Gdzie je się najzdrowiej? Będziesz w szoku!

przejdź do komentarzy
najzdrowsza dieta najzdrowsza dieta/© StarStock

A gdzie najgorzej? Zdziwisz się jeszcze bardziej.

Mówisz: najgorsza dieta świata, myślisz: Stany Zjednoczone, głównie ze względu na skojarzenia z fast-foodem i przetworzonym jedzeniem w ilości zatrważającej.

Tymczasem okazuje się, że w USA wcale nie jest tak źle, w porównaniu z tym, co znajdują na talerzach mieszkańcy... Armenii. Zdziwiona? My też.


Czytaj więcej: JAK SCHUDNĄĆ W TYDZIEŃ

Internet żyje teraz badaniami, które wzięły pod lupę nawyki żywieniowe różnych krajów. Okazuje się, że najlepszą dietę mają mieszkańcy Czadu, a to dzięki dużej ilości warzyw i owoców, jakie spożywają.

Inne wnioski to takie, że świat generalnie konsumuje więcej zdrowych produktów. Co z tego, skoro razem z tym wzrasta spożycie fast-foodów i produktów wysoce przetworzonych?

Wyniki opublikowano w znanym naukowym czasopiśmie The Lancet Global Health. Naukowcy opierali się w nich na danych dotyczących prawie 90% światowej populacji i analizowali nawyki żywieniowe od 1990 do 2010 roku.

Bazując na trzech schematach żywienia (pierwszy "zdrowy" zakładał spożycie warzyw, owoców, orzechów, nasion, ziaren, mleka, ryb i błonnika, drugi - niezdrowy, oparty na żywności wysoce przetworzonej, pełnej tłuszczów trans, cukrów i soli; trzeci schemat był kombinacją dwóch wcześniejszych), badacze ocenili kraje w skali od 0 do 100, przy czym im wyższa liczba, tym zdrowsza dieta.

Gdzie je się najzdrowiej? Będziesz w szoku!

Zadziwiające było, że wysoko oceniono to, jak odżywiają się mieszkańcy krajów biednych, takich jak Czad czy Mali. W krajach rozwiniętych, jak Stanach Zjednoczonych, Australii i Nowej Zelandii, poprawiała się dieta oparta na schemacie pierwszym, zaś dieta schematu drugiego stała się jeszcze bardziej niepokojąca. W przypadku niektórych populacji tendencja jest zatem dwutorowa.

Czytaj więcej: CHCESZ ZOSTAĆ WEGETARIANKĄ? BYĆ MOŻE TO PRÓŻNY TRUD

Pod względem spożycia zdrowej żywności, najgorzej oceniono takie europejskie kraje, jak Belgia i Węgry.

Najgorzej w całym rankingu wypadła Armenia.

Na koniec wniosek, który nie zdziwił nikogo - kobiety na całym świecie odżywiają się lepiej, niż mężczyźni. Starsi jedzą zaś lepiej, niż osoby poniżej 40-go roku życia.


Skąd potrzeba badania? Choroby cywilizacyjne, na które tak znaczny wpływ ma dieta, będą przyczyną aż 75% wszystkich zgonów w 2020 roku.

Pora na małe podsumowanie:

Gdzie je się najzdrowiej? Będziesz w szoku!

Kraje z najzdrowszą dietą:

1. Czad
2. Sierra Leone
3. Mali
4. Gambia
5. Uganda
6. Ghana
7. Wybrzeże Kości Słoniowej
8. Senegal
9. Izrael
10. Somalia

Kraje z najgorszą dietą:

1. Armenia
2. Węgry
3. Belgia
4. Czechy
5. Kazachstan
6. Białoruś
7. Argentyna
8. Turkmenistan
9. Mongolia
10. Słowacja

Gdzie je się najzdrowiej? Będziesz w szoku!

Polecane wideo


Skomentuj Staraj się pisać bez błędów

dodasz komentarz jako gość - jeżeli chcesz zarejestrować nicka - załóż konto z avatarami!

Jeszcze nikt tego nie skomentował. Bądź pierwsza!