Jak dzisiaj pić, żeby jutro nie mieć kaca? Przeczytaj koniecznie!

przejdź do komentarzy
jak pić żeby nie mieć kaca jak pić żeby nie mieć kaca/iStock

Nowego Roku nie musisz witać w cierpieniu.

Jedno jest pewne - dziś będziesz mniej uważać na procenty niż zazwyczaj. Efekt dzisiejszej nocy może być tragiczny w skutkach - zmarnowana niedziela, ból głowy, koszmarny wygląd.

Czytaj także: Wow! Anna Mucha jaka opalona! (Instagram)

Czy istnieje więc sposób, by pić i następnego dnia nie cierpieć?

Co to jest kac?


Alkohol etylowy wzmaga produkcję moczu i częstotliwość jego wydalania, powodując zwiększenie ubytku wody z organizmu. Jednocześnie w wyniku rozkładu etanolu powstaje aldehyd octowy – trucizna, która metabolizowana jest przez wątrobę. Jest ona przeciążona, więc spowolnieniu ulegają inne procesy, m.in. proces wytwarzania glukozy, odpowiedzialnej za dostarczenie organizmowi energii. To stąd nasza ociężałość!

Czytaj także: TUTAJ


Ile wypić, by jutro nie umierać?


To oczywiście kwestia indywidualna i zależna od wielu czynników: płci, masy ciała, budowy, objętości krwi, wieku, stanu zdrowia, wreszcie – ilości spożytego alkoholu. Pamiętaj: nie spożywaj alkoholu na pusty żołądek! Przed imprezą zjedz niewielką porcję tłustych wędlin lub ryb, np. śledzie w oleju. Spowoduje to opóźnienie wchłaniania alkoholu.

Warte polecenia jest wypicie szklanki mleka przed planowanym wyjściem. Mleko oprócz białek i tłuszczy ma dużą zawartość wapnia, który także pomoże opóźnić wchłanianie alkoholu. Poza tym spożywanie alkoholu powoduje wypłukiwanie wapnia z organizmu, a zatem zmniejszysz też straty spowodowane piciem. W trakcie imprezy nieśmiertelne grzybki marynowane czy ogórki konserwowe też są dobre. Nie mieszaj alkoholi - jeśli decydujesz się na wino, pij tylko ten rodzaj alkoholu (oczywiście "rozcieńczać", czyli popijać między kolejnymi kieliszkami możesz praktycznie każdym napojem niealkoholowym).

Dobrą zasadą jest szklanka wody pomiędzy każdą porcją alkoholu. Nie tylko rozłożymy jego spożycie w czasie, ale i nawodnimy organizm, a następnego dnia nie będziemy opuchnięte.

Co ciekawe, na wystąpienie kaca wpływ ma nie tylko spożycie alkoholu, ale także jego skład, w który wchodzi szereg toksycznych związków. Najważniejszymi są środki koloryzujące. Najlepiej będzie więc, jeśli wybierać będziesz alkohole jasne, jak: czysta wódka, gin, białe wino.

Im więcej substancji barwiących, tym bardziej uciążliwe objawy kaca, a więc piwo, whisky, rum, porter, czy czerwone wino będą w efekcie dawały silniejsze objawy. Dobrze zadziała połknięcie na początku imprezy kilku drażetek witaminy C.

Przed snem


Przed pójściem spać warto wpić dużą ilość czystej wody. Dzięki temu poranne wstawanie nie będzie już takie koszmarne. Podziękuje nam też nasza cera. Jeżeli dasz radę, napij się mleka, najlepiej ciepłego. To ułatwi zaśnięcie. Alkohol także powoduje ułatwienie zaśnięcia, ale zakłóca fazę snu REM, a więc fazę snu głębokiego. Przez to Twój organizm nie będzie mógł w pełni wypocząć.

Polecane wideo


Skomentuj Staraj się pisać bez błędów

dodasz komentarz jako gość - jeżeli chcesz zarejestrować nicka - załóż konto z avatarami!

Wasze komentarze (1): sortuj