Dr Google i stacja benzynowa wygrywają z farmaceutą?

przejdź do komentarzy
bezpieczne kupowanie leków bezpieczne kupowanie leków/mat. prasowe

Gdzie bezpieczniej kupić leki?

Szeroki dostęp do leków w praktycznie każdym punkcie sprzedaży detalicznej (spożywczej, drogeryjnej, paliwowej itp.) dla konsumentów zapewne jest bardzo wygodny. W codziennej gonitwie chcemy szybko dostać lek i pragniemy, żeby od razu nam pomógł. Taki pośpiech może mieć wręcz odwrotny skutek. Na temat zakupu leków w aptekach i poza nimi wypowiedziała się mgr farm. Agnieszka Walczak z apteki Panaceum w Witaszycach.

Czy szeroki dostęp do produktów leczniczych, który zapewne jest bardzo wygodny dla pacjentów, to dobre rozwiązanie?
Nie. Bowiem w tych miejscach personel nie jest kwalifikowany do tego, aby rekomendować leki. Często te same substancje występują pod różnymi nazwami handlowymi. Pacjenci nieświadomie kupują „dublujące się” w działaniu produkty. Mają inne nazwy, więc wydają się być czymś innym. Kupujący myśli, że skoro weźmie więcej leków, szybciej wyzdrowieje. Nie dość, że nie jest to prawdą, to jeszcze stwarza pewne niebezpieczeństwo dla zdrowia.

Czyli ze względu na brak fachowej informacji oraz negatywne konsekwencje dla zdrowia nie powinno się kupować leków poza apteką?
Zgadza się. Jest jeszcze jeden aspekt, który powoduje, że lepiej dokonywać zakupu produktów leczniczych w aptece. Są nim warunki ich przechowywania. W aptece są one bezwzględnie przestrzegane i jest to przedmiotem kontroli. Przechowywanie leków poza apteką może nie spełniać wymaganych norm, co z kolei przekłada się na ich działanie.


Gdzie Pani zdaniem pacjenci najchętniej kupują leki przeciwbólowe, na przeziębienie itp.?
Niestety wydaje mi się, że właśnie na stacjach benzynowych. Jest ich dużo i są łatwo dostępne, np. podczas każdej podróży. Szczególnie, jeśli zapomnimy uzupełnić apteczkę lub nie mamy zwyczaju zabierać podstawowych produktów leczniczych ze sobą. Pierwsze miejsce, które przychodzi na myśl i jest po drodze, to stacja benzynowa.

Czy pacjenci podczas zakupu leków niewymagających recepty sięgają po poradę farmaceuty?
Sięgają po poradę, jednak niestety zbyt rzadko. Z farmaceutą wygrywa tzw. ,,Dr Google”. Pacjenci nie zastanawiają się nad tym, że informacje w internecie może umieścić każdy. Do tego wcale nie muszą być one prawdziwe. A przecież chodzi o własne zdrowie…

I mogą np. zażywać różne leki bez recepty w tym samym czasie.
Tak, a to może być oczywiście szkodliwe. Tak samo jak szkodliwe może być połączeniu niektórych leków z innymi substancjami. Przykładowo paracetamol w połączeniu z alkoholem lub połączenie wielu leków przeciwbólowych i przeciwgrypowych może prowadzić do poważnych powikłań.
Poczucie zagrożenia wynikające ze sprzedaży leków poza aptekami wywołało w pacjentach i farmaceutach potrzebę manifestowania swoich obaw w ramach akcji społecznej „Leki tylko z apteki". Jej celem jest uświadomienie społeczeństwu ryzyka związanego z zakupem leków w miejscach innych niż apteka oraz zmiana uregulowań prawnych w takim zakresie, który przywróci bezpieczną dystrybucję leków. Każdy może wyrazić swoje poparcie dla akcji, podpisując petycję znajdującą się na stronie: www.lekitylkozapteki.pl. Petycja zostanie przesłana do Prezydenta RP, Premiera RP oraz Marszałka Sejmu RP.

Polecane wideo


Skomentuj Staraj się pisać bez błędów

dodasz komentarz jako gość - jeżeli chcesz zarejestrować nicka - załóż konto z avatarami!

Jeszcze nikt tego nie skomentował. Bądź pierwsza!