Dążąc do osiągnięcia idealnej masy ciała, często zapominamy, że skuteczne odchudzanie to przede wszystkim sukcesywna zmian złych nawyków żywieniowych oraz trybu życia. Jakich błędów nie popełniać, decydując się na stosowanie diety odchudzającej? Co zrobić, gdy kolejna kuracja kończy się niepowodzeniem, a utracone na chwilę kilogramy wracają, jak bumerang?

Odchudzanie nie jest łatwe. Wie o tym każdy, kto choć raz zdecydował się na walkę z nadwagą. Ciągłe wyrzeczenia, złe samopoczucie, brak sił witalnych oraz znikome efekty stosowania diety powodują spadek motywacji i sprzyjają rezygnacji z marzeń o szczupłej sylwetce. Kryzysy związane z odchudzaniem zdarzają się każdemu, ale można je pokonać, stosując się do kilku prostych zasad, które pozwalają szybciej i efektywniej chudnąć.Skuteczne odchudzanie to nie wyścig z czasem!

Coraz częściej szukamy cudownych diet, które pozwoliłyby schudnąć kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt kilogramów w krótkim czasie. To duży błąd, gdyż efektywne odchudzanie musi trwać! Nie da się spalić gromadzonej latami tkanki tłuszczowej w kilka dni, a diety, które mają zapewnić tak spektakularne efekty to zwykłe oszustwo.

Organizm ludzki potrzebuje czasu, aby uruchomić procesy spalania tkanki tłuszczowej, dlatego warto uzbroić się w cierpliwość i postawić przed sobą realne cele. Spadek masy na poziomie 4 kg miesięcznie to najlepsza opcja dla zdrowia, która dodatkowo pozwala zabezpieczyć się przed niedoborami żywieniowymi i utratą jędrności skóry.

Ukryte powody nadwagi, które mogą utrudniać odchudzanie

Tak naprawdę każdą kurację odchudzającą powinno rozpoczynać się od wizyty u lekarza i wykonania badań kontrolnych. Dlaczego? Z prostego powodu – coraz częściej cierpimy na różne schorzenia, które powodują tycie np. poprzez zwiększenie apetytu. Zaburzenia hormonalne i problemy emocjonalne wynikające ze zbyt szybkiego tempa życia to najczęstsze powody nadmiernego przybierania na wadze i braku efektów kuracji odchudzających. Jeżeli nie zostaną zdiagnozowane, żadna dieta nie będzie w stanie spowodować utraty kilogramów, a jeżeli faktycznie schudniemy, to na krótko i szybko dopadnie nas efekt jo-jo.
Jeszcze kilka lat temu osoby, u których występowały problemy z odchudzaniem, mogły liczyć na wsparcie farmakologiczne w redukcji kilogramów. Obecnie coraz trudniej jest dostać skuteczne leki na odchudzanie i poddać się farmakologicznemu leczeniu nadwagi, gdyż ze sprzedaży wycofano wszystkie leki o działaniu hamującym apetyt. Więcej na ten temat przeczytasz tutaj: http://medicot.pl/adipex-retard-sprzedam

Warto pamiętać, że nadwaga to nie tylko nieatrakcyjny wygląd i kompleksy, ale także stale pogarszający się stan zdrowia. Z tego względu odchudzanie powinno się zaczynać w momencie, gdy nasza masa ciała zaczyna nieznacznie odbiegać od normy, bo wówczas najprościej jest pozbyć się zbędnego tłuszczu i utrzymać efekty odchudzania na długi czas.

Instrukcja odchudzania dla opornych (z infografiką)

Zdrowe odchudzanie, czyli trwała zmiana nawyków żywieniowych

  • Coraz częściej wpadamy w błędne koło odchudzania. Aby uniknąć pułapki ciągłej diety oraz zadbać o stan zdrowia, należy pamiętać o:
  • Eliminacji z jadłospisu źródeł pustych kalorii – napoje gazowane, słodycze, desery mleczne i owocowe jogurty, produkty light, fast-foody, produkty z białej mąki,
  • Słone przekąski i inne nadmiernie przetworzone oraz „uzdatniane” cukrem produkty spożywcze to główne powody nadwagi u dorosłych i dzieci,
  • Rezygnacji z przyjemności jedzenia na mieście – istnieją wprawdzie bary i restauracje serwujące zdrowe potrawy, ale zwykle nam do nich nie po drodze, więc lepiej
  • Zrezygnować z jedzenia fast foodow i postawić na samodzielne przygotowywanie posiłków w domu do pracy (Cheeseburger z mc ma ponad 300 kcal + Frytki 300 kcal + Cola ok. 200 kcal co daje nam 800 kcal na sam obiad. A zapotrzebowanie kaloryczne dla kobiety to ok 1500 kcal.) Duży kebab to ok 1000 kcal.
  • Spożywaniu jak najmniejszej ilości nadmiernie przetworzonych produktów,
  • Regularnym i spokojnym spożywaniu posiłków,
  • Piciu odpowiedniej ilości wody,
  • Rezygnacji ze szkodliwych przyzwyczajeń np. jedzenia z nudów

Czasem wystarczy zrezygnować ze słodzonych napojów, żeby powstał deficyt kaloryczny i waga zaczęła spadać. A Infografice dotyczącej słodzonych napojów, możesz zobaczyć ile dodatkowych kalorii spożywasz w słodzonych napojach.

Codziennej aktywności fizycznej – dieta sama w sobie może nie okazać się efektywna, dlatego częścią naszej codzienności, powinna stać się aktywność fizyczna.Nie ma jednego i w pełni skutecznego sposobu na odchudzanie bez wyrzeczeń. Nawet stosując wsparcie w redukcji masy ciała, w postaci leków i suplementów odchudzających, trzeba pamiętać o przestrzeganiu zasad zdrowego odchudzania, inaczej efekty kuracji szybko pójdą na marne!

Więcej na temat utraty wagi znajdziesz na stronie medicot.

Materiał partnera