Gdy Twoja skóra nie lubi słońca

przejdź do komentarzy
bezpieczne opalanie bezpieczne opalanie/© KAPiF

Jak radzić sobie z fotoalergią?

Nadeszły ciepłe dni i nareszcie można cieszyć się słoneczną pogodą. Zdarza się jednak, że niespodziewanie nasza skóra reaguje w nieprzyjemny sposób na ekspozycję na słońce. Pojawiają się wysypki, bąble, zaczerwienienia, a dokuczliwe swędzenie odbiera całą radość z letniego dnia.

Fotoalergia, którą potocznie nazywa się uczuleniem słonecznym, jest wynikiem jednoczesnego działania dwóch czynników: alergenu i promieniowania ultrafioletowego. To nie samo światło słoneczne jest powodem alergii, ale wchodząc w reakcję z innym czynnikiem powoduje ono nie tylko przykre, ale i często groźne dla zdrowia efekty.

Fotoalergia rozwija się najczęściej na skutek stosowania leków lub kosmetyków, które czynią skórę wrażliwszą na działanie promieni UV. Zdarza się, że z pozoru niewinne, powszechnie stosowane, popularne lekarstwa i preparaty mogą przyczynić się do powstanie podrażnień. Z ryzykiem wystąpienia fotoalergii wiąże się stosowanie m.in.:

- antybiotyków z grupy tetracyklin
- leków hormonalnych
- niektórych leków przeciwbólowych
- antydepresantów

- leków moczopędnych
- preparatów zawierających ekstrakt z dziurawca
- preparatów z retinolem, kwasami AHA i BHA


Często składniki perfum (piżmo, olejek bergamotowy), dezodorantów i kosmetyków kolorowych przyczyniają się do reakcji alergicznej. Warto ograniczyć ich stosowanie, gdy planujemy pobyt na słońcu. Zdarza się, że fotoalergia rozwija się w wyniku spożycia niektórych warzyw (silnym alergenem jest np. seler).

Co zrobić, aby zapobiec wystąpieniu reakcji alergicznych? Przede wszystkim, przed zażyciem jakiegokolwiek leku należy uważnie przeczytać ulotkę i sprawdzić, czy należy zachować ostrożność przy ekspozycji na światło słoneczne. Gdy jednak już wystąpi reakcja alergiczna, warto mieć pod ręką preparat wapna i witaminę C, które złagodzą jej objawy.

Osoby o wrażliwej skórze powinny pamiętać o stosowaniu kremów i balsamów z możliwie wysokim filtrem tzw. fizycznym (to istotne, ponieważ filtry chemiczne mogą również spowodować wystąpienie wysypki!). Specyficzne kosmetyki dla osób ze skłonnością do alergii oferują m.in.:

Iwostin (seria Solecrin), Vichy (Capital Soleil), Bioderma (Photoderm MAX), Eucerin (seria SUN). O te kosmetyki warto pytać w aptekach.

Każdemu – zarówno alergikom, jak i odporniejszym osobom – zalecana jest ostrożność w przebywaniu na słońcu między godziną 11 a 15. Wtedy natężenie promieniowania jest najsilniejsze i najłatwiej o przykre konsekwencje opalania.

Gdy wysypka budzi nasz szczególny niepokój, należy skontaktować się z lekarzem i w miarę możliwości ustalić przyczynę występowania reakcji alergicznej. Może okazać się, że niezbędna będzie kuracja farmakologiczna.

Polecane wideo

Skomentuj Staraj się pisać bez błędów

dodasz komentarz jako gość

Jeszcze nikt tego nie skomentował. Bądź pierwsza!