Zeberka.pl i Freya rozpoczynają akcję, w której mamy za zadanie nauczyć nasze Czytelniczki (i nie tylko) odpowiedniego dobierania biustonoszy. Dla zdrowia, dla piękna, dla lepszego samopoczucia.

W ubiegłym tygodniu pisaliśmy o braffitingu. Wiesz już, jak znaleźć brafitterkę, kiedy najlepiej wybrać się po nowy biustonosz i jakie korzyści niesie ze sobą dobrze dobrana bielizna.

Pora na garść konkretnych rad i wskazówek na temat prawidłowego doboru biustonosza – wszystko to na prawdziwych biustach, bez retuszu. Pamiętaj, czasem trzeba przymierzyć nawet kilkanaście modeli, by trafić na ten stworzony dla Ciebie. Kiedy go jednak założysz, będziesz wiedzieć, że warto poświęcić czas – w końcu chodzi tu nie tylko o urodę Twoją i Twoich piersi, ale też zdrowie.

Jesteśmy zatem w salonie. Ufamy, że trafiłaś na znakomitą brafitterkę, ale… No właśnie. Lepiej samemu uzbroić się w wiedzę, by móc weryfikować wszystko to, co nam mówi. Doświadczenia podpowiadają nam, że każda specjalistka pracuje nieco inaczej. Jest jednak kilka niezmiennych rzeczy, na które powinno się bezwzględnie zwracać uwagę. Oto one:

Jak odpowiednio dobrać biustonosz? - część IIObwód

Nie może być za szeroki. To na obwodzie biustonosza spoczywa 80% ciężaru Twoich piersi. Prawda jest taka, że nawet z opuszczonymi ramiączkami biustonosz ma się trzymać na miejscu. Czy to możliwe? Jak najbardziej.

Obwód Twojego biustonosza to Twój obwód pod biustem pomniejszony o 5 do 10 cm. Skąd ta różnica? Każda z nas jest inaczej zbudowana, ale i biustonosze szyte są z różnych tkanin. Pamiętajmy jednak – luźny w obwodzie stanik może wyglądać dobrze tylko na początku. Z biegiem czasu rozciągnie się, a zapięcie zacznie przemieszczać się między łopatki – wówczas biustonosz przestaje spełniać swoją podstawową funkcję i jest po prostu do wyrzucenia.

Często słyszy się opinie, że nowy, dobrany przez brafitterkę stanik jest tak ciasny, że utrudnia oddychanie. Co zrobić? Można nosić specjalne poszerzacze do obwodów i stopniowo zapinać biustonosz na głębiej położone haftki. Nowe staniki zawsze zapinamy na haftki najbardziej zewnętrzne. Dzięki temu, gdy tkanina lekko rozciągnie się z czasem, obwód wciąż można odpowiednio dopasować.

– Gdy ktoś całe życie nosił zbyt luźny biustonosz, taki nowy, ciasny obwód może być dla tej osoby szokiem – wyjaśnia pani Dominika, brafitterka z salonu Malou w Galerii Rzeszów. – Okres dopasowywania się to około dwa tygodnie. Może zdarzyć się, że po zdjęciu nowego biustonosza będziemy miały na ciele różowe lub sinawe ślady, ale one z czasem znikną. Można stosować poszerzacze obwodu i pamiętać, by nowy stanik zawsze zapinać na ostatnią haftkę.

Taki ciasny obwód ma też kolejną zaletę – podtrzymuje piersi tak dobrze, że ramiączka przestają wrzynać się w ramiona. Kto zna ten ból, doceni komfort związany z dobrze dobranym biustonoszem.

Kiedy obwód jest za ciasny? Gdy nad nim lub pod nim nawet po tzw. wygarnięciu (szczegółowo piszemy o tym niżej) piersi tworzą się „bułeczki” i oczywiście gdy dyskomfort związany noszeniem biustonosza utrzymuje się za długo.

CZYTAJ DALEJ…

Jak odpowiednio dobrać biustonosz? - część II

Cechy dobrze dobranego biustonosza:

1) Obwód jest ścisły, nie za luźny (mieści dodatkowo maksymalnie 2-3 palce), ale nie tworzy tzw. bułeczek.
2) Fiszbiny przylegają płasko do mostka.
3) Miseczka przylega do piersi, nie ma luźnej przestrzeni, pierś nie „wylewa się” z miseczki.
4) Fiszbina celuje w połowę pachy.
5) Fiszbina okala całą pierś.
6) Zapięcie stanika mieści się nisko, nie „podjeżdża” do góry np. przy próbie podniesienia rąk do góry.

Miseczka

Znamy swój obwód, pora zatem zastanowić się, jaka miseczka będzie dla nas odpowiednia. Zazwyczaj, w porównaniu do biustonoszy dostępnych w sieciówkach (których radzimy unikać, jeśli chcemy mieć dobrze dobraną bieliznę!), miseczka po brafittingu jest większa. Jeśli ktoś nosi zatem „mityczne” 75B, może spodziewać się, że rozmiar nowego biustonosza to 70D lub 65DD!

Miseczka powinna mieścić całą pierś, nie odstawać w żadnym miejscu, ale też nie może być za luźna.

Fiszbiny

Dobrze jest poznać ich „mapę”, gdy wybieramy się na brafitting. Fiszbina w prawidłowo dobranym biustonoszu celuje w połowę pachy i przylega do mostka, nie odstając ani też nie wrzynając się w pierś. Inaczej nasz biust się podzieli.

A teraz kilka bardzo ważnych rad na temat tego, jak biustonosz zakładać i jak go… nosić. Uważasz, że to jakieś bzdury? Cóż, zapewne jesteś jedną z 90% kobiet, które swój biustonosz zapinają z przodu, a następnie przekręcają go do tyłu. Błąd.

Biustonosz zakładamy od przodu i zapinamy z tyłu, nie przekręcając go (to go defasonuje i rozciąga jego obwód!). Następnie pochylamy się tak, by nasze ciało tworzyło kąt ok. 90 stopni. Prawą ręką odciągamy fiszbinę pod prawą pachą, lewą ręką sięgamy pod pachą do prawej strony pleców i „wygarniamy” piersi. Podobnie postępujemy ze stroną lewą. Możemy to robić też kilka razy w ciągu dnia, by poprawić biustonosz. Na końcu dopasowujemy długość ramiączek.

Dlaczego to takie ważne? Pierś zbudowana jest m.in. z tkanki łącznej, która może „migrować” na plecy. Tak, nawet tam! Teraz już wiecie, dlaczego ważny jest odpowiedni dobór biustonosza i jego prawidłowe noszenie. Lata noszenia złej bielizny powodują deformację piersi. Wskutek tego pierś się dzieli, powstają tzw. bułeczki, a część tkanki ląduje na plecach. Na szczęście prawidłowo dopasowany stanik jest w stanie poprawić nasz wygląd.

Jak odpowiednio dobrać biustonosz? - część II

Jak odpowiednio dobrać biustonosz? - część IIJak idealnie dobrać biustonosz? – część I. Freya i Zeberka.pl pomagają znaleźć stanik idealny (dla Ciebie!)