Dieta idealna dla Ciebie

przejdź do komentarzy
dieta zgodna z grupą krwi dieta zgodna z grupą krwi/Victoria's Secret

Co powinnaś jeść a czego unikać, by bez wysiłku pożegnać zbędne kilogramy?

Nie od dziś wiadomo, że każdy inaczej reaguje na różne pokarmy i tyje, lub chudnie w reakcji na inne pokarmy, ćwiczenia, lub bodźce.

To co dla jednego jest dietą idealną, dla drugiego wcale może nie być skuteczne.

Rozwiązaniem tego problemu ma być dieta zgodna z grupą krwi, która jest dostosowana do indywidualnych potrzeb organizmu.

Pomysłodawcą diety zgodnej z grupą krwi jest amerykański naukowiec dr Peter D'Adamo. Na podstawie przeprowadzonych przez siebie badań doszedł do wniosku, że wystąpienie niektórych chorób jest ściśle skorelowane nie tylko ze sposobem odżywiania, ale także z grupą krwi. Postawił zatem hipotezę, iż to ona warunkuje sposób oddziaływania poszczególnych produktów na organizm.

Według teorii dr D'Adamo, białka zawarte w pokarmach inaczej są odbierane przez organizmy poszczególnych osób. Ważna jest tutaj maksyma, mówiąca, że to co żywnością jest dla jednego człowieka może być trucizną dla drugiego.

Dieta zgodna z grupą krwi dzieli zatem wszystkie produkty żywnościowe na trzy grupy:

-korzystne, które dobrze wpływają na nasz organizm i są dla niego swoistym lekarstwem


- neutralne, czyli wszystkie te artykuły, których wpływ na nasze ciało jest obojętny

- niekorzystne, określane nawet jako trucizna, których jedynym wpływem na nasz organizm jest wpływ negatywny

Zatem, aby uchronić się przed tego typu przypadłościami należy jeść jak najwięcej korzystnych pokarmów, a unikać tych, które niewłaściwie działają na nasz organizm.

Idąc tym tropem osoby posiadające grupę krwi „0” powinny jeść dużą ilość mięsa, również drób oraz ryby podawane z dodatkiem dozwolonych warzyw i owoców. Niekorzystnie natomiast działają na ich organizm produkty mączne i mleczne. Należy unikać więc wszelkich serków, jogurtów, mleka - one działają na posiadacza grupy "0" destruktywnie.

Zasadę diety dla grupy krwi “A” można by opisać w kilku słowach: żadnego mięsa i nabiału, jedynie produkty roślinne. Zatem konsekwencją spożywania przez osoby z grupą krwi “A” mięsa czy nabiału mogą być objawy niestrawności, zaburzenia gastryczne, podwyższenie poziomu cholesterolu, a co za tym idzie choroby układu sercowo – naczyniowego.

Prawdziwymi szczęściarzami są osoby posiadające grupę "B". Dieta dla osób z tą grupą jest najbardziej urozmaicona i dopuszcza największą dowolność w doborze produktów. Jej posiadacze jako jedyni w pełni tolerują produkty mleczne. Jedynymi produktami, których spożywanie zostało uznane za niekorzystne, są pomidory oraz drób, szczególnie kurczaki.

Według dr D’Adamo, będącego twórcą diety zgodnej z grupą krwi, nie da się do końca jednoznacznie określić, które produkty żywnościowe są najwłaściwsze dla posiadaczy grupy "AB". Większość pokarmów, które są zalecane lub przeciwwskazane w grupach „A” i „B”, będzie również oddziaływać odpowiednio: korzystnie lub niekorzystnie, w przypadku grupy „AB”. Zaleca się więc baraninę, indyka, jagnię, królika. Należy unikać lodów, masła, maślanki, serów pleśniowych, parmezanu oraz pełnego mleka.

Korzystałyście kiedyś z zaleceń diety dr D’Adamo? Uważacie ją za godną polecenia, czy może odradzacie ją czytelniczkom Zeberki?


Polecane wideo


Skomentuj Staraj się pisać bez błędów

dodasz komentarz jako gość - jeżeli chcesz zarejestrować nicka - załóż konto z avatarami!

Jeszcze nikt tego nie skomentował. Bądź pierwsza!