Zioła – sprawdzony, domowy sposób na przeziębienie

Letniego przeziębienia skutecznie pozbędziemy się z pomocą ziół, które stosuje się w różnych formach – od herbat, przez soki, aż po syropy. Tego typu mikstury rozluźniają oraz rozrzedzają wydzielinę, co bardzo pomaga w odkrztuszaniu. Stosownie dobrane zioła udrażniające drogi oddechowe pomagają zwalczyć, charakterystyczne dla przeziębienia dolegliwości takie, jak zatkany nos czy trudności z oddychaniem.

Najczęściej stosuje się tutaj tymianek, czystej, sosnę, fiołek oraz czarny bez.

W walce z podrażnieniami gardła pomocne okazać mogą się natomiast płukanki z naparu z szałwii lub roztworu ciepłej wody z solą.

Sprawdzonym, domowym sposobem na przeziębienie jest również syrop z cebuli o właściwościach dezynfekujących i łagodzących. Skutecznie uzupełnia on także niedobory witamin – A, B1, B2 czy C oraz mikroelementów, jak cynk, fosfor, wapń oraz selen.

Olejki eteryczne – skuteczny, domowy sposób na walkę z letnim przeziębieniem

Kluczową rolę w walce z przeziębieniem ma leczenie objawowe, które ma na celu zwalczenie przykrych dolegliwości takich, jak katar, kaszel, gorączka czy suchość i drapanie w gardle.

Pozbyć możemy się ich stosując następujące olejki eteryczne:

  • Sosnowy – wykazuje właściwości antyseptyczne, ułatwia odkrztuszanie, udrażnia drogi oddechowe oraz łagodzi kaszel. Doskonale komponuje się z innymi olejkami leśnymi, na przykład tymiankowym oraz cyprysowym. Można go również wykorzystywać w leczeniu grypy.
  • Lawendowy – ma właściwości antyseptyczne i przeciwzapalne. Pomaga udrożnić zatkany nos i ułatwia oddychanie.
  • Tymiankowy – ma działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne. Łagodzi katar, kaszel o raz ból gardła i zatok.
  • Z drzewa herbacianego – działa antyseptycznie, przeciwzapalnie i bakteriobójczo. Można go stosować w leczeniu kataru, kaszlu oraz bólu gardła.
  • Eukaliptusowy – ma właściwości przeciwwirusowe i bakteriobójcze. Dobrze sprawdza się w walce z katarem i kaszlem. Skutecznie odtyka nos i ułatwia odkrztuszanie. Jego działanie wzmaga olejek z drzewa herbacianego.

Z pomocą olejków eterycznych wykonywać można inhalację – zarówno przy pomocy specjalnego urządzenia, jak i nachylając się nad miską z gorącą wodą i z dodatkiem kilku kropli wybranego preparatu oraz nakrywając głowę ręcznikiem w celu zapobiegnięcia nadmiernemu uciekaniu pary wodnej. Tego typu zabieg należy wykonywać kilka razy dziennie przez 15 minut, wdychając powietrze nosem i wydychając ustami. Inhalacje działają odkażająco, rozrzedzają zalegającą wydzielinę i udrażniają zatkany nos.

Olejki eteryczne dodać można również do kąpieli. Będzie ona miała wówczas działanie nie tylko lecznicze, lecz także rozgrzewające i odprężające. Najlepiej do tego celu sprawdzi się olejek tymiankowy, eukaliptusowy, lawendowy lub ich mieszanka. Należy je dodać o ciepłej wodzie o temperaturze nie przekraczającej 45 stopni Celsjusza w ilości nie większej niż 10 kropel. Taka kąpiel nie powinna trwać dłużej niż 30 minut.

Z pomocą olejków eterycznych wykonać można również domowej roboty maść inhalująco-rozgrzewającą, na przykład sosnowo-lawendową. Do jej zrobienia potrzebować będziemy:

  • 5 kropli olejku sosnowego,
  • 5 kropli olejku lawendowego,
  • 10 g wosku pszczelego,
  • 40 mililitrów oliwy z oliwek.

Oliwę oraz wosk podgrzewamy w kąpieli wodnej. Kiedy wosk się rozpuści, sprawdzamy jaką konsystencję będzie miała maść. W tym celu, wkładamy łyżeczkę z odrobiną mikstury do zamrażarki na około 2 minuty. Gdy po wyjęciu będzie za twarda, dodajemy więcej oliwy, jeżeli zbyt miękka – zwiększamy ilość wosku. Następnie, wlewamy olejki eteryczne, mieszamy i przelewamy do przestygnięcia. Po zastygnięciu maść jest gotowa do użycia.

Dieta na letnie przeziębienie

W walce z letnim przeziębieniem skuteczna okazać może również odpowiednio skomponowana dieta rozgrzewająca, w której znaleźć powinien się między innymi pieprz cayenne oraz papryczka chili – redukują one obrzęk błony śluzowej nosa. Podobne działanie wykazuje również cynamon, który doskonale komponuje się z kardamonem, miodem oraz ciepłym mlekiem.

Więcej przydatnych informacji na temat domowych sposobów na leczenie letniego przeziębienia znaleźć można na stronie: https://www.pelavo.pl/naturalne-sposoby-na-przeziebienie-i-grype.html.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Źródła:

  • http://twojezdrowie.rmf24.pl/choroby/grypa/news-domowe-sposoby-na-przeziebienie,nId,2457096
  • https://www.makehappyday.com/olejki-eteryczne-przeziebienie/
  • https://wylecz.to/pl/choroby/uklad-oddechowy/naturalne-sposoby-na-przeziebienie.html