Historia mody: jeansy

przejdź do komentarzy
historia mody historia mody/

Obecnie chodzą w nich niemal wszyscy - czy chcecie wiedzieć jak to się zaczęło?

W dżinsach można pójść prawie wszędzie: do szkoły, do pracy, do kina, na zakupy i na wycieczkę. Nigdy się nie nudzą. Do wyboru mamy całą gamę fasonów i kolorów, ale jakie były te pierwsze?

Narodziny jeansu

Materiał, z którego szyje się dżinsy, fachowo określa się nazwą denim. Jako pierwszy już w XIX wieku wykorzystał go Jacob Davis. Urodził się w Rosji, ale szybko, bo wieku 23 lat, przeniósł się do Ameryki, gdzie panowała wówczas gorączka złota. Zamiast dołączyć do jego poszukiwaczy Jacob znalazł sobie jednak inne zajęcie - zaczął szyć z denimu robocze ubrania. Spodnie z tego odpornego na zniszczenia materiału były znane od dawna, ale dopiero Jacob wpadł na pomysł, by wzmocnić je dodatkowo metalowymi nitami. W ten sposób narodziły się dżinsy, choć wtedy nikt ich jeszcze tak nie nazywał. Twórca szybko opatentował pomysł i rozpoczął poszukiwania obrotnego wspólnika. Został nim przedsiębiorca Levi Strauss, który wkrótce założył pierwszą fabrykę dżinsów, która kultowe spodnie produkuje po dziś dzień.

Historia mody: jeansy Historia mody: jeansy
Kopia rysunku dołączona do wniosku o wydanie patentu na jeansy/Levi Strauss


Wielki jeansowy boom

Nazwę dżinsy (jeans) wymyślili dla spodni młodzi ludzie pod koniec lat 50. XX wieku. Utworzyli je od nazwy innej, podobnej do denimu tkaniny: jean. Spodnie z denimu nie kojarzyły się już wtedy ze strojem roboczym, stały się za to symbolem młodzieńczego buntu. Z roku na rok zyskiwały na popularności, nosili je w Ameryce ludzie niezamożni, młodzież i dzieci. Na kilka lat przed II Wojną Światową włożyły je również panie. Od tego momentu cały świat oszalał na punkcie dżinsów. Po wojnie produkowano je już w milionach, a nawet w miliardach sztuk. Uzupełnione bluzą z tego samego materiału stały się niemal obowiązkowym uniformem młodzieży.


Bogowie ekranu w jeansach

Niebieskie spodnie polubili również artyści, zwłaszcza aktorzy filmowi, którzy jak nikt inny przyczynili się do rozpowszechnienia jeansowej mody. Jeansy nosili Marilyn Monroe, James Dean, Ronald Reagan oraz ekranowi kowboje z Johnem Waynem na czele.

Historia mody: jeansy


A w Polsce?

W Polsce, podobnie jak i pozostałych krajach zza żelaznej kurtyny, dżinsy pełniły jeszcze dodatkową rolę. Ich noszenie pozwalało manifestować tęsknotę za wolnością oraz stanowiło formę buntu przeciwko ówczesnej władzy. Modę na jeans w latach 50. lansowała przede wszystkim warszawska i krakowska młodzież uniwersytecka i artystyczna.

Jeansy dziś

Moda dżinsowa trwa już przeszło 150 lat i nikt w tym czasie nie wymyślił spodni lepiej skrojonych, bardziej uniwersalnych i sympatyczniejszych niż stare, dobre blue jeans. Czy Wy także zaliczacie się do jego fanek?


Historia mody: jeansy

Polecane wideo


Skomentuj Staraj się pisać bez błędów

dodasz komentarz jako gość - jeżeli chcesz zarejestrować nicka - załóż konto z avatarami!

Jeszcze nikt tego nie skomentował. Bądź pierwsza!