Czy drogi szampon jest lepszy?

przejdź do komentarzy
kosmetyki kosmetyki/Zeberka.pl

Tanie i drogie kosmetyki mają najczęściej zadziwiająco podobny skład!

Czy kupujesz szampon za 10 zł, czy za 100, możesz widzieć różnicę... głównie w cenie. A mimo to często jesteśmy przeświadczone o tym, że ten droższy zdziała więcej.

Co jednak, jeśli dowiemy się, że oba kosmetyki mają niemal identyczny skład?


Fryzjerzy w salonach namawiają nas na tzw. produkty profesjonalne, drogie i mające zdziałać cuda.

Nie ma nic dziwnego w tym, że kobiety są gotowe zapłacić więcej - w końcu wyższa cena powinna świadczyć o lepszej jakości. Tyle tylko, że w przypadku szamponów ta różnica w jakości jest często minimalna, jeśli nie żadna.

Przyjrzyjmy się jednak zawartości. Składniki stanowiące poniżej 1% kosmetyku nie muszą być wyliczane na opakowaniu.

80% szamponu stanowi woda. To oznacza, że jeśli chcemy dowiedzieć się, czym tak naprawdę myjemy włosy, powinniśmy spojrzeć na sześć pierwszych składników z listy. Szampon nie jest kosmetykiem leczniczym i nie zawiera składników, które nawet w niewielkich stężeniach powodują duży efekt. A zatem co znajdziemy?

Brytyjski Daily Mail porównał kilka produktów z różnych przedziałów cenowych, od popularnego Elseve po te droższe, tzw. profesjonalne. Nawet one zawierały:

- sodium chloride (chlorek sodu, czyli po prostu... sól kuchenną!),
- sodium laureth sulfate (SLES, detergent, łagodniejszy niż stosowany dawniel sodium lauryl sulfate, czyli SLS),
- dimethicone (składnich o właściwościach nabłyszczających),

- disodium cocoamphodiacetate (łagodny detergent),
- cetyl alcohol - alkohol cetylowy (środek wygładzający i nawilżający).

Skład jest niemal identyczny, co potwierdza John Hamilton z firmy Essentialy Yours, specjalizującej się w opracowywaniu formuł specyfików dla różnych firm kosmetycznych. W branży pracuje już od 15 lat i jest uważany za specjalistę w swojej dziedzinie.

- Ludzie są zwodzeni przez reklamy i marketing, nie zdając sobie sprawy z tego, że podstawowe składniki szamponów są takie same - mówi. - Niezależnie od ceny 90 do 95 prodent składu jest identyczne. Składniki zapachowe i barwniki - oto, co różni je od siebie, nie cudowne dodatki.


Szampony to bardzo proste kosmetyki - ich głównych zadaniem jest oczyszczanie w taki sposób, by mogły być dobrze spłukane i nabłyszczały włosy. Najczęściej dodaje się też składaniki balansujące pH.

Hamilton dodaje jednak, że kuszące "naturalne wyciągi i ekstrakty" stanowią tak niewielki procent (ok. 1%) , że nie wpływają na działanie produktu. Nawet nie muszą znajdować się na liście składników, ale producenci zamieszczają dobrze brzmiące nazwy, by zwabić klientki.

- Olejki, takie jak migdałowy i kastorowy, stanowią mnie, niż 1% całego składu - mówi. - To tak, jakby ktoś wlał kropelkę whisky do szklanki wody i nazwał to drinkiem.


John Hamilton nie jest jedyny w swojej opinii.

- Nie ma absolutnie żadnej różnicy pomiędzy drogimi szamponami a tymi tańszymi - mówi Paula Begoun, amerykańska ekspertka z dziedziny kosmetologii. - Wszystkie składniki oczyszczające i odżywiające włosy są takie same, niezależnie od produktu. Są co prawda różne formy składników, ale pojęcie, że drogie szampony składają się z droższych składników, jest błędne.

A zatem co składa się na cenę? Opakowanie, reklama i "aura" produktu. To uczucie, że gdy kupujemy coś lepszego, lepiej się to później stosuje i ładniej wygląda na półce. I to potwierdza Chris Flower ze Cosmetic Toiletry and Perfumery Association.

Chodzi o to, że zawsze znajdzie się klient, który jest w stanie zapłacić więcej. Dlaczego? Bo chce i go na to stać.

Polecane wideo


Skomentuj Staraj się pisać bez błędów

dodasz komentarz jako gość - jeżeli chcesz zarejestrować nicka - załóż konto z avatarami!

Jeszcze nikt tego nie skomentował. Bądź pierwsza!