Umieszczenie przez nas w artykule o 5 najlepszych kremach pod oczy kosmetyku 50+ wzbudziło wiele kontrowersji.

Obawiacie się, że jeżeli zbyt wcześnie sięgniecie po silniej działające środki pielęgnacyjne wówczas skóra „uzależni się”, „rozleniwi” i z czasem nic już nie będzie na nią działać.

Jedne z Was pisały, że stosowanie treściwych produktów dla dojrzałej skóry rozleniwia ją, inne pisały, że jest to mit. Spróbowałyśmy dotrzeć do prawdy i rozwikłać problem.

Barbara Kwiatkowska, mgr biotechnologii twierdzi, że kosmetyki nie są w stanie rozleniwić naszej skóry.

Takie lęki są całkowicie nieuzasadnione, a kierując się nimi zazwyczaj sięgamy zbyt późno po kremy regeneracyjne.

– pisze.

Po zaprzestaniu stosowania treściwego kosmetyku nie obserwuje się przyspieszenia tworzenia się nowych zmarszczek. Zwykle skóra po odstawieniu danego preparatu, po czasie powraca do stanu wyjściowego.

Pogorszenie stanu cery może natomiast nastąpić w wyniku stosowania zbyt dużej ilości agresywnie działających kosmetyków, zawierających podrażniające i wysuszające składniki lub jeśli zbyt często używamy silnie złuszczających produktów

– dodaje.

Co istotne, nasze skóra pobiera z kosmetyku głównie te składniki, których potrzebuje. Kosmetyki więc, podobnie jak suplementy witaminowe, nie rozpieszczają niepotrzebnie skóry lub całego organizmu, zaś pomagają naprawić i wspomóc zaburzoną równowagę!

Inaczej mówiąc komórki skóry pobierają z kosmetyku tylko te substancje, które są im potrzebne, nie przyzwyczając się do nich. Zbędne składniki pozostają niewykorzystane i odrzucone

– uspakaja nas Barbara Kwiatkowska.

Przede wszystkim warto pamiętać, że w kosmetyce liczy się profilaktyka. Łatwiej jest przeciwdziałać procesowi starzenia się skóry, niż potem radzić sobie z powstałymi już zmarszczkami, przebarwieniami itp. Im skóra jest starsza, tym słabiej reaguje na stosowane kuracje kosmetyczne. Komórki skóry u osoby starszej mniej intensywnie reagują na bodźce ze środowiska zewnętrznego, a więc także na składniki kosmetyków. Dlatego właśnie po kosmetyki regenerujące lepiej sięgać we wczesnym etapie starzenia się skóry. Powinniśmy potrafić ocenić stan i wiek naszej skóry i dostosować kosmetyki do jej potrzeb. Jeśli potrzebujemy intensywnej regeneracji nie patrzmy na to, że na kremie jest napis 35+, a mamy jedynie 20+. Zastrzyk witaminowy jest nam niekiedy potrzebny, a kosmetyk po poprawie stanu skóry możemy odstawić i zmienić na inny, mniej treściwy.

Klaudia Ksepko, studentka 6. roku medycyny potwierdza, że skóra nie przyzwyczaja się do kosmetyków w medycznym znaczeniu tego słowa.

Przyzwyczajenie to rodzaj tolerancji powodującej, że trzeba stosować coraz wyższą i silniejszą dawkę terapeutycznego środka. Kosmetyki nie uzależniają, tak jak mogą to zrobić leki. Jeżeli z jakiegoś powodu odstawimy dobry, „aktywny” kosmetyk to po prostu ograniczymy skórze możliwość korzystania z istotnego komfortu, jaki miała w czasie jego stosowania. Skóra skorzystała z dodatkowej ochrony i stymulacji i wiele korzystnych efektów kuracji (mniej przebarwień, gładsza, lepiej nawilżona skóra) może być bardzo trwałych, mimo że czas niestety ciągle idzie na przód. Do dobrych kosmetyków, jak do każdego luksusu łatwo jest jednak przyzwyczaić się psychicznie. Stąd prawdopodobnie wziął się mit, mówiący, że mocniejsze i często drogie kosmetyki powodują rozleniwienie skóry.

Fakt, że należy sięgać po przeciwzmarszczkowe kosmetyki wcześnie, potwierdza Marcin Musiał, student medycyny na Pomorskim Uniwersytecie Medycznym

Prawda jednak jest taka, że nasza skóra czerpie z kremu dokładnie te substancje, których potrzebuje, w tym przypadku nie można więc mówić o uzależnieniu. Jednak gdy zrezygnujesz z odpowiedniej pielęgnacji, pozbawisz swoją cerę blasku i młodego wyglądu. Efekt? Zbyt późna lub nieodpowiednia troska o kondycję naszej skóry przemieni się w bezskuteczną walkę z pogłębiającymi się zmarszczkami. A tego przecież nie chce żadna z Was…

Faktem jest, że powinnyśmy co jakiś czas zmieniać kosmetyki. Nie ma to jednak nic wspólnego z rozleniwianiem się skóry. Skóra po prostu się zmienia i wymaga odpowiedniej pielęgnacji, którą musimy do niej dostosować.

Podsumowując: nie możemy rozleniwić naszej skóry i jeżeli jest taka potrzeba możemy sięgnąć po krem przeznaczony dla osoby starszej. Grunt to przyglądanie się potrzebom swojej skóry i dopasowanie do niej kosmetyku, którego skóra potrzebuje w danej chwili. Uwaga – czytajmy składy produktów!

Czytaj więcej: Jak poprawnie nałożyć krem pod oczy?

Fakty i mity o rozleniwieniu się skóry!