbania o dobrą kondycję skóry. Wbrew pozorom każda skóra go potrzebuje, niezależnie od rodzaju. Pomaga utrzymać ją elastyczną, młodą, świeżą. Jak to robić? Często zajmujemy się naszą cerą „po omacku”, przypadkowo dobieramy kosmetyki, nie wykorzystując w pełni potencjału tego, co daje dzisiejsza kosmetologia.

Jak odpowiednio nawilżać skórę, by odwdzięczyła się nam dobrym wyglądem radzi nasza specjalistka, Anna Didiuk z krakowskiego salonu Odrodzenie.

Przede wszystkim, pamiętajmy, że o skórę trzeba dbać nieustannie, rano i wieczorem, o każdej porze roku. A pielęgnację tę trzeba dostosowywać, bo nasza skóra może reagować na temperaturę i inne czynniki (np. pracę w nowych warunkach, stres, brak snu, itp.).

Dostosuj kosmetyczkę

Każda z nas jest inna, każda ma inną cerę, wymagania i tryb życia. Warto swoją podstawę pielęgnacji skompletować mądrze i bez pośpiechu, idealnie radząc się kosmetyczki, która zna nasze potrzeby. Sztywne podziały typu „krem dla skóry suchej” lub „krem dla 30-latek” mogą być bardzo mylące.

– Wszystko zależy od rodzaju skóry, wieku, sposoby życia i odżywiania. Nie ma jednoznaczne recepty i schematu – mówi Anna. – Wybory dokonywane są samodzielne często spontanicznie np. bo jest promocja lub obejrzeliśmy reklamę. Wtedy rodzi się myśl że dany produkt przeznaczony jest dla mojej skóry. Tak często nie jest, ważne jest żeby preparaty dobierały nam osoby profesjonalne. Przychodząc do gabinetu klientki mogą liczyć na odpowiednią diagnozę, dobór zabiegów i pielęgnacji domowej. Kluczem do pozbycia się problemów ze skórą jest osoba która nas poprowadzi. Taka osoba reaguje na potrzeby moje i mojej skóry. Warto zaczerpnąć porady u kosmetologa, kosmetyczki, lekarza, farmaceuty, konsultantki itp.

„Kluczem do pozbycia się problemów ze skórą jest osoba która nas poprowadzi. Taka osoba reaguje na potrzeby moje i mojej skóry. Warto zaczerpnąć porady u kosmetologa, kosmetyczki, lekarza, farmaceuty, konsultantki itp.”

Absolutną podstawą jest dobry krem nawilżający lub odżywczy dostosowany do rodzaju skóry oraz krem pod oczy. Krem na dzień powinien zawierać tzw. filtry miejskie, czyli chroniące nie tylko przed słońcem, ale też czynnikami atmosferycznymi i środowiskiem, czyli zanieczyszczeniami. Krem na noc powinien być bardziej odżywczy niż krem na dzień. Nocą skóra regeneruje się, a kosmetyk ten ma jej w tym pomagać.

– Warto również zakupić serum które wzmocni regenerację naszej skóry – przekonuje nasza specjalistka.

Serum to dodatkowy „zastrzyk”, jaki fundujemy skórze. Ilość składników aktywnych jest w nim bardziej skondensowana.

– Zawiera dużą ilość składników aktywnych które wnikają głębiej w skórę. Składniki aktywne zamknięte są często w nanosomach lub innych nośnikach które powodują lepsze przenikanie w głąb skóry, a tym samym lepsze odżywienie – dodaje.

Gdy jesteśmy młode i potrzebujemy okazjonalnego „wsparcia”, serum stosujemy do kilka dni.

– Mało snu, okres wakacji, gdy nasza skóra narażona była na czynniki zewnętrzne – wtedy używamy serum w celu lepszego odżywienia skóry. Przy skórze dojrzałej można stosować serum nawet codziennie wieczorem. Aplikacja serum wieczorem pozwoli skórze lepiej się regenerować przez noc.

Czy warto używać masek? Tak, ale dają one krótkotrwały, choć natychmiastowy efekt.

20, 30, 40? – czy wiek może być wyznacznikiem?

Nie jest to podstawowe kryterium przy wyborze kosmetyków. Ktoś może mieć 27 lat, pierwsze oznaki starzenia się skóry, przy jednoczesnym trądziku. Taka skóra wymaga specjalistycznego podejścia. Osoby, które dużo korzystały ze słońca lub solarium mogą mieć skórę, która jest nawet o 10 lat starsza od metryki. Kierujmy się faktycznym stanem naszej cery, a jeśli nie do końca wiemy, czego potrzebuje, zasięgnijmy profesjonalnej porady.

Co z nawilżaniem skóry tłustej?

– Przy skórze tłustej również występują zaburzenia nawilżenia – wyjaśnia nasza specjalistka. – Preparaty nawilżające stosujemy po złuszczeniu peelingiem warstwy rogowej. Umożliwi nam to nawilżenie skóry, bez ryzyka zaczopowania ujść gruczołów łojowych.

Na dobry początek

– Pielęgnacja poranna powinna zawierać składniki które zabezpieczą naszą skórę przed szkodliwym wpływem czynników atmosferycznych i zewnętrznych takich jak słońce, wiatr, dodatnia i ujemna temperatura, powietrze w klimatyzowanych pomieszczeniach itp.
– mówi nasza ekspertka. – Obecnie mamy okres letni: dostarczamy skórze nawilżenia (preparaty np. z kwasem hialuronowym preparaty lipidowe) zabezpieczamy skórę kremami z filtrem miejskim lub na krem aplikujemy filtr np. spf 50 kiedy ekspozycja na słońcu będzie ciągła. W okresie letnim nie możemy zapomnieć o antyoksydantach które redukują wolne rodniki. Wole rodniki odpowiedzialne są między innymi za starzenie się skóry. Takim aktyoksydantami są witaminy A, C i E. Z wiekiem i pod wpływem trybu życia rośnie zapotrzebowanie organizmu na antyutleniacze. Przy skórze przesuszonej musimy odbudować płaszcz hydro-lipidowy czyli dostarczając skórze zarówno składników nawilżających jak i również składników natłuszczających. Większość kremów jest zbilansowana pod względem składników aktywnych.

Rano wystarczy prosty rytuał: przemycie twarzy odpowiednim preparatem i nałożenie kremu po oczy oraz kremu na twarz, szyję i dekolt oraz ewentualny makijaż. W okresie letnim osoby spędzające większość czasu na słońcu powinny też stosować filtry.

A co wieczorem?

Zmywaj makijaż po powrocie do domu – pozbędziesz się w ten sposób zanieczyszczeń i pozwolisz „odetchnąć skórze”. Rozpoczynamy od demakijażu oczu a później przechodzimy do demakijażu twarzy. Aplikujemy na twarz preparat (mleczko, żel, pianka) wykonujemy ruchy okrężne, później zmywamy zwilżonymi wacikami.

Planujesz wieczorne wyjście? Tym bardziej warto zmyć makijaż. W nieświeżym, całodniowym make-upie nikt nie będzie wyglądał dobrze, nawet, jeśli producenci zapewniają o jego 12-godzinnej trwałości.

Jaki zabieg wybrać?

Wybierając się do salonu najlepiej zaufać specjalistce, która pomoże wybrać odpowiedni do naszej cery zabieg.

– Z zabiegów bardziej ingerencyjnych polecam mezoterapie igłową lub MezoRoller a dla osób młodszych mezoterapie mikroigłową – mówi Anna Didiuk. – Mezoterapia igłową polega na iniekcyjnej aplikacji wyspecjalizowanych koktajli bogatych w substancje aktywne. Może być to czysty kwas hialuronowy który mocno nawilży skórę. jak również wzbogacony o witaminy aminokwasy. Skóra jest mocno nawilżona, odżywiona i zregenerowana.

Inne polecane zabiegi:

MezoRoller – taka stymulacja pozwala na odbudowę skóry i zwiększenie syntezy kolagenu. Pozwala to na znaczne spłycenie zmarszczek, poprawę jędrności i kolorytu skóry. Igły delikatnie nakłuwają skórę tworząc mikro-kanały. Zwiększa to wnikanie substancji aktywnych zawartych w preparatach w trakcie zabiegu.

Efekt: stymulacja kolagenu, regeneracja skóry, poprawa kolorytu, odżywienie.

Mezoterapia mikroigłowa – Pozwala na przełamanie bariery naskórka. Preparat aplikowany jest do 0,3 mm w głąb skóry.

Efekt: nawilżenie i odżywienie skóry.

Dziękujemy za specjalistyczne porady Salonowi Odrodzenie.
ul. Pomorska 6/3,
Kraków
Jak odpowiednio nawilżać skórę?