Jak leczyć haluksy? Mnóstwo porad!

przejdź do komentarzy
haluksy haluksy/Starstock

Pozbądź się kłopotu raz na zawsze.

Główną funkcją stopy jest udział w poruszaniu się – przenoszenie wszystkich obciążeń ciężaru ciała i stałe utrzymanie jego równowagi. Niestety buty, które nosimy, zwłaszcza szpilki, uniemożliwiają prawidłowe funkcjonowanie stopy.

Jedną z chorób, która jest konsekwencją noszenia nieodpowiednich butów, są paluchy koślawe (potocznie zwane haluksami). Haluksy to choroba o charakterze cywilizacyjnym, na którą skarżą się przede wszystkim kobiety. Stanowią one ponad 85% wszystkich pacjentów.

Czytaj także:
Haluksy - wszystko, co powinnyście o nich wiedzieć


Co ciekawe, występowanie tego schorzenia jest również uwarunkowane genetycznie, co stanowi najważniejszy czynnik predysponujący.

Haluksy zapobieganie


Podstawą jest profilaktyka od najmłodszych lat. Im więcej będziemy chodzić boso, im bardziej zadbamy o wygodne obuwie pozwalające na prawidłową pracę mięśni stopy, tym większe mamy szanse, że nie dopadnie nas ten problem.


Jak leczyć haluksy?


Gdy jednak problem nas dopadł, nie panikujmy. Jest wiele metod radzenia sobie z haluksami. O ścieżce działania decyduje oczywiście lekarz, który ustala ją w oparciu o badania i stopień zaawansowania choroby. Czasem wystarczą systematyczne ćwiczenia korekcyjne, innym razem specjalne wkładki do butów. Najbardziej skuteczna opcja to zabieg operacyjny. Polega on na przecięciu kości i ustawieniu jej przez lekarza w prawidłowej, skorygowanej pozycji. Całość stabilizowana jest specjalnymi implantami, które utrzymują nową pozycję zespolonej kości.

Haluksy domowe sposoby


Jeśli Twój problem nie jest jeszcze zaawansowany a haluksy nie są bardzo bolesne, możesz rozpocząć ich leczenie od domowych sposobów. Należy do nich umieszczanie stopy we wkładkach na haluksy.

Czytaj także: Domowa maseczka do stóp, którą pokochasz!

Do wyboru mamy różne rodzaje wkładek do butów i na noc, które ułatwią chodzenie i zmniejszą dolegliwości związane z haluksami:
- kliny międzypalcowe – wykonane z gąbki lub żelowe „izolacje” między palce,
- poduszeczki pod przodostopie – umieszczone pod palcami ułatwiają chodzenie w butach na wysokim obcasie,
- peloty – aparaty korekcyjne na haluksy zakładane na noc.


Jak leczyć haluksy? Mnóstwo porad!

Polecane wideo


Skomentuj Staraj się pisać bez błędów

dodasz komentarz jako gość - jeżeli chcesz zarejestrować nicka - załóż konto z avatarami!

Wasze komentarze (1): sortuj
  • gość: anettetwor 21-09-18, 10:54 cytuj
    Jak widzę bądź słyszę "domowe sposoby" to dostaję białej gorączki. Jak chcecie sobie zrobić krzywdę to proszę bardzo. Haluksy bądź inne schorzenia trzeba leczyć u specjalistów, wtedy mamy pewność, że problem zniknie raz na zawsze. Ja z haluksami byłam w Instytucie Podologicznym w Tarnowie i tam poprzez taping pozbyłam się problemy. Już teraz wiem i nauczyłam się na przyszłość, że nie ma co męczyć stóp w nieodpowiednim obuwiu. Dbajmy o nie, szkoda zdrowia.
    Nie masz konta? Zarejestruj się!