Czy pasty wybielające działają?

przejdź do komentarzy
jak mieć białe zęby jak mieć białe zęby/Shutterstock

Szczotkujesz zęby tuż po posiłku? Uważaj!

Nieustannie dbamy o to, by nasze zęby były białe, piękne, jak u hollywoodzkiej gwiazdy. Niestety, wiele napojów i żywności zawiera dość silne barwniki naturalne (np. czerwone wino, Coca-Cola). Na rynku jest pełno jest past wybielających, które sprzedają się jak świeże bułeczki. Czy wiecie jednak, że takie "przykładne" szczotkowanie po każdym posiłku może narobić więcej szkody, niż pożytku?

Czytaj więcej: Jak mieć białe zęby - znany hollywoodzki stomatolog radzi

Tuż po piciu lub jedzeniu zęby ulegają chwilowemu wytrawieniu, spada wówczas poziom pH w ustach i są one bardziej podatne na uszkodzenia wynikające ze szczotkowania. Co zatem zrobić? Nie myć wcale? Skąd!


- Należy najpierw przepłukać usta wodą - radzi stomatolog Beata Świderska – Weremko w rozmowie z TVN. - Trzeba umyć zęby, ale w odstępie jakichś 20 minut, nie wcześniej, dlatego że w ogóle po jedzeniu, nie tylko kolorowych produktów, obniża się pH, więc jest taka podatność na mechaniczne uszkodzenia. Zęby ulegają przejściowemu wytrawieniu kwasami i wtedy są bardziej na mechaniczne uszkodzenia szczoteczką.

- Pasty wybielające działają, ale należy uważać na to, jakie są to pasty - dodaje specjalistka. - Nie należy stosować bardzo agresywnych past, dlatego że one będą mechaniczne ścierać szkliwo. Są profesjonalne pasty, które mają niski współczynnik ścieralności i je można stosować trwale.

Należy dodać, że niektórzy mają naturalnie ciemniejszy kolor zębów i nie zmienia tego ani wybielanie, ani też dieta. Z wiekiem również zęby ciemnieją, dlatego że ściera się warstwa szkliwa, a ta właśnie daje efekt białych zębów.

Czytaj więcej: Naturalne sposoby na bielsze zęby

Polecane wideo


Skomentuj Staraj się pisać bez błędów

dodasz komentarz jako gość - jeżeli chcesz zarejestrować nicka - załóż konto z avatarami!

Jeszcze nikt tego nie skomentował. Bądź pierwsza!