Historie tych kobiet to szczera prawda. Oto koszty, które musi ponieść druhna

przejdź do komentarzy
ciało ciało/unsplash.com/Zoriana Stakhniv

Zdecydowały się powiedzieć prawdę.

Bycie druhną to wielkie wyróżnienie spośród wszystkich gości weselnych, które pozwala Ci być najbliżej młodej pary przez cały czas trwania ich święta. To do druhny należy wznoszenie toastów i witanie gości weselnych. Ale funkcja ta wymaga również wielkiego zaangażowania i towarzyszenia pannie młodej od samego początku przygotowań weselnych. Począwszy od przymiarek sukni ślubnej i wyszukania pasujących dodatków, zorganizowaniu wieczoru panieńskiego i w końcu wyboru własnej stylizacji na ślub.

To wszystko wymaga zaangażowania i poświęcenia sporej ilości czasu. Do tego wszystkiego dochodzi również kwestia dotycząca kosztów, a jedno z najczęściej zadawanych pytań brzmi: kto płaci za makijaż i fryzurę dla druhny. Nie ma jednej określonej zasady, chociaż eksperci zazwyczaj są zgodni co do tego, że to panna młoda powinna finansować wygląd swojej druhny w dniu ślubu. Nie zawsze jest to jednak tak oczywiste, dlatego zebrałyśmy opinie wielu kobiet, które opowiadają jak to było w ich przypadku. Oto ich szczere zdanie na ten temat:

Ewa


Kiedy pełniłam rolę druhny, musiałam sama opłacić wszystkie koszty związane z moim wyglądem. Postanowiłam trochę zaoszczędzić, dlatego zrezygnowałam z profesjonalnej makijażystki i pomalowała się sama. Co do fryzjera – tutaj nie chciałam ryzykować, dlatego skorzystałam z usług profesjonalisty. Wybrałam delikatny make up i romantyczne fale. Myślę, że wyglądałam dobrze, przynajmniej takie mam wrażenie, kiedy oglądam zdjęcia ze ślubu przyjaciółki.

JESTEŚ DZIEWICĄ? NIE POWINNAŚ SIĘ TEGO WSTYDZIĆ!

Agnieszka


Moja przyjaciółka od samego początku mówiła, abym nie umawiała się do stylisty, ponieważ tą sprawą zajmie się osobiście. W dniu ślubu pojechałyśmy razem do salonu, gdzie fryzjerki i makijażystki zajęły się naszym wyglądem. Myślę, że to normalne, że takie kwestie są opłacane przez pannę młodą. Sama planuję teraz ślub i nie wyobrażam sobie postąpić inaczej.

Magda


Mam z tym niezbyt miłe doświadczenia. Wprawdzie pojechałam na makijaż razem z Panną Młodą, ale przy płaceniu okazało się, że każda ma płacić za siebie. Identyczna sytuacja była z fryzjerem. Teraz uważam, że to nie w porządku. Gdybym wiedziała, że poniosę aż tak wysokie koszty, na pewno wybrałabym inny salon piękności. Rozumiem, że to dzień, w którym Panna Młoda chce być najpiękniejsza, ale to nie musi dotyczyć również druhny.

Dagmara


Na całe szczęście to panna młoda zapłaciła za nasz wygląd w dniu jej ślubu. Razem wybrałyśmy makijażystkę i fryzjerkę. Wprawdzie ja nie miałam próbnego makijażu ani fryzury, ale myślę, że to nawet nie było potrzebne. W końcu to moja przyjaciółka miała być najpiękniejsza, a ja cieszę się, że przy tak wielu wydatkach, które musiałam ponieść tą kwestię miałam zagwarantowaną.

SPODZIEWASZ SIĘ MIESIĄCZKI W DNIU ŚLUBU? PODPOWIEMY CI, CO ROBIĆ

Ula


Nie wspominam tego zbyt dobrze. Zostałam druhną u bardzo dalekiej znajomej i zgodziłam się tylko dlatego, że jej bliższe koleżanki odmówiły. Zrobiło mi się jej żal, dlatego się zgodziłam. Ale od początku byłam nastawiona na to, że raczej wolę zbierać się sama. Gdy powiedziałam o tym Judycie, nie była zadowolona, ale nie wyszła z żadną inicjatywą o tym, by pokryć koszty. Ostatecznie dałam się namówić i razem z nią umówiłam się do stylisty, który za zwykłe loki skasował absurdalną sumę. Dobrze, że nie dałam namówić się na makijaż.

Polecane wideo

Skomentuj Staraj się pisać bez błędów

dodasz komentarz jako gość

Wasze komentarze (7): sortuj
 • gość 21-06-19, 23:49 cytuj
  No bez przesady.. Normalnie jak kobieta idzie do na wesele to umawia się do conajmiej fryzjera. Więc nie rozumiem dlaczego w roli druchny czy swiadkowej miałaby być inaczej i ona sama nie miałaby sobie za to zapłacić, dodatkowo załatwić sobie ja sama. Chyba, że pannie młodej zależy na konkretnym makijażu czy fryzurze, albo fryzjerka przychodzi do domu i i tak czesze wszystkich.
 • gość 21-06-19, 10:46 cytuj
  Jezeli panna mloda ma konkretne zyczenia co do stroju,ktore wiaza sie z dodatkowym kosztem to uwazam,ze ona powinna je pokryc. Nie rozumiem dlaczego czyjes wesele ma byc dla kogos tak bardzo obciazajace finansowo. Trzeba zapewnic rowniez prezent i zawsze dochodza jakies poboczne wydatki typu taksowka,kwiaty,taniec z mlodymi,itd.
 • gość 20-06-19, 21:11 cytuj
  Ja jako druhna musiałam szyc za własne pieniądze sukienkę w obrzydliwym jaskrawym kolorze, której na pewno nigdy więcej nie ubiore. Za krawcowa zapłaciłam kilkaset złotych... Dodam,że kwestia kroju też była podyktowana przez pannę młodą. W dodatku okazało się że drużbami są partnerzy druhien,a nie koledzy pana młodego, a ja musiałam jeszcze zapłacić za uszycie muszki dla mojego partnera w tym samym kolorze co moja sukienka. W dodatku chciałam pójść sama, a w ten sposób zostałam zmuszona do przyjścia z partnerem... Byłam bardzo zniesmaczona tą całą sytuacją i żałowałam,że nie odmówiłam. A Sponsorowania makijażu i fryzury to już w ogóle nie oczekiwałam.
 • gość 20-06-19, 08:00 cytuj
  gość, 19-06-19, 00:21 napisał(a):
  Typowe u nas w kraju, za granica to norma, ze panny młode płaca za fryzjera i makijazyste i sukienki dla wszystkich druhen. Ba jak mężczyzna zaprasza Cię na wesele jako swoją osobę towarzysząca to tez płaci za te wszystkie rzeczy! To norma, tylko u nas mamy jakaś służalczą i niewolnicza postawę i brak klasy.

  To chyba nie znasz wszystkich krajów bo nie a każdym tak jest. Bardzo często druhna dostaje wybrana sukienke i płaci za nią.
 • gość 19-06-19, 00:22 cytuj
  gość, 18-06-19, 18:06 napisał(a):
  problemy z d*! ja bym sie nie obrazila, gdyby moja przyjaciolka nie zaplacila za moj makijaz i fryzure... mslo tego w ramach prezentu to ja bym jej zapewnila profesjonalny makijaz i fryzure w dniu slubu

  Czyli popierasz kompletny brak klasy? Ja albo się ma albo nie. Panna młoda, która nie zapewnia tego swojej druhnie takowej nie ma.
 • gość 19-06-19, 00:21 cytuj
  Typowe u nas w kraju, za granica to norma, ze panny młode płaca za fryzjera i makijazyste i sukienki dla wszystkich druhen. Ba jak mężczyzna zaprasza Cię na wesele jako swoją osobę towarzysząca to tez płaci za te wszystkie rzeczy! To norma, tylko u nas mamy jakaś służalczą i niewolnicza postawę i brak klasy.
 • gość 18-06-19, 18:06 cytuj
  problemy z d*! ja bym sie nie obrazila, gdyby moja przyjaciolka nie zaplacila za moj makijaz i fryzure... mslo tego w ramach prezentu to ja bym jej zapewnila profesjonalny makijaz i fryzure w dniu slubu