H&M: Nasze modelki są za chude

przejdź do komentarzy
h&m h&m/H&M

Słowa fotografa wywołały burzę, ale - o dziwo - sieciówka przyznaje rację!

Wszystko zaczęło się, gdy izraelski fotograf, Adi Barkan, zarzucił sieci odzieżowej H&M, że w jesiennej kampanii reklamowej marki występują zbyt chude modelki.

- To oczywiste, że niektóre z tych kobiet ma BMI poniżej 18,5 - powiedział. - Nie wiem, czy poprawiają je w Photoshopie, ale to jest okropne. Nikt mi nie wmówi, że to są zdrowe kobiety, mowy nie ma. A dziewczyny, które idą do sklepu, widzą te chude modelki i chcą być takie, jak one, wszyscy to wiemy. Tu nie chodzi o bycie chudym czy za chudym, ale o życie i śmierć. Lepiej mieć oko na modelki zanim się je w ogóle sfotografuje.


H&M: Nasze modelki są za chudeSłowo o Adim Barkanie: to fotograf izraelski wypowiadający się za walkę z promowaniem wychudzonych sylwetek. Sam prowadzi też agencję modelek. W Marcu 2012 Izrael jako pierwszy kraj na świecie zakazał zatrudniania modelek z niedowagą. Dziś w tym kraju żadna modelka, której BMI (czyli Body Mass Index, wskaźnik masy ciała mierzący stosunek wzrostu do wagi) stanowi mniej, niż 18,5 nie może występować w kampaniach reklamowych ani chodzić w pokazach mody.

- To oczywiste, że nie stosują się do izraelskiego prawa - powiedziała izraelska ginekolog, Rachel Adato. - Anoreksja jest główną przyczyną zgonów izraelskich kobiet pomiędzy 15 a 23 rokiem życia. Najwyższy czas zrobić coś z tym i to przed sądem.

BMI w środowiskach lekarskich jest wskaźnikiem zdrowej sylwetki. BMI zdrowej, dorosłej kobiety powinno się wahać pomiędzy 20 a 25.

Ciekawa jest reakcja samego H&M. Rzeczniczka firmy odpadła, że… rzeczywiście ich modelki są zbyt chude. Oczywiście po swojemu.

- Zgadzamy się, że niektóre z naszych modelek są za chude i przyjrzymy się temu. To dla nas bardzo ważna kwestia i pracujemy nad jej poprawą - zapewniła Karin Bringevall dodając jednocześnie, że modelki nie są odchudzane w Photoshopie. Po prostu są tak chude.


- Jest zbyt wcześnie, by mówić, co konkretnego zostanie w tej sprawie zrobione - powiedziała Bringevall w rozmowie z prasą. - Z drugiej strony nie sądzę, by wskaźnik BMI był wiarygodnym miernikiem, który zagwarantuje zdrowy obraz ciała.

Wcześniej w tym roku członek zarządu H&M, Karl-Johan Persson przyznał, że ich niektóre modelki rzeczywiście są zbyt szczupłe. Dodał jednak, że dla wielu z nich jest to naturalne. Gdy gazeta Metro spytała, co stałoby się, gdyby H&M spróbował wpłynąć ina inne marki i próbować lansować pełniejsze kształty, Perrson odparł:

- Ciężko powiedzieć. To taki duży przemysł...

H&M: Nasze modelki są za chude

Adi Barkan doskonale wie, do czego zdolne są modelki, które muszą się odchudzać, by wpasować się w standardy obowiązujące w świecie mody. Znany jest z tego, że kategorycznie sprzeciwia się promowaniu wychudzonych sylwetek. Tu kadr z filmu dokumentującego ostatnie chwile życia byłej modelki Hili Elmalich, która zmarła w 2007 roku wskutek anoreksji - towarzyszył jej Barkan. Hila w tuż przed śmiercią ważyła 27 kilo.

Polecane wideo


Skomentuj Staraj się pisać bez błędów

dodasz komentarz jako gość - jeżeli chcesz zarejestrować nicka - załóż konto z avatarami!

Jeszcze nikt tego nie skomentował. Bądź pierwsza!