Bardzo duży wpływ na wygląd paznokci ma sposób odżywiania. Przykładowo – powstawanie bruzd na płytce oznacza, że naszemu organizmowi brakuje witaminy B, łamliwe paznokcie wskazują z kolei na niedobry wapnia. Paznokcie mogą nas zaalarmować, że szwankuje nam zdrowie – na przykład przy astmie zmienia się ich kolor (przyczyną jest zbyt mała ilość tlenu we krwi). Białe plamki mogą oznaczać brak cynku.

Kondycję paznokci rujnują detergenty, bardzo dokuczliwe są także zakażenia grzybami, które mogą zaatakować nie tylko skórę rąk czy nóg, ale i płytkę paznokcia.

Aby wzmocnić paznokcie, należy im dostarczyć niezbędnych składników. W sytuacji, gdy dieta jest uboga (a tak na pewno dzieje się na wiosnę), można sobie pomóc gotowymi preparatami.

O czym pamiętać?

Witaminy z grupy B współdziałają w wytwarzaniu keratyny oraz innych białek potrzebnych paznokciom

Wapń jest niezbędny do utrzymania prawidłowego stanu kości, zębów i paznokci

Oleje rybne oraz olej lniany lub z wiesiołka dwuletniego zaopatrzą nasz organizm w niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe zapobiegające łamaniu paznokci

Cynk z dodatkiem miedzi pomoże w kuracji przeciw białym plamkom

Warto pamiętać, że domowym sposobem na walkę z zakażeniami grzybicznymi jest wcieranie w paznokcie olejku z drzewa herbacianego, olejku czosnkowego lub maści z nagietka.

Gdy paznokcie nie wyglądają dobrze mimo codziennych zabiegów, warto skonsultować się z lekarzem, który może zdiagnozować poważniejsze przyczyny ich złego stanu. W takiej sytuacji nie wystarczą suplementy diety. Potrzebne jest poważne leczenie.

Źródło: zdrowie.com.pl