Jaki korektor pod oczy dobrać, by zapewnić twarzy zdrowy i naturalny wygląd? Czy korektor ma za zadanie jedynie ukryć wszelkie niedoskonałości, cienie i sińce, czy może powinien dodatkowo nawilżać i chronić skórę przed działaniem czynników zewnętrznych? Czym różni się korektor rozświetlający od kryjącego? Jakie są najczęściej popełniane błędy przy aplikacji kosmetyku? W naszym poradniku znajdziesz odpowiedzi na wszystkie pytania!

Skóra pod oczami – specjalne traktowanie i dedykowane kosmetyki

Skóra pod oczami jest wyjątkowo delikatna, cienka i przez to podatna na przesuszenie. To właśnie w tym miejscu pojawiają się pierwsze zmarszczki oraz mało estetycznie wyglądające sińce i cienie. Bardzo duży wpływ na jej kondycję mają czynniki zewnętrzne, takie jak mała ilość snu, zła dieta, promieniowanie słoneczne, a także zła pielęgnacja. W efekcie staje się mało elastyczna, jest sucha, matowa, a czasami zmienia nawet kolor.

Pielęgnacja skóry pod oczami powinna uwzględniać holistyczne działania, zarówno obejmujące codzienny make-up, jak i wieczorne rytuały. Przed nałożeniem korektora pod oczy powinno się najpierw nałożyć niewielką porcję kremu pod oczy, który dodatkowo nawilży i ukoi ten delikatny obszar twarzy. Kolejnym ważnym punktem w pielęgnacji tej strefy jest odpowiednie nakładanie kosmetyków maskujących niedoskonałości twarzy (o czym piszemy w późniejszej części artykułu). Do usuwania makijażu należy użyć produktów bez dodatku chemicznych składników takich jak silikony, SLES, SLS i alkoholu. Dobrze sprawdzą się tu naturalne hydrolaty, olejki oczyszczające, płyny micelarne oraz mleczka do demakijażu. Do dobrych praktyk zalicza się również ochrona przeciwsłoneczna od wiosny do późnego lata (kremy z filtrami ochronnymi, okulary przeciwsłoneczne i okrycie głowy), picie dużej ilości wody, która ma bezpośrednie przełożenie na elastyczność i jędrność cery, a także regularnie stosowanie maseczek ujędrniających oraz płatków pod oczy.

Jak tuszować cienie pod oczami?

Cienie pod oczami mogą mieć różne przyczyny. Z jednej strony to objaw przemęczenia, osłabienia skóry i odwodnienia, jak i nadmiernego eksponowania skóry na działanie promieni słonecznych. Z drugiej zaś, to efekt nadużywania alkoholu, palenia papierosów i niestosowania kosmetyków pielęgnacyjnych. Bardzo duży wpływ na pojawienie się cieni mają predyspozycje genetycznie i nieodpowiednia ilość snu.

Jak dobrać idealny korektor pod oczy?

Przebarwienia pod oczami można zamaskować w dwojaki sposób: używając korektora lub też za pomocą delikatnych kremów BB. Dobry korektor pod oczy tuszuje nie tylko niedoskonałości, ale też odżywia i nawilża delikatną cerę, czego nie można powiedzieć o kremach BB. Pamiętajmy jednak, że korektor nie tuszuje opuchlizny – aby się jej pozbyć, należy zrobić serię zimnych okładów (np. z kostek lodu i miękkiej chusteczki).

Korektor pod oczy zawsze nakładamy przed użyciem podkładu. Nie ma znaczenia makijaż oka – kosmetyku można użyć przed lub po wykonaniu make-upu oczu, jednak nie wolno go stosować po nałożeniu podkładu – wówczas kosmetyk nie spełni swoich podstawowych funkcji kryjących.

Jak czytamy na stronie Cashmere: Tuż pod brwiami, zwłaszcza pod ich załamaniem, nanieść odrobinę korektora rozświetlającego Cashmere. To otworzy oko i uniesie brew, sprawiając, że spojrzenie będzie świeże i wypoczęte. Kupując kosmetyk w drogerii lub w sklepie warto spytać o próbki – w sztucznych świetle odcień może wyglądać zgoła inaczej niż w naturalnym.

Rodzaje korektorów pod oczy

Jaki korektor pod oczy wybrać? Na przykładzie korektorów Cashmere przyjrzyjmy się, jakie rodzaje kosmetyków możemy znaleźć w drogeriach. Warto zwrócić uwagę, że produkty Dax Cosmetics wyróżniają się obecnością składników nawilżających i witamin (witaminy A, E i C, dzięki którym opóźnia się procesy starzenia skóry oraz witaminę PP, uszczelniającą ścianki naczyń krwionośnych i niwelującą zaczerwienienia). Dzięki temu mogą po nie sięgać zarówno młode dziewczyny, jak i dojrzałe kobiety. W katalogu znajdziemy dwa typy korektorów Cashmere:

Korektor kryjący – zapewnia wysoki poziom krycia, tuszuje zmarszczki, ukrywa cienie i lekko matuje cerę. Produkt jest odporny na działanie potu i na ścieranie. Idealnie sprawdzi się przy przy każdym rodzaju cery (również naczynkowej i tej z niedoskonałościami). Polecamy go tym z was, które chcą ukryć zmęczenie widoczne na twarzy lub efekty nieprzespanej nocy.

Korektor rozświetlający – idealny dla ukrycia wszelkich bruzd i uzyskania efektu liftingu. Dzięki zawartym rozpraszającym światło drobinkom rozświetlamy wybrane partie twarzy. Nie zatyka porów, a dzięki średniemu kryciu zapewnia zdrowy, naturalny wygląd. Rozświetlający korektor pod oczy jest dedykowany osobom z żółtymi przebarwieniami, rumieniami, ziemistym odcieniem skóry, a także z widocznymi naczynkami i żyłkami.

Kluczowe znaczenie ma to, co chcemy tak naprawdę zamaskować lub pokreślić swoim makijażem. Jeśli to ma być jedynie maskowanie niedoskonałości, to warto sięgnąć po produkty kryjące, zaś jeśli chcemy nadal cerze blasku, to dobrze sprawdzą się tu rozświetlacze. Bardzo ważną zasadą jest zmiana korektora w zależności od pory roku – zimą używamy innego typu (korektor kryjący), zaś latem lżejszego (korektor rozświetlający).

Korektor pod oczy można kupić w różnej formie: w sztyfcie, we fluidzie, w pisaku, ze specjalną gąbeczką, w pędzelku lub nawet w kremie. Tak naprawdę forma kosmetyku ani też często kuszące wizualnie opakowanie nie ma znaczenia, liczy się jedynie jego funkcjonalność. Produkt ma tuszować niedoskonałości i jednocześnie pielęgnować cerę. Kwestia opakowania lub ceny jest drugorzędna (często za drogi produkt z drogerii płacimy więcej, ponieważ w cenie produktu uwzględniono koszty kampanii marketingowych ze znanymi osobami).

Błędy przy używaniu korektora pod oczy

Do najczęściej popełnianych błędów podczas używania korektora pod oczy zalicza się:

Zły dobór koloru – nie wolno dobierać zimnych kolorów (odcień różowy), ponieważ nie maskują cieni. Najlepsze są korektory w kolorze podkładu, idealnie dobrane pod kolor skóry. Mogą być minimalnie bardziej żółte (brzoskwiniowe), z cieplejszą nutą. Najlepiej zaopatrzyć się w korektor i podkład tej samej marki, by mieć pewność, że tony barwy będą idealnie dobrane. Kwestia korektorę pod oczy w barwie zielonej czy różowej warto zostawić wizażystkom, ponieważ są one stosowane jedynie w konkretnych przypadkach.

Nakładanie zbyt dużej ilości produktu – kosmetyk zacznie się rozwarstwiać i podkreślać zmarszczki pod oczami. Nakładajcie najmniej produktu jak tylko się da. Zawsze można dobrać większą ilość.

Korektor w złych partiach twarzy – korektora nie wolno używać na dolnej powiece, to miejsce na cienie do oczu. Poza tym z czasem zbierze się w tym miejscu i będzie bardziej widoczny. Korektor powinien schodzić nisko i wtapiać się w podkład.

Nakładanie korektora palcami – do aplikacji należy użyć małej gąbeczki, którą wklepuje się produkt. Nigdy nie wolno rozcierać go palcami! Można użyć specjalnych pędzelków do aplikacji kosmetyku – powinny być duże, służące do rozcierania, za pomocą których robimy małe kółeczka.

Brak aplikacji pudru – każdorazowe nałożenie korektora pod oczy należy utrwalić poprzez użycie sypkiego pudru. Nakładamy go za pomocą pędzelka, delikatnie dociskając go do twarzy.

Usuwanie korektora – nadmiar produktu można usunąć za pomocą patyczka do uszu, nasączonego tonikiem nawilżającym. Wieczorem należy sięgnąć po płyn do demakijażu – za pomocą wacika delikatnie dociskamy skórę i usuwamy makijaż. Pod żadnym pozorem nie wolno trzeć twarzy, ponieważ rozciągamy delikatną cerę pod oczami.

Dobry korektor pod oczy nada twarzy naturalny, zdrowy wygląd, zakryje wszelkie niedoskonałości i nie obciąży zbędnie cery. Pamiętajcie przy tm o wspomnianych w artykule zasadach używania korektora, odpowiednim demakijażu i pielęgnacji skóry. Dzięki takim holistycznym rytuałom zapomnicie o cieniach i sińcach pod oczami!

Materiał partnera